A berlini egyeztetésre mindössze öt órát irányoztak elő, s hivatalosan az április 2-án Londonban sorra kerülő, immár második G20-csúcstalálkozó előkészítését célozza. A fejlett ipari államok, illetve a legfejlettebb, úgynevezett feltörekvő országok állam- és kormányfőinek első találkozóját - még George Bush akkori amerikai elnök vezényletével - Washingtonban rendezték, s a résztvevők akciótervet fogadtak el a pénzügyi rendszerek nemzetközi szabályozása terén való együttműködésről. Bár azóta mindössze három hónap telt el, a berlini házigazda Angela Merkel szándéka szerint át kívánják tekinteni azt is, hogy Washington óta "jó irányban" haladnak-e a dolgok.
A protekcionizmus is terítékre kerül?
Szó lesz az új tagállamokról is Londontól Brüsszelig elismerik Gyurcsány terveit? Orbán is összefogást sürget - csak nem olya |
Német kormányforrások szerint a magas rangú vezetők vasárnap Berlinben külön tárgyalnak Kelet-Európáról, amelynek sorsát a német kancellár egy hétvégi állásfoglalás szerint erőteljesen a szívén viseli. A mostani csúcs előtt Barroso bizottsági elnököt fogadva Merkel leszögezte, hogy Németország érdekelt a súlyos pénzügyi nehézségekkel küszködő térségbeli országok "magyar és lett mintára" történő megsegítésében, s ehhez a Nemzetközi Valutaalap közreműködését tekinti a legjobb eszköznek.
Merkel köti a Gazdasági Tanácsot az ENSZ-hez
Kiszivárgott az is, hogy a kancellár ismét fel akarja vetni azt a davosi javaslatát, hogy a Biztonsági Tanács mintájára hozzák létre az ENSZ Gazdasági Tanácsát, amely a nemzetközi gazdasági, illetve pénzügyi rend alapelveinek érvényesülése felett őrködne. A mostani rendkívüli csúcs is megerősíti, hogy Németország élére kíván állni a nemzetközi válság leküzdését célzó erőfeszítéseknek. A közös fellépés szükségességét Berlinben rendkívül fontosnak tekintik, különös tekintettel arra a komor kormányzati véleményre, amelyet a kancellár tanácsadója úgy foglalt össze: "Nem tudjuk, hogy a válság mikor ér véget. De az nem holnap lesz."
Rosszabb a helyzet, mint 1929-ben
Merkel és Sarkozy összefogást akar
Új világ jön a válság után
Semmit nem tudtak kisütni Davosban
MTI