A negyed évszázaddal ezelőtti, 1999-es délszláv válsággal állította párhuzamba a mostani háborús helyzetet Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádiós beszélgetésében. A laptársunk, az ugyancsak a Klasszis Médiához tartozó Mfor percről percre közvetített tudósítása szerint a kormányfő arra emlékeztetett, akkor hazánknak elsősorban repülőtereket kellett a NATO rendelkezésére bocsátani, de a szerb–magyar határra tervezett frontra ő maga akkori kormányfőként nemet mondott.
Orbán Viktor felidézte, mindkét világháborúba belekényszerítették az országot, melyekből a legsúlyosabb veszteségekkel kerültünk ki, a kormány nem fogja megengedni, hogy ez harmadszor is megtörténjen. Hozzátette:
„aggódom Európa jövőjéért”.
A kormányfő megjegyezte, mindig vannak, akik nyernek a háborún, most az amerikaiak, itt megemlítette Soros György nevét is. Ez „egy hatalmas hadiipari megrendelés az amerikaiaknak” – tette hozzá a miniszterelnök.
A közép- és nyugat-európai országok helyzetét összehasonlítva Orbán Viktor felidézte, előbbiek mindig vesztettek, utóbbiak mindig nyertek a háborúkon, igaz, hatalmas veszteségek árán. Azt mondta, a franciák, az amerikaiak „majd hazamennek” Ukrajnából, de „nekünk nincs hova hazamenni innen”, és lehet, hogy a front nem ér el idáig, de a gazdasági hatása jobban elér ide, mint Nyugatra.
Orbán Viktor a magyarországi árakra utalva „háborús felárat” említett, és azt mondta, ha nem lenne háború, akkor az idei évre várt 2,5 százalékos gazdasági növekedés akár a duplája is lehetne.
Az 1999-es tapasztalatokból a bátorságot kell most is alkalmazni, emellett „nemzeti egység” is kell most – mondta a kormányfő, aki szerint a magyarok 89-90 százaléka vagy akár több is a béke mellett áll. Azért gyorsan hozzátette, hogy „a baloldal háborúpárti”, mert „fizetik őket”, és „háborúpárti kormányt akarnak létrehozni Magyarországon”. Az európai parlamenti választások célja, hogy a háborúellenes erők legyenek többségben az Európai Parlamentben.
„Békére csak az szavaz, aki a Fideszre szavaz”
– kampányolt Orbán Viktor a közmédia mikrofonja előtt.
Szerinte a háború kérdése lejjebb sorolta az olyan fontos témákat, mint a gender vagy a migráció, de nem írta felül azokat. „A békepárti erők nyitottá tudták tenni” a választást, ezt kell kifejezni a voksoláson – húzta alá Orbán Viktor. Úgy vélte, húsz évvel ezelőtt, az uniós csatlakozáskor nem ebbe az EU-ba léptünk be, az jólétet és békét biztosított, most meg az EU visszacsúszott a gazdasági ranglistán, és békét sem biztosít.
A hazai üzemanyagárakról azt mondta, jogos elvárás a kereskedőkkel szemben, hogy régiós áron juthassanak hozzá a vevők a termékeikhez, de nem akarta ezt erőből elérni.
„A német gazdaságot hazavágta” a háború, ez kihatással van a magyar gazdaságra is – mondta a magyar kormányfő. A legtermészetesebb piacunk „köhög, lázas beteg”, ezért más piacokat is keresünk – közölte a miniszterelnök, aki ide sorolta a kínai elnök jövő heti látogatását is.