Több mint 100 észak-koreai tűnt el, miután a titkosrendőrség elfogta őket, mert megpróbáltak disszidálni az elszigetelt országból vagy mert kapcsolatba akartak lépni dél-koreai rokonaikkal – jelentette egy szöuli székhelyű emberi jogi szervezet, a Transitional Justice Working Group (TJWG) csütörtökön a Reuters híre szerint.
A jelentés 62, Dél-Koreába szökött észak-koreai származású személlyel készített interjún alapul. A szervezet 66 esetben 113 eltűnt személyt azonosított, az eltűntek 80 százalékát Észak-Koreában fogták el, a többieket Kínában vagy Oroszországban, és az esetek mintegy 30 százaléka Kim Dzsongun 2011 végi hatalomátvétele óta történt.
Az eltűntek több mint 81 százalékának azután veszett nyoma, hogy az Állambiztonsági Minisztérium (MSS), Észak-Korea titkosrendőrsége, az úgynevezett „bowibu” átszállította és fogva tartotta őket. Egy 2018-ban Dél-Koreába szökött személy arról számolt be, hogy Hjeszan kínai határvárosából származó barátját az MSS fogta el, miközben egy hegyekben elrejtett kínai mobiltelefont próbált előszedni. A jelentés szerint barátját azóta elhunytként tartják számon.
„Amikor az MSS dél-koreai híváslistát talál, ezt súlyos bűncselekményként kezelik” – idézte a jelentés az interjúalany szavait.
Kang Jeongjun, a projekt igazgatója elmondta, hogy a jelentés célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a Kim rezsim által elkövetett, Kínát és Oroszországot is érintő nemzetközi bűncselekményekre.