Zuschlag: nálam csengettek, ha pénz kellett
"Nálam csengettek, ha valamire pénzt kellett szerezni" - mondta Zuschlag a meghallgatása során.
A pénzszerzés legkevésbé hatékony módszere az volt, hogy a különböző programokra, rendezvényekre megpróbált forrásokért "kuncsorogni" az MSZP-től. Másik lehetőségként a párt holdudvarától, vállalkozóktól igyekezett támogatást szerezni. A harmadik finanszírozási csatornát a különféle pályázatok jelentették - fogalmazott Zuschlag János.
1998 után a politikai jellegű ifjúsági szervezetek a finanszírozás megváltozása miatt elkezdték a saját civil hálózatukat kiépíteni. Ez teljesen bejáratott rendszer lett, amelynek működésével mindenki elégedett volt - közölte. Hozzátette: csak a legszűkebb működési tevékenység, illetve a külügyi kapcsolattartás volt, melyet nem lehetett civil "köntösbe" öltöztetni, s így nem lehetett rá pályázati forrást kapni.
Zuschlag János, aki 2002-ig az ISZM vezetője volt, elmondta: a szervezet is igyekezett megteremteni saját civil hálózatát. Az első egyesületek 1997-ben alakultak, jelentős számban azonban 1998 és 2002 között jöttek létre. Kezdetben igyekeztek együttműködni különböző egyesületekkel, majd a mozgalom tagjai is alapítottak civil szervezeteket.
Az ISZM ekkoriban komoly "konkurenciaharcot" folytatott a Baloldali Ifjúsági Társulással, ezért fontos volt számára, hogy minél több rendezvényt, tábort szervezhessen - tudatta a vádlott.
A vádlott - mint mondta - országgyűlési képviselőként és ifjúságpolitikusként "széles körű lobbi tevékenységet" végzett, a döntéshozatalnál segítette az ISZM-hez köthető civil szervezetek pályázatait.
Zuschlag vallott, de a telefonokról hallgat
Számlagyár működtette a Zuschlag-gépezetet?
MTI