7p

Meddig húzza még ilyen lapos pénztárcával Budapest?
Politikai csatározások közepette vagy stabil háttérrel működik majd a főváros?
Online Klasszis Klub élőben Kiss Ambrussal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Fővárosi Önkormányzat főigazgatójától!

2024. október 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben az Európai Unióban és Magyarországon minden a június 9-én esedékes európai parlamenti, valamint önkormányzati választásokról szól, a La Manche csatorna túlpartján is voksolásra készülnek.

Nem lennénk szívesen Rishi Sunak brit miniszterelnök helyében – leginkább így foglalható össze az Egyesült Királyságban tartandó parlamenti választások előtti helyzet. De kezdjük az elején.

2010-et írtunk, amikor Gordon Brown korábbi brit miniszterelnök a választási eredmény utáni megosztottság miatt május 11-én ellátogatott a királynőhöz a Buckingham-palotába, és lemondott a miniszterelnöki posztról, miután a koalícióra törekvő pártoknak nem sikerült megegyeznie. Brown saját helyére David Cameront, az akkor még ellenzékben lévő konzervatívok (toryk) vezetőjét javasolta – a többi pedig történelem.

Változást hoznak az Egyesült Királyság július 4-én esedékes választások
Változást hoznak az Egyesült Királyság július 4-én esedékes választások
Fotó: EPA/NEIL HALL

Megkopott arcok

Július 4-én a britek egy több mint 14 éve hatalmon lévő politikai párt sorsáról döntenek majd, amely kétes teljesítményű miniszterelnökök egész sorát vonultatta fel ezen idő alatt.

A jelenleg külügyminiszterként tevékenykedő David Cameron 2010 és 2016 közt vezette miniszterelnökként az Egyesült Királyságot, kinevezésével az 1800-as évek eleje óta legfiatalabb kormányfő lett 43 évesen. Cameron kormányának megítélése összességében alapvetően jónak minősíthető, a hatalomra kerülése után bevezetett megszorító csomaggal például sikerült megfeleznie a költségvetési hiányt a GDP százalékában. Támogatta a melegházasság bevezetését, hivatali idejében több jelentős népszavazást is tartottak, köztük a választási rendszer megváltoztatásáról, Skócia függetlenségéről 2014-ben, valamint 2016-ban kiírta a Brexit-népszavazást is. Cameron egyébként kifejezetten a maradás mellett kampányolt, a brit kilépés megszavazása után le is mondott.

Utódja, a keményvonalas Theresa May egyértelműen azzal a céllal kormányzott, hogy a Brexit tényleg megtörténjen, ezt azonban 2016 és 2019 közti megbízatása alatt nem sikerült végrehajtania, a brit kilépésből pedig az internet egyik kedvenc vicce lett – így születtek meg az ehhez hasonló mémek is:

A kép fordítása: Cica, mit gondolsz a brit kilépésről az Európai Unióból? / Tegyenek úgy mint én, kéredzkedjenek ki, majd mikor kinyitják előttük az ajtót, üljenek előtte, és bámuljanak rá.
A kép fordítása: Cica, mit gondolsz a brit kilépésről az Európai Unióból? / Tegyenek úgy mint én, kéredzkedjenek ki, majd mikor kinyitják előttük az ajtót, üljenek előtte, és bámuljanak rá.

May lemondásával egyértelművé vált, hogy közelednek a toryk végnapjai, hiszen az őt követő Boris Johnsonnak már csak épphogy 3 év jutott hivatalban, bár az vitathatatlan, hogy a 2019 júliusa és 2022 júliusa közti miniszterelnöki ciklusa alatt valóban elhagyta az Európai Uniót az Egyesült Királyság. Johnson irányítása alatt a pandémia kirobbanásakor a brit oltási program a világon egyik leggyorsabbként lépett működésbe, azonban a kormányfő pont a járvány kapcsán került egy botrány közepébe, ugyanis bulikat tartottak a Downing Street 10-ben (ez a miniszterelnöki hivatal) a lezárások alatt. Az utolsó szöget koporsójában azonban mégis az jelentette, hogy egy szexuális zaklatással vádolt politikust emelt egy fontos parlamenti funkcióra – ezután Johnson miniszterei tömegesen beadták lemondásukat.

