A londoni West End és Hong Kong irodapiacai követték a londoni Cityt 2010 első negyedévében, mint az első olyan irodapiacok, ahol a bérleti díjak növekedésnek indultak, míg Sydney és Sanghaj bérleti díjszintjei egyenletessé váltak. A bérleti díjak csökkenése lelassult többek közt Washington D.C.-ben és Mexikóvárosban is.
Raymond Torto, a CBRE vezető közgazdásza szerint: „A városok minden régióban – pl. Washington D.C., Szingapúr és Párizs – a kereslet fellendülését követően előrehaladtak a bérleti díjciklusban 2010 első negyedében. Az átköltözések továbbra is a bérlői aktivitás legfontosabb mozgatórugói, de néhány városban – köztük Párizsban és Sydneyben – már a bővülés jelei is látszanak.
Az IMF előrejelzése szerint a világgazdaság idénre várható 4,5 százalékos bővülését figyelembe véve a CBRE legfrissebb kutatása szerint a fellendülés – amely inkább a feltörekvő gazdaságok (India, Kína) erőteljesebb növekedésével jár, mintsem a fejlett országokéval (Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Japán) – az ingatlanpiacokon is világszerte érezhető lesz.
A CBRE „Globális irodabérleti ciklus” c. jelentése szerint a bérleti díjak sok piacon elérték a mélypontot, vagy már növekedésnek is indultak számos feltörekvő ázsiai nagyvárosban – köztük Mumbaiban, Új-Delhiben és Pekingben, valamint az elemzett latin-amerikai piacokon is. Sanghajban például az irodabérleti díjak negyedéves alapon 1,2 százalékos növekedést mutatnak, amire 2008 vége óta nem volt példa, és a kereslet hatására a bérbe adott irodaterületek volumene is nőtt. A bérleti díjak emelkedése néhány fejlett piacon is megfigyelhető, például Londonban vagy Hong Kong-ban. London továbbra is a fellendülés éllovasa, jelentős díjnövekedéssel a Cityben, és ma már a bérleti díj ciklusának alsó pontján túl van a West End is, ahol a bérlőknek nyújtott jelentős kedvezmények eltűnőben vannak.
Mivel a világgazdasági kilátások továbbra is bizonytalanok, továbbra is sok a kockázat a hitelezés, a likviditás, az államadósságok és a gazdaságpolitikai támogatás terén. Noha a gazdasági jelentések optimista kilátásokat sugallnak, a CBRE arra figyelmeztet, hogy a foglalkoztatottság fenntartható növekedéséig és az irodaterületek iránti kereslet jelentős fellendüléséig a piacok stabil feléledésére várnunk kell.
Borbély Gábor, a CBRE közép- és kelet-európai elemzője hozzátette: „Nem szabad szem elől téveszteni, hogy a világgazdaság vártnál kedvezőbb idei teljesítménye mögött inkább Ázsia és nem Európa áll, így a bérlői konjunktúra sajnos az EU országokban egyelőre még nem jellemző. A szerződések újratárgyalása 2010-ben tipikus piaci magatartás a KKE országokban, ami nem segíti a fölös irodai kapacitás felszívását, mivel nem generál új bérlői igényt. A régió fővárosaiban ezért a bérleti díjak inkább stabilak, a növekedés felé még nem hat semmilyen tényező, ellentétben Londonnal, ahol a kevés új fejlesztés miatt a kínálati oldal már szűkös.
Privátbankár - Lovász Márton