Nagy-Britanniában július 4-én parlamenti választásokat tartanak. A felmérések hónapok óta folyamatosan azt jelzik, hogy a Munkáspárt 20 százalékpontot meghaladó támogatottsági előnyben jár a 2010 óta kormányzó Konzervatív Párt előtt, és a Labour választási győzelme esetén Starmer lesz a következő brit miniszterelnök.
A Konzervatív Párt a tíz napja tartó kampányban erőteljes hangsúlyt helyez a védelmi kérdésekre, és rendszeresen az önálló brit nukleáris elrettentő kapacitás felszámolásának szándékával vádolja a Munkáspártot.
Jeremy Corbyn, aki Sir Keir Starmer közvetlen elődjeként 2020-ig állt a Munkáspárt élén, valóban védelmi politikájának egyik sarkalatos célkitűzésévé tette a brit nukleáris csapásmérő erőt hordozó Trident tengeralattjáró-flotta felszámolását.
Starmer azonban hétfőn tartott választási gyűlésén kijelentette: a nemzetbiztonság a jelenlegi időszak legfontosabb kérdése, és a nukleáris elrettentő kapacitás képezi az alapját minden olyan tervnek, amelynek célja Nagy-Britannia biztonságának megőrzése.
A Munkáspárt, ha kormányra kerül a jövő havi választáson, ennek megfelelően "a nap 24 órájában, az év 365 napján" fenntartja a tengeralattjáró-flottára alapozott folyamatos nukleáris elrettentő kapacitást, gondoskodik minden szükséges fejlesztés végrehajtásáról, és négy új nukleáris tengeralattjáróval látja el a haditengerészetet - mondta hétfői választási gyűlésén a Labour vezetője.
Kijelentette: korábban nem gondolta volna, hogy az ő életében "ismét orosz harckocsik hatolnak be egy európai országba".
"Abban a pillanatban, ahogy ez megtörtént, megértettem, hogy a háború utáni időszak véget ért, és a bizonytalanság új korszaka kezdődött" - fogalmazott Sir Keir Starmer.
Beszéde utáni sajtóértekezletén - arra a kérdésre, hogy miniszterelnökként hajlandó lenne-e szükség esetén elrendelni a brit nukleáris arzenál bevetését - a Munkáspárt vezetője úgy fogalmazott, hogy erre készen kell állni. Hozzátette ugyanakkor, hogy senki, aki miniszterelnöki tisztségre pályázik, nem fedné fel nyilvánosan, hogy milyen körülmények között alkalmazná a nukleáris fegyvereket, mert ez felelőtlenség lenne.
Arra a felvetésre, hogy a munkáspárti árnyékkormány több jelenlegi tagja, köztük David Lammy külügyminiszter-jelölt és Angela Rayner, a Labour helyettes vezetője a brit nukleáris elrettentő kapacitást hordozó Trident tengeralattjáró-flotta megújítása ellen voksolt, amikor a londoni alsóház erről a kérdésről döntött 2016-ban, Starmer kijelentette: a pártot ő vezeti, ezeket a döntéseket ő hozza meg, és az árnyékkormány egységesen támogatja azt az álláspontját, hogy az önálló nukleáris elrettentést fenn kell tartani.
Starmer a 2016-os parlamenti voksoláson - Jeremy Corbyn ellenkező értelmű utasításával dacolva - megszavazta a brit nukleáris csapásmérő kapacitás megújításáról szóló kezdeményezést. (MTI)