Az ágazat továbbra is rosszabb helyzetben van, mint a nemzetgazdaság egésze, hiszen az átlagosnál még mindig gyorsabban nőtt a csődök száma: nemzetgazdasági szinten csak 8,7 százalékkal több fizetésképtelenségi eljárás indult, mint egy évvel korábban. Az építőipar relatív helyzete azonban nem olyan rossz, mint áprilisban, amikor az ágazatban háromszor gyorsabban nőtt az új csődök száma, igaz, ebben a szezonális hatások is szerepet játszhattak.
Ahogy a nemzetgazdaság egészében, úgy az építőiparban is csak átmenetinek bizonyult az áprilisi javulás. Mindenképpen figyelemre méltó, hogy az év eddig eltelt időszakában még mindig 12 százalék feletti az új csődök növekedése – értékelt Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója.
A végelszámolások sokkal gyorsabban nőttek, mint az országos átlag, ami akár kedvező is lehet, amennyiben az életképtelennek bizonyuló cégek tulajdonosai dobják be a törülközőt. Májusban 210 esetben történt ez, ami 71-gyel több a tavaly májusi számnál. Egy év alatt a növekedés 51 százalékos volt, szemben az ugyancsak magas, 23,4 százalékos nemzetgazdasági átlaggal.
Az idei ötödik hónapban 450 új építőipari vállalkozást alapítottak, ez 23,6 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A nemzetgazdasági átlag 6,8 százalékos volt, azaz az építőiparban továbbra is „jönnek-mennek” a vállalkozók és a cégek, ami arra utal, hogy az építési főszezon beindulásával növekvő számban aktivizálódnak a „cégbűvészek” is. Az Opten stratégiai igazgatója szerint nem könnyű szétválasztani a valós projektcégeket és a „csődlovagok” vállalkozásait, de ha a tulajdonosi háttér vagy a céghely alapján meghatározható kapcsolt vállalkozásoktól távol tartjuk magunkat, sok felesleges kockázatot kerülhetünk el - olvasható az Opten közleményében.
Privátbankár