Mennyibe kerül egy új szélvédő? Fizet-e a biztosító, ha a garázsban álló autó is víz alá került? Sajnos sokan szembesülnek hasonló kérdésekkel a hétvégi viharkárt követően. A vihar és az azóta tartó árvízi helyzet rekordmennyiségű lakás és gépjármű kárbejelentést eredményezett a K&H Biztosítónál. A legtöbb kárt az autókban letört ágak, kidőlt fák, lezuhanó cserepek és balesetek okozták. Fontos tudni, hogy ebben az esetben mire számíthat az autótulajdonos.
„Főszabályként elmondhatjuk, hogy a casco ebben az esetben is biztos megoldás, akinek cascója van, számíthat kártérítésre. Az ügyintézés is gyors és egyszerű. A casco tulajdonosok is elszenvedik a kárral járó bosszúságokat, de legalább pénzüknél maradnak, és az anyagi kár minimalizálható. Számukra még akkor is fizet a biztosító, ha például a kocsijuk, amelyet elárasztott a víz, a földfelszín alatti garázsban állt. Ekkor a
Az EMFESZ Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft 30 millió forint azonnali segélyt biztosít a természeti katasztrófa által sújtott Edelény, Ócsanálos, Bőny, Gesztely, Szikszó, Szendrő, Sátoraljaújhely, Ónod településeknek valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Önkormányzatnak. A segélyek egy részét a mai napon már is utalta az EMFESZ, a fennmaradó összegeket a jövő hét elején juttatja el a károsult településeknek. |
Kivételt jelentenek azok az esetek, amikor kiderül, hogy a tetőt, ahonnan a cserepek az autóra zuhantak, nem tartották megfelelően karban. Ilyenkor a társasház felelősségbiztosítása fedezi a javítás összegét, ugyanúgy, mint a télen lezúduló hó esetében. Hasonlóképpen, a járműre dőlt fa által okozott károkat is érdemes kivizsgálni, hiszen elképzelhető, hogy a kertészeti vállalat biztosítása fedezi a kárt. A K&H Biztosítónál is volt már olyan káreset, amikor kiderült, hogy a belül régen elkorhadt fát már ki kellett volna vágni, azt a viharos szél könnyedén kifordította a helyéről. A kertészeti vállalkozások felelősségbiztosítása ilyenkor kiterjedhet a nem megfelelően ápolt fa által okozott kárra is.
Az árvíz által veszélyeztetett területeken fokozott figyelemmel kell vezetni az autótulajdonosoknak, ugyanis a biztosító csak akkor fizet, ha az autót rendeltetésszerűen és a megfelelő gondossággal használják. A legtöbb forgalomban lévő autó komolyan károsodik, ha túl mély vízbe hajtanak vele, hiszen ilyenkor vizet kap a levegőszűrőn keresztül a motor, elhajlik a dugattyú vagy a hajtókar. Az ilyen jellegű meghibásodásnál előfordulhat, hogy a casco ellenére a kárt a tulajdonosnak kell kifizetnie, hiszen gondatlansága miatt történt a kár.
Az elmúlt öt év legnagyobb viharkára
Minden negatív rekordot megdöntött az elmúlt hét végén kezdődött viharos időjárás – derül ki a piacvezető lakásbiztosító, az AEGON Magyarország összesítéséből. A társaságnál az idén összesen 13 ezer kárbejelentést regisztráltak, több mint 11 ezret a mostani viharos időjárás után. Az AEGON becslése szerint még 4-5 ezren jelentkeznek majd a biztosítónál, a kárkifizetés összege pedig megközelíti majd a másfél milliárd forintot. A viharrekord ezzel megdől: a 2008 márciusi Emma hurrikánt követően „csak” 12 ezer bejelentés érkezett, a kárkifizetés összege pedig 850 millió forint volt.
A károknak továbbra is majdnem 95 százaléka köthető a viharokhoz és a felhőszakadásokhoz. Elenyésző a jégveréssel kapcsolatos bejelentések száma, és valamivel kevesebb mint öt százalékot tesz ki az árvíz okozta károk aránya a bejelentésekben. A társaság a legtöbb kárbejelentést lakáskárokkal kapcsolatban kapja, de többen fordultak már a viharban megsérült járművük miatt is az AEGON-hoz. Az ipari, mezőgazdasági károk a bejelentéseknek kevesebb mint az egy százalékát teszi ki.
A Generali biztosítóhoz továbbra is érkeznek a kárbejelentések a múlt hétvégi és a hét eleji vihar kapcsán, egy hét alatt eddig közel 11 000 bejelentést regisztráltak - olvasható a társaság közleményében. A becsült kárösszeg tegnap óta több mint fél milliárd forinttal nőtt, és elérte a csaknem 1,9 milliárd forintot. A Generalihoz eddig több mint 1000 településről érkezett kárbejelentés, a károk nyolcvan százaléka a lakásbiztosításokat és a kis- és középvállalati szektort érinti, húsz százaléka pedig az ipari és a mezőgazdasági ágazatot. Május 21-én 10 óráig a beérkező 10 758 kárbejelentés közül 7276 a vihar miatt keletkezett; 3039-et a felhőszakadás, 290-et az árvíz, 153-at pedig a villám okozott. A Generali a szerződésben foglaltak szerint téríti biztosítottai kárait.
A hétvége óta eddig megközelítőleg 12000 darab kárbejelentés érkezett az Allianz Hungária Zrt.-hez. Sokan vannak azonban, akik még nem tudták bejelenteni kárukat- főként Miskolc és környékén, így további bejelentésekre lehet számítani - közölte a társaság. A leginkább érintett területek Miskolc és környéke, Budapest, Pécs, Győr, Veszprém és Tatabánya. Az eddig bejelentett károk kapcsán a várható kárkifizetés összege meghaladta a 960 millió forintot.
Privátbankár