Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács titkárhelyettese keddi internetes nyilatkozatában „illegálisnak” minősítette a Putyin elleni Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsát, és „őrültnek” minősítette azokat, akik megpróbálják végrehajtani.
Több mint 50, Oroszországon kívül tartózkodó orosz írt alá nyílt levelet, amelyben felszólítja Mongólia kormányát, hogy „azonnal vegye őrizetbe Vlagyimir Putyint érkezése után”. Az aláírók között van Vladimir Kara-Murza, aki augusztusban szabadult ki egy orosz börtönből a hidegháború óta a legnagyobb kelet-nyugati fogolycserével - írja a The Guardian.
Az EU hétfőn aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az ICC elfogatóparancsát esetleg nem hajtják végre, és közölte, hogy megosztotta aggodalmát a mongol hatóságokkal.
„Mongóliának, mint minden más országnak, joga van nemzetközi kapcsolatait saját érdekei szerint alkalmazni” – mondta Nabila Massrali, az Európai Bizottság szóvivője. De hozzátette: „Mongólia 2002 óta részese az ICC Római Statútumának, az abból eredő jogi kötelezettségekkel együtt”.
Kenneth Roth, a Human Rights Watch egykori régi igazgatója a „gyengeség jelének” minősítette Putyin mongóliai útját, és az X-en azt írta, hogy az orosz vezető „csak egy olyan országba tudna eljutni, ahol 3,4 millió lakos él Oroszország árnyékában.”
Vlagyimir Putyin orosz elnököt Ulánbátor , a főváros főterén a 13. századi uralkodó, a Mongol Birodalom alapítója, Dzsingisz kán személyi őrségéhez hasonló, élénkvörös-kék egyenruhába öltözött díszőrség fogadta.
Putyin látogatása alatt az orosz elnök és Uhnágín Hürelszüh mongol elnök felsétált a kormányzati palota vörös szőnyeggel borított lépcsőin, és meghajoltak Dzsingisz kán szobra előtt, mielőtt bementek az épületbe, hogy megbeszélést tartsanak.
A helyszínen tüntetők egy kis csoportját, akik az üdvözlő ceremónia előtt megpróbáltak kitenni egy ukrán zászlót, a rendőrök elvitték.
A két kormány megállapodást írt alá egy megvalósíthatósági tanulmányról és egy ulánbátori erőmű korszerűsítéséről, valamint arról, hogy biztosítsák Mongólia folyamatos repülőgép-üzemanyag-ellátását. Putyin a két ország közötti vasúti rendszer fejlesztésének terveit is felvázolta és meghívta a mongol elnököt, hogy lépjen be a BRICS-országok közé.