.jpg)
Értesülések szerint pénzügyminiszterek az IMF-nek nyújtandó támogatások megduplázását indítványozták. Merkelhez hasonlóan foglalt állást a sajtókonferencián Gordon Brown brit kormányfő is, hangoztatva, hogy a nemzetközi pénzintézeteknek a válság elleni harcban legkevesebb 500 milliárd dollárral kell rendelkezniük.
Mindezzel összefüggésben a sajtóértekezleten nem esett szó Kelet-Európáról, amellyel kapcsolatban Angela Merkel az elmúlt hét második felében José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével folytatott különtalálkozóját követően azt hangoztatta: Németország támogatja, hogy a térség arra rászoruló országait "magyar és lett mintára" segítsék meg. A kancellár úgy vélte, hogy a segítségnyújtásnak a Nemzetközi Valutaalapon keresztül kell történnie.
A vasárnapi berlini sajtóértekezleten ugyanakkor annál több kérdés hangzott el az euróövezet azon országai - mindenekelőtt Írország, Görögország és Spanyolország - helyzetéről, amelyek a pénzügyi válság következtében különösen nehéz helyzetbe kerültek. Ennek kapcsán mind a német kancellár, mind - az eurócsoport vezetőjének minőségében - Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök cáfolta, hogy a szóban forgó országok csőd közeli helyzetbe kerültek volna. Mindketten úgy vélekedtek, hogy az euró változatlanul stabil, s a régió mindeddig jól állta a válságot.
A konferencián egyébként Barroso bejelentette, hogy az Európai Unió májusban rendkívüli foglalkoztatási csúcstalálkozót tart. Barroso közölte: az uniós soros elnöki tisztét betöltő Csehország miniszterelnökével, Mirek Topolánekkel, valamint a többi résztvevővel egyetértettek egy ilyen rendkívüli csúcs szükségességében. A bizottság elnöke ezzel összefüggésben a foglalkoztatás, illetve a munkahelyek biztosítását a jelenlegi válságból való kilábalás egyik legfontosabb feltételének nevezte.
Angela Merkel és Nicolas Sarkozy francia elnök is megerősítette, hogy a berlini csúcson állást foglaltak a protekcionizmus ellen. A német kancellár külön is utalt arra, hogy az autóiparnak nyújtott nemzeti támogatások nem vezethetnek protekcionizmushoz, illetve a szabadpiaci elvek, illetve a verseny megsértéshez. Merkel szerint egyetértés volt abban, hogy mindennek ellenőrzése az Európai Bizottság feladata, s a tervezett nemzeti intézkedéseket az említett szempontból a bizottságnak kell ellenőriznie. Mindez napirendre kerül az EU állam- és kormányfőinek március 1-jén tartandó rendkívüli csúcstalálkozóján is - jelentette be Merkel.
Az állam- és kormányfők egy sor, a nemzetközi pénzpiacok szigorúbb ellenőrzését célzó intézkedésben állapodtak meg. Az elfogadott záródokumentum hangsúlyozta egyebek között a különböző kockázatokat értékelő hitelminősítő intézetek és az úgynevezett fedezeti alapok (hedge funds) erőteljesebb ellenőrzésének szükségességét. A nyilatkozat szerint kivétel nélkül minden pénzügyi piacot, terméket és résztvevőt megfelelően kell ellenőrizni, tekintet nélkül annak országára, vagy bejegyzési helyére.
A berlini találkozó résztvevői harcot hirdettek az adóparadicsomok ellen. Ezzel összefüggésben kilátásba helyezték meghatározott szankciók életbe léptetését olyan országok ellen, amelyek segítik az adócsalást, illetve megtagadják az ilyen jellegű bűncselekmények felderítésében való együttműködést.
"Magyarország legyűri a válságot"
Kamatvágás? Csak a mesében...
Orbán: kibabrál velünk Nyugat-Európa
Gyurcsány: az embereknek fáj, amit a nemzet kíván
MTI