A megbukott miniszterelnököt egy még csúnyábban bukó utód követte, hiszen a magát Margaret Thatcher, a legendás brit vezető Vaslady modernkori változatának pozicionáló Liz Truss kormányfői pályafutása simán csak kínos: 45 napos kormányzása alatt érdemi eredményre nem, csupán hangzatos ígéretekre futotta.

Ezzel viszont el is értünk a jelenleg is hatalmon lévő Rishi Sunak kormányához, aki 2022 októbere óta vezeti az Egyesült Királyságot egyre súlyosbodó gazdasági és lakhatási nehézségek mellett, és aki miniszterelnöki mivoltában – ez gyakorlatilag nem kérdés –, a július 4-i választások után bukni fog.

Könnyű préda

Senki sem lenne most Rishi Sunak helyében szívesen, hiszen bár az elmúlt 14 év tory kormányzásának botrányainak kis részéért felelős személyesen, a várható brutális politikai bukás után biztosan rajta csattan majd az ostor. A vereség pedig tényleg csúnyának ígérkezik, a Reuters idézte a YouGov június 3-án készült közvélemény-kutatását, amely szerint a jelenleg ellenzékben lévő munkáspárt (labour) történelmi győzelemre készülhet, ugyanis a jelenlegi előrejelzések szerint nagyobb aránnyal nyernek majd, mint 1997-ben, Tony Blair kormányzása alatt.

A felmérés szerint a balközép labour 422 helyet szerez majd a parlamentben, ezzel 194 mandátumos többségbe kerülnek majd a toryknak jósolt 228 helyhez képest. A Sunak vezette jelenlegi kormánypárt számára ezen jóslat megvalósulása katasztrofális lenne, hiszen egy évszázada nem értek el ennyire pocsék eredményt a konzervatívok.

A pofonoknak azonban itt még nincs vége, hiszen azóta újból színre lépett Nigel Farage, a továbbra is rendkívül népszerű jobboldali, Brexit-párti politikus és véleményvezér, pártja, a Reform UK pedig további szavazatokat csaklizhat el a kormánypárttól.

Az ellenfél

A tory-kormányzás visszásságai, a Brexit-kilépés megszavazása, valamint az azt körül ölelő szerencsétlenség olyannyira a konzervatívok ellen fordította a brit közvélemény egy jelentős hányadát, hogy a labour kis túlzással két egymásra rakott piszkafát is megjelölhetne a következő miniszterelnökként, és a végeredmény minden bizonnyal nem lenne kérdés.

Sunak helyzetét azonban csak továbbra rontja, hogy a balközép ellenzék kitermelt magából egy valódi politikai kihívót is, így szinte biztosan kijelenthető, hogy az Egyesült Királyság következő miniszterelnökének neve Keir Starmer lesz. A 61 éves, jogász végzettségű Starmer 2020 óta áll a labour élén, irányítása alatt a párt a korábbi erősen liberális, sokszor szocialista platformokról valamennyire középre mozdult, ez olyan ígéretek elhagyását jelentette, mint a tandíjak eltörlése, valamint az uniós szabad mozgás támogatása. Politikai kritikusai szerint politikája nehezen besorolható a megszokott irányvonalakba, azonban jövőbeli kormányzásának főbb irányvonalát 2023 februárjában tűzte ki, a labour választási programjának szlogenje a „nemzeti megújulás évtizede”. Starmer első ciklusának végére szeretné elérni, hogy az Egyesült Királyság a G7-ek közt a legmagasabb, tartós gazdasági növekedést érje el, és váljon 2030-ra egy „tiszta energia szuperhatalommá”, nulla szén-dioxid kibocsátású árammal.

