2p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Párizs leszállította az első francia Mirage 2000-es vadászrepülőket az oroszokkal háborúzó országba.

A vadászrepülőgépek segítsenek megvédeni a légteret Oroszországgal szemben – jelentette be csütörtökön Sébastien Lecornu francia védelmi miniszter. „Ma, az ukrán pilóták több hónapos franciaországi kiképzését követően, megérkeztek az első repülőgépek Ukrajnába” – közölte a tárcavezető az X közösségi oldalon, de nem pontosította a leszállított gépek számát. „Ukrán pilótákkal a fedélzeten mostantól részt vesznek Ukrajna légterének védelmében” – tette hozzá.

A francia nemzetgyűlés ősszel közzétett költségvetési jelentése szerint a francia légierő tulajdonában lévő 26 Mirage 2000-5-ösből hatot engednek át Ukrajnának. Ezt a számot a védelmi minisztérium nem cáfolta, de nem is erősítette meg biztonsági okokra hivatkozva.

A tajvani légierő is használja
A tajvani légierő is használja
Fotó: MTI/AP/Johnson Lai

Sébastien Lecornu októberben jelentette be, hogy 2025 első hónapjaiban tervezi Franciaország átadni Ukrajnának a korábban megígért Mirage 2000-5 típusú vadászrepülőgépeket, miután a gépeket átalakítják, a pilótákat és a szerelőket pedig kiképezik.

A tárcavezető októberi tájékoztatása szerint ez magában foglalja a légicsapásokhoz szükséges és az elektronikus hadviselés elleni védelmi felszerelést azért, hogy ellen tudjanak állni az erős orosz elektromágneses zavarásnak.

Ezeket a felszereléseket a délnyugat-franciaországi Cazaux légibázison szerelték fel, míg a pilótákat és a szerelőket, akik ezeket a repülőgépeket fogják üzemeltetni, a kelet-franciaországi Nancyban képezték ki.

Több ország szállított már amerikai F-16-os vadászrepülőgépeket Kijevnek, a francia elnök pedig júniusban jelentette be, hogy Mirage 2000-5 típusú repülőgépekkel kíván hozzájárulni a támogatáshoz. Macron akkor elmondta: a vadászgépek ukrán pilótáit Franciaországban fogják kiképezni, s Franciaország további 4500 ukrán katona kiképzését is tervezi. Jelezte, hogy mindeddig egyetlen francia katonai kiképző sem tartózkodott Ukrajnában.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi A Roszatom miatt zavarták meg Greenpeace aktivisták Emmanuel Macront
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 13:35
Két aktivista kedden betört a globális nukleáris csúcstalálkozó színpadára Franciaországban, megszakítva Emmanuel Macron francia elnök és a nemzetközi atomenergia ügynökség vezetője Rafael Grossi köszöntőjét, miközben éppen az állam- és kormányfőket fogadták.
Nemzetközi Putyin lehet a nevető harmadik az iráni háborúban
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 13:15
Oroszország több szempontból is jól jöhet ki az izraeli-amerikai-iráni háborúból.
Nemzetközi Trump szavai csak olajat öntöttek a tűzre? Nem a béke irányába mozdulnak az iráni események
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:45
Irán folytatta a drón- és rakétacsapásokat.
Nemzetközi Felkészül Kuba? Trump rejtélyesen nyilatkozott a szigetországról
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:03
Donald Trump amerikai elnök hétfőn azt mondta, hogy Kuba humanitárius szempontból „nagy bajban van”. A közép-amerikai ország ügyével Marco Rubio amerikai külügyminiszter foglalkozik.
Nemzetközi Kiderült, kinek a rakétája ölt meg 110 gyereket egy iráni lányiskolában
Wéber Balázs | 2026. március 10. 10:34
Egybehangzó lapértesülések szerint valószínűleg amerikai légicsapás érte az oktatási intézményt, összesen 168 ember halálát okozva.
Nemzetközi Visszatérhet Oroszország? Putyin elmondta, hogyan működne együtt ismét Európával
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:15
Az orosz elnök kijelentette, hogy Oroszország megbízható energiahordozó-szállító, nyitottak az együttműködésre. Azt azonban kikötötte, hogy az európaiaknak hosszú távon el kell kötelezniük magukat.
Nemzetközi Irán reagált és egészen másképp látja a helyzetet, mint Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:03
Az iráni Forradalmi Gárda és a perzsa ország külügyminisztere is válaszolt az amerikai elnök szavaira.
Nemzetközi Mindenkit meglepett Trump az iráni háborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 07:05
Donald Trump szerint az iráni katonai konfliktus „nagyon hamar” véget érhet – az amerikai elnök Floridában tartott sajtótájékoztatóján értékelte közel-keleti fejleményeket helyi idő szerint hétfőn este.
Nemzetközi Ezt üzenték a magyar kormánynak a lefoglalt ukrán pénzszállítók miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 9. 15:09
Az ukrán külügyminiszter meglepődött azon, hogy a rakományt még nem adták vissza.
Nemzetközi Ismét egy NATO-tagország légterében lőttek le egy iráni rakétát
Privátbankár.hu | 2026. március 9. 14:23
Törökország ismételten figyelmeztette Iránt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG