A lépést nagy győzelemnek tekintik az egyhetes, fiatalok által vezetett tiltakozó mozgalom számára, amely az adóemelések elleni online tiltakozásokból nőtte ki magát tömeges gyűlésekké, politikai átalakulást követelve. Ez Ruto kétéves elnökségének legsúlyosabb válságát jelentette. Néhány tüntető azonban a közösségi médiában jelezte, hogy Ruto engedménye ellenére elmegy a csütörtökre tervezett nagygyűlésre, és sokan megismételték a lemondását követelő kijelentéseiket — jelentette a Reuters.
Ruto bejelentette, hogy nem írja alá az adóemeléseket tartalmazó pénzügyi törvényjavaslatot, egy nappal azután, hogy az összecsapások a rendőrség és a tüntetők között az országgyűlésben és országszerte legalább 23 ember halálát és számos sebesülést okoztak, az orvosok szerint.
„Figyelmesen hallgatva a kenyai nép hangos üzenetét, miszerint semmiféle 2024-es pénzügyi csomagot nem kérnek, engedek nekik. Ezért nem írom alá a 2024-es pénzügyi törvényjavaslatot, és azt vissza fogjuk vonni” – mondta egy televíziós beszédben, ahol a mögötte ülő törvényhozók tapsoltak.
Rigathi Gachagua alelnök arra kérte a fiatalokat, hogy hagyják abba a tüntetéseket, hogy elkerüljék a további életek elvesztését és a rombolást. A titkosszolgálatokat hibáztatta a kormánynak adott rossz tanácsokért. A tüntetők azonban továbbra is követelték Ruto lemondását és további akciókat ígértek az utcákon.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán közölte, hogy szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet, és mély aggodalmát fejezte ki a zavargások miatt. „Támogatásunk fő célja Kenyában az, hogy segítsünk leküzdeni a nehéz gazdasági kihívásokat, javítani a gazdasági kilátásait és a lakosság jólétét” – áll az IMF közleményében.
##cikkajanlo,200321###