(1).jpg)
A törvényjavaslatot az előterjesztők azzal indokolták, hogy az egyházak, a karitatív és egyéb civil szervezetek szociális tevékenységének egyik alappillérét jelentik a jó szándékú, jellegüktől függően valamilyen természetbeni segítséget nyújtani tudó vállalkozásoktól származó adományok.
Korábban a közcélú adomány nem tartozott az áfa-törvény szerinti termékértékesítés körébe, így nem keletkeztetett áfa-fizetési kötelezettséget sem. Az új áfa-törvény azonban megváltoztatta ezt a szabályozást és a közcélú adományokat is áfa-körbe sorolta - olvasható az indoklásban, amely szerint ennek nyomán jelentősen visszaesett az adományozások száma és anyagi értéke.
Az előterjesztők hangsúlyozták: az államnak alapvető érdeke, hogy támogassa azt, aki önzetlenül jót tesz, aki szolgálatot vállal a kiszolgáltatott, rászoruló emberek érdekében.
A Fidesz képviselői a javaslat általános vitájában azt mondták: jelentősen csökkent az adományozás az adóztatás miatt, ezt a karitatív szervezetek többször jelezték és kérték az adómentesség visszaállítását. Balog Zoltán szerint minél előbb ki kell hirdetni a törvényt, mert sokan addig visszatartják az adományozást az árvíz után, amíg nem módosítják a törvényt.
Göndör István (MSZP) arra hívta fel a figyelmet, hogy félreértésre adhat okot az adományozás leírása, mivel a dokumentumokból ki kell derülnie annak, hogy az adományozó közhasznú célra ajánlotta-e föl adományait. Ki kell zárni, hogy a közhasznú társaságok kereskedelmi tevékenységet folytassanak - tette hozzá. Balog Zoltán erre úgy reagált, hogy a módosítás kizárja, hogy bárki anyagi haszonra tegyen szert.
Arra hivatkozva, hogy a törvényt minél hamarabb ki lehessen hirdetni Göndör István módosító indítványát visszavonta, így hétfőn szavazhattak a képviselők a javaslatról. A Jobbik szerint az szja-törvényt is módosítani kell, mert jelenleg nem kap adókedvezményt az, aki pénzt adományoz. Az LMP a civil szervezetek helyzetére hívta fel a figyelmet és azt kérte a kormánytól, hogy ne töröljék el az adókedvezményeket.
MTI