Az Erste Csoport elemzői szerint minél tovább marad az olajár a 40 dollár közeli szinten - vagy az alatt - annál gyorsabban esik majd vissza a jövőben a kínálat mennyisége, hiszen a vállalatok éppen az alacsony ár miatt halasztják el vagy állítják le a beruházási és kutatási programjaikat. A beruházások pillanatnyilag még a 20 százalékát sem érik el annak a volumennek, amelynek révén 2030-ra a jelenlegi napi 86 millió hordós kitermelési mennyiséget 125 millióra lehetne növelni.
Az elemzők azzal számolnak, hogy idén és jövőre az olaj iránti kereslet egy százalék körüli mértékben esik vissza. Emellett az OPEC-tagállamokon kívülről származó kínálat mennyisége közel 0,6 százalékkal zsugorodik az oroszországi, a mexikói és az északi-tengeri kitermelés visszaesése miatt, az OPEC pedig legalább napi 2-3 millió hordóval csökkenti majd a kitermelést a várakozások szerint.
A kitermelt kőolaj mennyisége összesen napi 5,2 millió hordóval lesz kevesebb, ami megfelel a kereslet 6 százalékának. Az utóbbi évtized legnagyobb termeléscsökkentésekor, 2001-ben, a kitermelést négy lépcsőben napi 5 millió hordóval - az OPEC-kitermelés 19 százalékával - csökkentették, amelynek eredményeként hat éven át tartó árnövekedés jellemezte a piacot.
A mostani termeléscsökkentés az OPEC termelésének 14,5 százalékára rúg, ám a globális gazdasági lassulás sokkal drasztikusabb, mint 2001-ben.
Kínai-orosz olajpaktum rekordösszegért
Szomorú szerda: megint drágul a benzin
Jövőre már nem lesz elég a kőolaj a világnak?
MTI