Hogy ki is Stephen J. Shaw, aki mellett Novák Katalin az X-Y Worldwide új non-profit szervezet vezérigazgatójaként fog dolgozni a „globálisan összeomló születési ráták” témájában?
Az Egyesült Királyságból származó Shaw egy darabig az Egyesült Államokban élt, de hat éve áttette székhelyét Japánba, hogy tanulmányozza az úgynevezett „nem tervezett gyermektelenség” egyre növekvő jelenségét. Az erről szóló dokumentumfilmjét, ami magyar fordításban annyit tesz, mint Születési különbségek – Gyermektelen világ, 2023-ban mutatták be. A film 24 országban készített személyes interjúk és adatok alapján vizsgálja a születésszám drámai csökkenését, valamint a jövő társadalmaira gyakorolt okait és következményeit.
Shaow a témában 2023 szeptemberében a Demográfiai Csúcson is tartott előadást, idén márciusban pedig dokumentumfilmjének vetítése kapcsán járt Budapesten. A Magyar Nemzeti Múzeum Kopp Mária Demográfiai Családügyi Intézete (KINCS) által szervezett vetítés utáni panelbeszélgetésben Shaw többek között arról beszélt, hogy a világban burjánzik a születésellenesség tendenciája.
Elmondása szerint ez egy olyan trend, amelyet olyan emberek gerjesztenek, akik arra buzdítanak, hogy ne vállaljunk gyerekeket.
Shaw azt is hangsúlyozta, hogy sok híresség veszélyes, aki a közösségi oldalain népszerűsíti, hogy gyermekek nélkül mi mindenre képes – gyermekvállalás esetén pedig ezt nem tudta volna, vagy nem tehetné meg.
Ám amilyen nagy relevanciával fogadták a világ több részén Shaw Birthgap – Childless World című dokumentumfilmjét és elképzeléseit a demográfiai válságról, annyira nem várták tárt karokkal például szülőhelyén, az Egyesült Királyságban. 2023 májusában diákok tiltakoztak a film vetítése ellen, ugyanis szerintük az alkotás „a feminizmus és a modern randevúzási világ buktatóit” okolja a Föld születési arányának összeomlásáért.
Hogy milyen kijelentéseket tett még Shaw, illetve hogy tudósok egy csoportja miért tiltakozik a demográfus kijelentései és filmje ellen, azt a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Mfor cikkéből tudhatja meg.