Az ügyvezető kormányfő a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában vasárnap hangsúlyozta: van pénz, de most nem ezzel kell foglalkozni, hanem menteni kell az embereket és az értékeket. A viharos szél és az esőzés a Dunántúlon és Észak-Nagyarországon okozta a legnagyobb gondot vasárnap; több patak is kilépett a medréből.
Utakat és síneket mosott el a víz, késnek vagy nem járnak a vonatok
Dobi Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei rendőr-főkapitányság sajtóreferense az MTI-vel közölte: az elsődleges információk szerint löszfal omlott Miskolc Pacsirta utcai egyik családi házára, két gyermeket és édesapjukat kimentették, ám az apa utóbb belehalt sérüléseibe.
A környezetvédelmi és vízügyi miniszter szerint nagy valószínűséggel veszélyhelyzetet rendelnek el hétfőn a Sajó térségére. Szabó Imre, a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóságon tartott vasárnap délutáni sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva elmondta: a szakemberek a veszélyhelyzet kihirdetését vasárnapra az adatok alapján nem tartották indokoltnak - válaszolta a szakminiszter arra reagálva, hogy Káli Sándor, Miskolc polgármestere a nap folyamán az általa elrendelt veszélyhelyzet "megerősítését" várta a kormánytól.
Árvíz: lehet, hogy egész falvakat kell kiüríteni |
Több mint 100 éve nem esett ennyi eső
Megdőlt az országos napi csapadékrekord, eddig 1906-ban mérték ezen a napon a legtöbb csapadékot, 80,7 millimétert Veresegyházán, de most a Baranya megyei Sellyén egy nap alatt 98,6 milliméter esett. Az átlagos májusi csapadékmennyiség kétszerese esett le az elmúlt 48 órában Magyarország egyes területein - mondta Csonka Tamás meteorológus vasárnap az MTI-nek. Az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársának tájékoztatása szerint a május havi átlagos csapadékmennyiség 50-60 milliméter. Az elmúlt 48 órában - zömmel szombat délutántól - a legtöbb csapadék, 126,7 milliméter a Baranya megyei Sellyén esett - fűzte hozzá. A szakember közölte: hétfőtől már csökken a csapadék mennyisége, lassú javulás várható. Kitért arra, hogy feloldották a Közép-Dunántúlra a viharos szél miatt elrendelt piros riasztást, jelenleg a Dunántúlon narancs színű riasztás van érvényben, arra 90 kilométer/órás szél várható. Felhívta arra a figyelmet, hogy hétfő hajnalig várhatóan ismét megerősödik a szél ezen a területen, illetve a Duna-Tisza-közében is. A meteorológus azt mondta: a legnagyobb, óránkénti 150 kilométeres széllökést a Bakonyban, a Kabhegyen mérték, de nagy széllökések voltak a Balaton térségében is. Kérdésre válaszolva Csonka Tamás beszámolt arról is, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Miskolcon az elmúlt két napban 58,6 milliméter csapadék esett. |
Szabó Imre elmondta, összesen 250 munkatársat vezényeltek át Borsod-Abaúj-Zemplén megyében elsősorban Debrecenből, Szolnokról és Bajáról. A Sajónál az árhullám valószínűleg meghaladja az eddig mért legnagyobb árvízszintet, a legveszélyeztetettebb település a térségben Sajóecseg - fűzte hozzá. Káli Sándor vasárnap délelőtt vészhelyzetet rendelt el Miskolcon, miután a Szinva-patak kilépett a medréből és a Hejő-patak vízszintje is igen magas. Mindenki, aki mozgósítható a területeken, a helyszíneken dolgozik. Kérik a lakosságot, kapcsolódjanak be a védekezésbe - mondta el a politikus vasárnap délelőtt az MTI-nek.
Nem járnak a vonatok |
Tűzoltók, polgári védelmi szakemberek, önkéntesek, a lakosság dolgozik és védekezik Miskolcon és Borsod-Abaúj-Zemplén megye számos településén az esőzés miatt megáradt patakok, folyók mentén, eddig mintegy 180 ezer homokzsákot pakoltak ki, a védekezés tovább tart, az eső nem szűnik.
A sok eső miatt áradnak az észak-magyarországi folyók; vasárnap délelőtt a Tarna, a Sajó, a Bódva és a Bodrog vízgyűjtőin intenzíven esett az eső, a rendelkezésre álló adatok szerint hazai területen szombaton 20-30 milliméter körüli csapadék hullott, de a Mátra és a Bükk térségében a 40-60 millimétert is elérte a lehullott eső mennyisége.
Elsőfokú árvízvédelmi készültség van a Hernádon, a Bodrogon, harmadfokú a riasztás a Sajón és a Tarnán.
Több helyen a megáradt, kiöntött patakok okoztak gondot. A Fejér megyei Bakonycsernyénél reggelre kilépett medréből, s több házat is veszélyeztet a Gaja-patak. Kazincbarcikán vészhelyzet alakult ki a Tardona áradása miatt.
Több mint százszor vonult ki vasárnap a Baranya megyei katasztrófavédelem; továbbra is homokzsákokkal védekeznek több településen a folyamatos esőzés miatt. Pécsett több utcában áll a víz. Az áradások mellett továbbra is tetézi a bajt a fölázott talaj, több helyen fák dőltek az útra. |
A viharos erejű szél akadályozza a vasúti forgalmat is, a Balaton déli partján jelentősen késnek a vonatok, a hétfői járatok egy részét törölték. Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint hétfőtől várható lassú javulás.
Apasztják a Velencei-tavat
Percenként 800 liter vizet eresztenek le a Velencei-tóból. A vasárnap 13 órakor megkezdett apasztás azért vált szükségessé, mert a tó vízszintje az utóbbi napok esőzéseinek hatására 176 centiméteresre duzzadt, s az erős szél korbácsolta hullámok miatt fennáll a parti védművek megrongálódásának a veszélye.
Jönnek a viharok, jönnek a károk: van biztosítása? |
Kaszap Gábor tájékoztatása szerint a tóba jutó vízmennyiség csökkentése miatt lezárták a felújítás után szinte üres zámolyi tározót, ahol mintegy 4,5 millió köbméternyi vizet tudnak "megfogni". Az összegyűjtött vízmennyiséggel pedig egy aszályos időszakban pótolják majd a Velencei-tó vizét.
MTI, Privátbankár