A tárcavezető kifejtette: a veszélyhelyzet következtében rendkívüli intézkedésekre nyílik lehetőség. Folyik tovább a kitelepítés az Országos Mentőszolgálat megerősített jelenléte mellett, és elsőfokú készenlétben van a Magyar Honvédség is, hogy készen álljon a segítségnyújtásra, ha arra szükség lenne a továbbiakban - mondta.
Tájékoztatása szerint a KKB a Nógrád Megyei Védelmi Bizottság kérésére tartott ülést, ugyanis a nap folyamán a Pásztó melletti Hasznos térségében található víztározóban a csapadék következtében erőteljes vízszintnövekedés volt megfigyelhető, ami felvetette annak veszélyét, hogy Hasznos község és a távolabb fekvő Pásztó város veszélyeztetetté válik, és esetleg rázúdul a többletvíz a tározóból.
Ezért a megyei védelmi bizottság megkezdte Hasznosról mintegy 1.100 ember, Pásztóról pedig több mint 1.200 ember kitelepítését, és kérte a KKB-tól, hogy hirdesse ki a veszélyhelyzetet a térségben.
A koordinációs bizottság meghallgatott szakértőket, a víztározót védő gát tervezőjét, megnézték a meteorológiai jelentéseket, beszéltek a védelmi bizottság elnökével, és ez alapján úgy döntöttek, kihirdetik Pásztó és Hasznos térségében a veszélyhelyzetet - elsősorban óvintézkedésként. A miniszter hangsúlyozta: a gátszakadás veszélye egészen kicsi.
Navracsics Tibor közölte: figyelik az időjárási helyzetet. Legutóbbi információik szerint elállt az eső a térségben, ami ha nem ered el ismét, szerda reggel újraértékelik a helyzetet, és döntenek a veszélyhelyzet fenntartásáról vagy felfüggesztéséről. Tájékozódtak más térségekről Nógrád és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is, ahol további csapadék várható - ismertette.
Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője, a védekezésben részt vevő katasztrófavédelem, mentők és rendőrség munkatársai, a vízügyi szakemberek és a védelmi bizottságok tagjai szerdán kora hajnalban tájékozódtak a helyszínen a gát állapotáról.
Ökrös László, a védelmi bizottság titkára az MTI-vel közölte: a jelenlegi szakvélemény alapján a gát szerkezete stabil, vagyis nem kell gátszakadástól tartani. Mint elmondta, az előrejelzések alapján fennállt annak a veszélye, hogy megtelik a tározó. Akkor átbukott volna a víz a gáton, és bekövetkezett volna a gát sérülése vagy csuszamlása - tette hozzá. Kevés esély volt a gát átszakadására, de nem volt kizárható - mondta.
Járhatatlan utak
Közel 60 útszakaszt öntött el vagy mosott alá a víz az elmúlt két napban az országos közúthálózaton – közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. A reggeli jelentések szerint 18 település nem közelíthető meg személygépjárművel. A helyzet továbbra is az Észak-Magyarország régióban, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a legkritikusabb. A közútkezelő arra kéri az autósokat, hogy indulás előtt mindenképpen tájékozódjanak az aktuális útállapotokról.
Jellemzően az átfolyó víz padkaelmosást, rézsűcsúszást, rézsűsuvadást és iszapelöntést okozott, több helyen a burkolat is megsüllyedt.
A legtöbb útlezárást az észak-magyarországi és dél-dunántúli úthálózaton kellett bevezetnie a társaságnak. Borsod-Abaúj-Zemplén megye továbbra is halmozottan hátrányos helyzetben van, emellett több helyen is teljes útlezárást vezetett be a cég többek között Baranya, Veszprém, Győr-Moson-Sopron, Fejér és Komárom-Esztergom megyében. Jelenleg személygépjárművel nem közelíthető meg Viszló, Debréte, Dédestapolcsány, Sajóvelezd, Nekézseny, Nagybarca, Bánhorváti, Rakacaszend, Rakaca, Szászfa, Pamlény, Keresztéte, Csokvaomány, Kishuta, Nagyhuta, Alsómocsolád, Tornaszentandrás és Tornabarakony.
Borsodban is védekeznek
Eddig több mint nyolcvan embernek kellett elhagynia otthonát Borsod-Abaúj-Zemplénben, az áradások és a nagy mennyiségű csapadék miatt. A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság tájékoztatása szerint az eddig beérkező adatok alapján nyolcvankét embert kellett elszállásolni, köztük gyerekeket is. Az adat azonban nem végleges, hiszen folyamatosan jelentik a települések az áradások miatt kialakult helyzetet, így ez a szám emelkedik.
Eddig egyebek mellett Sárospatakról, Arló, Rakacaszend településekről, Miskolcról, illetve Lyukóbánya nevű városrészből kellett több lakót kiköltöztetni. Az MTI információi szerint Szalonnán, Edelényben és Tolcsván is vannak már családok, akik nem tölthetik otthon az éjszakát.
Folyamatosan dolgoztak kedden az áradás és esőzés miatt a borsodi megyeszékhelyen is. Bódi Zoltán, a miskolci tűzoltóság szóvivője az MTI-nek azt mondta: 25 különböző helyszínen kellett beavatkozniuk. A legtöbb időt, energiát a felduzzadt, és helyenként a medréből ismét kilépő Szinva-patak kötötte le.
Rekord vízállások
Szerdán a Dunántúlon borult, esős időre számíthatunk, míg főként keleten időnként felszakadozhat a felhőzet, de ezen tájakon is sokfelé várható ismétlődő eső, zápor, helyenként esetleg gyenge zivatar - olvasható az időkép.hu-n. A Dunántúlon a mérsékelt északnyugati szelet élénk széllökések kísérhetik. Hajnalban 10 °C körül, délután 13 és 18 °C között alakul a hőmérséklet. Csütörtökön rövid időszakokra fel-felszakadozik a felhőzet, emellett több helyen lehet eső, zápor. Néhány fokot emelkedik a hőmérséklet. Pénteken még többfelé várható eső, zápor, majd a hétvégén több órás napsütésre készülhetünk nyárias hőmérsékletekkel. A jövő hét első napjaiban elszórt záporok, zivatarok várhatóak. |
Csont Csaba kifejtette: a Sajón Sajópüspökinél reggel 370 centiméteres vízállást mértek (harmadfok van 300 centimétertől), a folyó árad. A számítások szerint itt 390 centiméter körüli tetőzés várható szerdán dél körül. Itt a legnagyobb eddig mért vízszint 400 centiméter volt. Sajószentpéternél szintén rekordot dönthet a folyó, ez az ár Sajóecsegnél, illetve Miskolc térségében is gondot jelent majd. Sajóecsegnél, mivel nincs védmű, megerősítik a május közepén kialakított nyúlgátat.
A Hernádon szintén óriási árhullám érkezik. A folyó szlovákiai szakasza és mellékvizei tovább áradnak, hazai területen Hidasnémetinél a vízállás éjfélre átlépte a harmadfokú (300 centiméter) készültségi szintet, 384 centis vízszintet regisztráltak, és továbbra is intenzíven árad. Hidasnémetinél 470 centiméteres - plusz, mínusz húsz centi - tetőző vízállásra számítanak, korábban az itt mért legnagyobb vízszint 434 centiméternyi volt - hangsúlyozta. Hozzátette: a gesztelyi tetőző vízállást egyelőre meghatározni sem lehet, 500 centiméter körül lehet majd az áradat.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a Bódva szerdán hajnali 5 órakor Szepsinél 236 (másodfok 270 centiméter), az Idán Janiknál 372 centiméteres (harmadfok 320 centi) értékkel stagnált a vízszint. A vízfolyás hazai szakaszán a Rakacai-víztározó vízszintje tovább emelkedett, és a hajnali 2 órától az árapasztással lebocsátott vízsugár 50 köbméter/másodpercre nőtt. A Rakaca-patak vízállása Meszesnél hajnal fél ötkor 335 centiméteres volt (korábbi legmagasabb vízállás 330 centi), és további áradás várható. Ennek a hatása Szendrőnél és Edelényben már szerdán jelentkezni fog - mondta a szakember.
Úgy fogalmazott: gyakorlatilag már elmondható, hogy a Bódva Hídvégardónál újra rekordot dönt, itt 305 centiméter volt a korábbi legmagasabb vízszint, a folyó árad, és szerdán reggel hat órakor 304 centiméteres vízszintet mértek. A várható tetőzési érték szerdán 320 centiméter körül lesz.
Beszámolt arról is, hogy harmadfokú riasztás van érvényben a Taktán és a Tarnán is, ezzel az igazgatóság működési területén egy időben mintegy 630 kilométernyi szakaszon kell védekezni. Szerdára virradóra már mindenkit mozgósítottak, akit csak lehetett, 1200 ember dolgozott a töltések mentén. A Ronyva-patak tovább árad, vízszintje szerdán napközben Sátoraljaújhelynél elérheti, sőt meghaladhatja a május 17-i árhullám 460 centiméteres tetőzési szintjét. Itt reggel hat órakor 448 centiméteres volt a víz állása.
Megjegyezte: szerdára virradóra az éjszaka folyamán volt némi csapadékmentes időszak a térségben, azonban további eső kialakulására lehet számítani, amelynek mennyisége nem ígérkezik jelentősnek, ugyanakkor a jelenlegi hidrológiai állapotot tekintve 5-10 milliméternyi csapadéknak is számottevő hatása lehet.
MTI, Privátbankár