Egyre nő a feszültség a balti államokban az orosz-ukrán háború elhúzódása és az orosz fenyegetés vélt vagy valós növekedése miatt.
Lettország egyik titkosszolgálata például a közelmúltban arra figyelmeztette a helyieket, hogy orosz kémek és szabotőrök lehetnek közöttük, adta hírül a The Guardian. Egyúttal – igaz, részben közhelyesnek vagy furának tűnő – útmutatásokat adott nekik arra vonatkozóan, hogyan tudják kiszűrni őket.
Milyen egy orosz kém?
A balti állam Védelmi Hírszerző és Biztonsági Szolgálata (MIDD) éves jelentésében többek között arra hívja fel a figyelmet, hogy a „szakadt”, „ápolatlan kinézet” és „a nem megfelelő higiénia” árulkodó jel lehet arra vonatkozóan, hogy orosz ügynökkel állunk szemben.
További gyanúra adhat okot – véli a MIDD – a katonásan rövidre nyírt haj, vagy az, ha valaki egy „small talk” során túlságosan kíváncsiskodó a helyiekkel szemben.
Gyanús lehet az is, ha egy turista „speciális egészségügyi felszereléssel” és térképekkel érkezik, teszik hozzá. (Bár előbbit nyilván nem fogja magával vinni az utcára.) Az orosz kémek elvegyülhetnek az „érzékeny helyszínek” közelében időző csoportokban, vagy éppen „szociális munkásoknak” adhatják ki magukat.
A lett szolgálat szerint az ilyen árulkodó jelek segíthetnek a helyieknek kifürkészni azokat az ügynököket, akik „kritikus fontosságú infrastruktúra és katonai létesítmények” elleni szabotázsakciókat vagy célzott gyilkosságokat akarnak végrehajtani, vagy zavart szeretnének kelteni.
Fotó: X/Notes from Poland
A MIDD szerint az orosz szolgálatok az elmúlt években fokozták az ilyen jellegű tevékenységeiket, „kaméleonszerű” álcázásra képeztek ki ügynököket, aminek köszönhetően a korábbinál nehezebb őket lefülelni.
„Az ukrajnai tapasztalatok azt mutatják, hogy az orosz titkosszolgálatok képesek adaptálódni ahhoz a környezethez és a körülményekhez, amelyekben a felderítő-szabotázs csoportokat bevetik”, állítja a lett szolgálat. Tagjaik kinézete tehát nem olyan, mint egy „klasszikus” felderítőé vagy szabotőré, figyelmeztetnek.
A MIDD óva inti a letteket attól, hogy maguk lépjenek fel a gyanúsnak ítélt személyekkel szemben, és azt tanácsolja, hogy a feladatot bízzák a rendőrségre és a katonaságra.
A lett közszolgálati televízió szerint egy másik biztonsági szolgálat két évvel ezelőtt már kiadott egy hasonló, de kevésbé részletes iránymutatást a „gyanús aktivitás” észlelésére és jelentésére vonatkozóan.
A varsói vásárcsarnok felgyújtása
Mindennek hátteréhez hozzátartozik, hogy az elmúlt években számos európai ország ellen követtek el kibertámadásokat és gyújtogatásokat ismeretlenek. Nyugati vélekedések szerint ezek hátterében Oroszország állhat – Moszkva általában visszautasítja a vádakat.
Donald Tusk lengyel kormányfő múlt hétvégén például már tényként közölte, hogy az orosz titkosszolgálatok állnak a Marywilska utcai varsói vásárcsarnok tavaly májusi felgyújtása hátterében. A vásárcsarnok, ahol elsősorban vietnami és lengyel kiskereskedők béreltek boltokat, nagyrészt leégett. Ugyanezen a napon a lengyel főváros más pontjain is nagyobb tűzesetek történtek.
Már biztosan tudjuk, hogy a Marywilska utcai nagy tűzvész az orosz titkosszolgálatok megrendelésére történt gyújtogatás eredménye volt – írta Tusk közösségi oldalán.
Szerinte a bűntettet egy Oroszországban tartózkodó személy irányította. Az elkövetők egy részét már letartóztatták, másokat azonosítottak, és körözik őket. „Mindenkit elfogunk!”, ígérte.
Tomasz Siemoniak lengyel belügyminiszter és Adam Bodnar igazságügyi miniszter és főügyész szerint a nyomozást rendkívüli eszközök bevetésével folytatták. Az ügyben Varsó együttműködik Litvániával, ahol az elkövetők egy része szintén szobatázsakciókat hajtott végre.
A litván főügyészség már márciusban azt közölte, hogy a vásárcsarnok felgyújtása hátterében az orosz katonai hírszerzés áll, az elkövetők pedig ukrán állampolgárok voltak.
A litvániai nyomozók szerint a tűzvész összefüggésben volt a vilniusi IKEA áruházban történt gyújtogatással.
Lengyelország az incidensek miatt tavaly novemberben bezárta a nyugat-lengyelországi Poznanban működő orosz konzulátust. Hétfő reggel Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter pedig a varsói vásárcsarnok felgyújtására vonatkozó bizonyítékok miatt visszavonta a krakkói orosz konzulátus engedélyét is. Moszkva nem kommentálta Tusk vádjait.