1p
Az EU állam- és kormányfői a héten újabb kísérletet tesznek a piacok meggyőzésére, hogy képesek kordában tartani az adósságválságot - a mai nyilatkozatok azonban rácáfolnak az összefogásra
Az Európai Unió állam- és kormányfői a héten újabb kísérletet tesznek a piacok meggyőzésére, hogy képesek kordában tartani az adósságválságot a gazdaságpolitikai együttműködés és a költségvetési fegyelem erősítésével.

A csütörtökre tervezett csúcstalálkozó programján lesz a gazdasági növekedés gyorsítása és a munkanélküliség csökkentése a Reuters hírügynökség vasárnapi előzetese szerint. Az egység megmutatása segíthet meggyőzni a piacokat, hogy az EU-nak van közös válasza a tizenegy éve alapított euróövezet eddigi legsúlyosabb válságára, és meg tudja akadályozni a görögországihoz hasonló adósságproblémák megjelenését más országokban.

Aggasztó előjelek
Az olasz pénzügyminiszter szerint akár már jövőre is elképzelhető, hogy brüsszeli koordinációval alkossák meg a tagállamok a költségvetésüket. London azonnal reagált a nyilatkozatra: jelezték, hogy a stabilitás fontos, de a költségvetési politikában nem akarnak uniós ellenőrzést.
"A legfontosabb most rendet teremteni a közfinanszírozásban. Költségvetési konszolidációra és új pénzügyi stabilitási kultúrára van szükség Európában. Európa tudatára ébredt, hogy nem tartották be a szabályokat, és most be kell tartani őket. A szabályok megkerülése közös gazdasági jövőnket teszi kockára. Az ellenkező irányba kell mozdulnunk, meg kell erősíteni szabályainkat és az EU-beli gazdaságirányítás módszereit" - idézte a hírügynökség az Európai Bizottság elnökét, José Manuel Barrosót.

A csütörtöki EU-csúcs eredményeit meghatározhatja, mire jut hétfőn, előzetes berlini értekezletén Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök. Eddig is mindketten kinyilvánították, hogy meg kell védeni az eurót és javítani kell Európa gazdasági teljesítményét, de ezt nem épp egyformán képzelik, írta a Reuters.

A hírügynökség emlékeztetett a német pénzügyminisztérium kilencpontos tervezetére, amely szigorúbb büntetéseket követel az EU-beli költségvetési szabályokat megszegő kormányok ellen, a visszaeső szabályszegőktől megvonná a szavazati jogot az EU-fórumokon, és csődeljárás lehetőségét és kidolgozását javasolja államok számára is.

Sarkozy kevésbé szigorú elképzelései szerint az euróövezet számára alakítani kellene valamiféle közös gazdasági kormányzatot, amelynek titkársága ügyelne a gazdaságpolitikák összehangolására, és az európai gazdaság újraegyensúlyozására és a növekedés gyorsítására összpontosítana.

Merkel és Sarkozy találkozóját eredetileg a múlt hétre tervezték, de elhalasztották: ez nem vetett jó fényt az együttműködésre. A kételyeket csak részben oszlatták el, amikor a múlt héten a francia elnök és a német kancellár közös levélben sürgette az Európai Bizottságot: gyorsítsa meg a pénzügyi piacok megrendszabályozására irányuló munkát.

Szerdán nyilvánosságra hozott levelükben azt írták az Európai Bizottság elnökének, hogy a bizottságnak gondolkodnia kell minden vagy legalább egyes részvények és kötvények, illetve egyes szuverén adósságbiztosítási termékek (CDS) áresésre játszó, fedezet nélküli eladásának európai szintű betiltásán, valamint a piaci elszámolási határidők európai szintű összehangolásán. A német kormány a múlt hónapban jövő márciusig korlátozta a fedezet nélküli eladásokat.

Az Európai Bizottság szóvivője a levére reagálva azt mondta, hogy végső fázisában van az Európai Bizottság fedezet nélküli értékpapír-eladásokra vonatkozó szabálytervezetének kidolgozása.

A szóvivő leszögezte, hogy a bizottság a tőle telhető leggyorsabb ütemben dolgozik ezen a dosszién, de a szabályozás megfelelő előkészítést igényel. Azt mondta, hogy a testület még nyáron hivatalosan előterjeszti javaslatait, de dátumot nem említett.

Sarkozy és Merkel azt kérte, hogy a bizottság még az EU júliusi pénzügyminiszteri értekezlete előtt mutassa be az összes lehetséges cselekvési tervet.

Az EU vezetőinek gondolniuk kell azokra az aggodalmakra is, hogy az adósságválság továbbterjedhet az euróövezeten kívüli, nagy deficitű vagy adósságú EU-országokra, amilyen Nagy-Britannia vagy Magyarország - írta a Reuters. A hírügynökség szerint Nagy-Britannia mindenesetre elég ellenségesen szemléli a szorosabb költségvetés-felügyeletre irányuló EU-beli törekvéseket.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG