A szlovén felsőház, a Nemzeti Tanács szerdán megvétózta az egészségügyi szolgáltatások reformjáról szóló törvényt, amely nagyrészt megtiltja, hogy az állami szektor mellett privát másodállást is vállalhassanak az orvosok.
A szlovén parlament múlt szerdán rendkívüli ülésén fogadta el az új jogszabályt, amelyet 50 képviselő támogatott és 7 ellenzett a 90 fős nemzetgyűlésben. A képviselőknek most újra szavaznia kell a módosításokról, a vétó felülbírálásához pedig 46 támogatói szavazatra lesz szükség.
A felsőház tagjai szerdán úgy érveltek, hogy a változások a várakozási idők csökkentése helyett inkább árthatnak a közegészségügyi rendszernek és a betegeknek.
Továbbá – mint mondták – azok a módosítások, amelyek az állami hálózaton belül működő koncessziós szolgáltatóknak előírják a nonprofit működést, nem javítanának az egészségügyi ellátáson, ehelyett a személyzetet és a közszolgáltatási rendszert érintő átfogó változtatásokat és korlátozásokat vezetnek be anélkül, hogy megoldást kínálnának a felmerülő problémákra.
A vétó támogatói szerint az egészségügyi reformnak a betegeket kell előtérbe helyeznie. „Az elfogadott törvény és a jelenlegi kormány megközelítései..., amelyek az orvosokkal való konfrontáción alapulnak, károsak az egészségügyi rendszerre, az egészségügyi dolgozókra és a betegekre egyaránt” – hangoztatták.
A szlovéniai orvosok és fogorvosok szakszervezete (Fides) egy nappal a törvény elfogadása után bejelentette, hogy alkotmányos panasszal él. Az érdekvédelmi szervezet szerint ugyanis az új törvény sérti az alkotmányos jogokat, beleértve a tulajdonjogokat és a szabad gazdasági kezdeményezést, különösen a koncessziós jogosultak többletbevételének felhasználására vonatkozó korlátozások tekintetében.
(MTI)