Keir Starmer – ez az a név, amelyet érdemes lesz csütörtöktől megtanulnia a nemzetközi politika szerelmeseinek, ugyanis a Munkáspárt elnökéből minden bizonnyal hamarosan az Egyesült Királyság miniszterelnöke lesz; a kérdés leginkább csak az, hogy nagy arányú, vagy megalázóan nagy arányú győzelmet arat-e.
Starmer 2020 óta vezeti a hosszas ellenzéki ténykedésre ítéltetett pártot, a hatalmat azután szerezte meg, hogy a lényegesen radikálisabb és baloldalibb Jeremy Corbyn rendkívül dicstelenül elvesztette ezt a titulust. A 2019-es választásokon szenvedett vereség csak a csapás egyik részét jelentette, ugyanis a volt pártelnököt antiszemitizmus vádjával rúgták ki, a mostani választásokon már függetlenként próbálkozik elnyerni Islington North körzet képviselői helyét.
Erős személyiség? Milyen személyiség?
A kifejezetten megosztónak és meghatározó személyiségnek számító Corbyn táborának jelöltje 2020-ban egy fiatal szövetségese volt, Rebecca Long-Bailey lojalitása egy pillanatig sem volt megkérdőjelezhető a korábbi munkáspárti vezérhez, azonban a párt választmányának más elképzelései voltak, és 56 százalékos többséggel Keir Starmer neve mellé tették az ikszet. Ez utóbbi azóta kifizetődő döntésnek bizonyult.
Nem véletlen, hogy cikkünkben eddig a pillanatig Starmer kapcsán elődjeiről beszéltünk, ugyanis az Egyesült Királyság leendő következő miniszterelnöke, nos, ne szépítsük, jellegtelen. Nem viccelünk: ahogy például a legendás politikai talk show műsorvezető John Oliver emlékeztetett műsorának a brit választásokkal foglalkozó epizódjában, a munkáspárti politikusnak többször is meggyűlt a baja azzal, hogy mondjon magáról valami érdekeset. Igaz, amikor végül megtette ezt, az nagyot szólt, hiszen kiderült, hogy együtt tanult hegedülni az angol zenész és DJ Fatboy Slim-el.
Felmerül a kérdés, de akkor mégis mi az, amit tudni lehet a minden szempontból szürke eminenciásnak tűnő politikusról? Nos, ez egy bővített mondatban összefoglalható:
2015-től 2024 májusáig Holborn and St Pancras választókörzet képviselője volt, 61 éves, házas, két gyermeke van, végzettsége szerint ügyvéd, politikáját tekintve pedig sokkal centristább, és egyértelműen kevésbé radikális, mint elődje, Jeremy Corbyn.
Ez is elég
Starmer semmilyensége külső szemlélőként rendkívül szórakoztató, ugyanakkor pontos látlelete annak is, hogy milyen állapotba került a szigetország a konzervatív miniszterelnökök egész sora alatt – ahogy arról korábbi cikkünkben is írtunk, David Camerontól a jelenlegi miniszterelnök Rishi Sunak ciklusáig hosszas és kimerítő út vezetett:
A Munkáspárt egy, a Brexit gazdasági és társadalmi hatásaitól szenvedő, infláció által sújtott, részben a bürokráciacsökkentő intézkedések miatt a szakadék szélére csúszott egészségüggyel és szociális hálóval rendelkező országot vesz át, így Keir Starmer rengeteg „protesztszavazatra” is számíthat, azaz támogatóinak nem elhanyagolható hányada kis túlzással bárkit megválasztana, csak hogy végre megbukjon a kormány. Starmer a kampány alatt nem vétett kiugró hibát, a tévés vitákon is megállta a helyét, és tartózkodott a megosztó kijelentésektől – ez pedig minden bizonnyal elég lesz egy elsöprő győzelemhez.
Mi történik majd csütörtök este?
Tanácsadói a Guardian kérdésére kijelentették, nem számítanak arra, hogy csütörtök este, a magyar idő szerint este 11-kor várható exit poll eredményeket látva Starmer pezsgőt bont – sőt, valószínűleg egy sört is csak akkor fog meginni, ha valaki a kezébe nyom egyet.
A várakozások szerint hasonlóan visszafogott lesz győzelmi beszéde is, amelyet hagyományosan a Downing Street 10 (a brit miniszterelnök mindenkori rezidenciája) előtt tart majd meg, nem lehet arra számítani, hogy az ügyészként is hatékonyságra és gyors ügymenetre törekedő Starmer drámai, ígéretekkel tűzdelt beszédet tart majd.
Tervei azért akadnak: egy öt pilléren alapuló választási programot hirdetett meg, amelynek alapját a nemzeti egészségügyi szolgálat (NHS) rendbetétele mellett a szociális háló szélesítése, egy büntetőjogi reform, az ingatlanválság kezelése, és az elérhető zöldenergia biztosítása jelenti. Az, hogy ebből mi valósul meg, azonban jelenleg senkit sem érdekel igazán, Keir Starmer egy hagyományos londoni telefonfülke is lehetne, akkor is megválasztanák.
Jön a mindent elsöprő munkáspárti hullám
Cikkünk megjelenésének időpontjában már zajlanak a választások az Egyesült Királyságban, a YouGov július 3-án közzétett utolsó becslése szerint pedig történelmien nagy győzelem születhet, a szavazatok megoszlása így alakulhat majd:
- Munkáspárt (labour) – 39 százalék
- konzervatívok (toryk, a jelenlegi kormánypárt) – 22 százalék
- Reform UK – 15 százalék
- liberális demokraták – 12 százalék
- zöldek – 7 százalék
Számszerűsítve így a Munkáspártnak 431, a konzervatívoknak 102, a liberális demokratáknak 72, a zöldeknek 2, a Reform UK-nak pedig 3 mandátum jutna.