Starmer ezen beszédében elkötelezte magát továbbá az egészségügyi és gondozási reform mellett, az igazságszolgáltatási rendszer javítása mellett, valamint az oktatás és a gyermekgondozás reformját is említette – igaz, ezt feltételesen.

Külpolitikáját tekintve az Egyesült Államokban inkább Joe Bidenhez áll közel, és mélyen NATO-párti. Ukrajna támogatását is folytatná, míg az izraeli-palesztin konfliktusban „fenntartható tűzszünet” kialakítására szólított fel.

Veszélyes példa

A brit politikai irányváltás tehát szinte biztosra vehető, az pedig, hogy több mint 14 év kormányzás után megbukik egy korábban többször is hatalmas győzelmet arató kormánypárt, akár a magyar kormány számára is intő jel lehet. Azzal ugyanis, hogy az elégedetlen választókat sikerült egyesíteni egy ember mögé – ez jelen helyzetben Keir Starmernek tűnik – a korábban legyőzhetetlennek tűnő konzervatívokra akkora vereség vár, hogy az is kérdéses, hogy a jelenlegi miniszterek közül hányan lehetnek parlamenti képviselők majd a következő ciklusban.

Anélkül, hogy túlságosan is hasonlítani akarnánk Starmer, és az elmúlt időszakban Magyarországon politikai üstökösként berobbanó Magyar Péter személyét, nem lennénk meglepve, ha a jelenleg csak a Tisza Párt EP-listavezetőjeként induló politikus két év múlva bőszen nézegetné a brit kormányváltó példát.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Újabb határt lépett át Izrael Libanonban, nagyon súlyos bombázások Gázában
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 20:02
Ez történt a libanoni és a gázai háborúban.
Nemzetközi Két orosz roncs, rengeteg kérdés – váratlan fordulatok az orosz-ukrán légiháborúban
Litván Dániel | 2024. október 14. 18:46
Saját új generációs drónjukat lőtték le az oroszok Ukrajna felett – de miért? Leszedték a védőfóliát az ukránok az F-16-osaikról? A két eset között a látszat ellenére van összefüggés, és akár komoly befolyással is lehetnek a háború menetére.
Nemzetközi Az asztalra csapott Szijjártó Péter Luxemburgban
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 18:16
Magyarország továbbra is határozottan ellenzi az európai uniós katonai tanácsadók Ukrajnába küldésére vonatkozó rendkívül veszélyes javaslatot, ez túl van a vörös vonalakon, mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Luxembourgban.
Nemzetközi Orbán Viktor nemrég fejmosást kapott Berlintől, ma már mosolyogva fog kezet a kancellárral
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 15:34
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Berlinben megbeszélést folytatott Milos Vucevic szerb kormányfővel – tájékoztatott Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár.
Nemzetközi Áll a bál a lengyeleknél az új migrációs stratégia miatt
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 14:16
A Donald Tusk lengyel kormányfő által a hét végén ismertetett migrációs stratégia nem képviseli az egész kormánykoalíció álláspontját, a menedékjog "szent", csak szélsőséges helyzetben lehetne azt felfüggeszteni – nyilatkozott hétfőn Szymon Holownia, a lengyel parlamenti alsóház (szejm) elnöke.
Nemzetközi Eddigi legkeményebb támadását vitte be a Hezbollah Izrael ellen
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 08:36
A szárazföldi invázió megkezdése óta.
Nemzetközi Megint meg akarták támadni Donald Trumpot?
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 08:20
Fegyverest tartóztattak le gyűlésének közelében.
Nemzetközi Ursula von der Leyen túl engedékeny? Csúnyán beszóltak Magyarországnak is
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 07:36
Az EU éves jogállamisági jelentése nem elég szigorú.
Nemzetközi Orbán Viktor megint jól felborzolta az idegeket, de Donald Trump örülhet
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 07:11
A magyar miniszterelnök a volt elnök malmára hajtja a vizet.
Nemzetközi Zelenszkij újabb megdöbbentő váddal állt elő
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 06:42
Az ukrán elnök konkrét katonai beavatkozással is vádolt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG