4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány tegnapi ülésén is megerősítette, hogy a bankadó mértéke úgy csökkenhet csak, ahogy arról az EBRD-vel aláírt szerződés rendelkezik.
Orbán Gábor a Privátbankár Növekedés 2013 konferenciáján

A kormány továbbra is tartja magát ahhoz – erről a tegnapi kormányülésen is állásfoglalás született -, hogy az EBRD-vel megkötött szerződésben szereplő módon kerül beterjesztésre a jövő évi bankadó-csökkentés - mondta Orbán Gábor, az NGM adó- és pénzügyekért felelős államtitkára a Portfolio.hu Hitelezés konferenciáján.

Orbán Gábor bizakodó

Az államtitkár szerint a befektetési szolgáltatói szektor gondjait is úgy próbálja megoldani a kormány, hogy ne sérüljenek az EBRD-vel kötött megállapodás részletei. A Bankszövetéggel folytatott tárgyalások alapján ebben a kérdésben most nagyon bizakodó vagyok – mondta az NGM államtitkára. Az idei év végén, a jövő év elején Magyarország potenciális GDP-pályája olyan szintre jut, amikortól már komoly szükség lesz a hitelezés bővülésére – mondta az államtitkár.

Ebbe a helyzetbe úgy kerül a bankrendszer, hogy a devizahiteles elszámolás 600-700 milliárd forintos közvetlen veszteséget okoz a bankrendszernek, ám a másik oldalon ott van a banki mérlegek számottevő tisztulása, ami segítheti a hitelezés újbóli megindulását. Orbán Gábor elmondása szerint a forintosítás módjáért és időzítéséért tegnapelőtt épp az OECD főtitkára dicsérte meg a kormányt.

Alacsony a vállalati hitelezés

Orbán Gábor szerint a hazai bankrendszer túlzottan szétaprózódott, az itt működő 8-9 univerzális nagybank nem tudja azokat a mérleghatékonysági előnyöket élvezni, amely egyrészt jobban garantálja a tisztességes működést, másrészt megfelelő jövedelmezőséget biztosít. A többségében hazai bankrendszer szükségességét Orbán Gábor a külföldi hitelintézetek prociklikus gondolkodásmódjával indokolta. Ennek ellenére az állam nem akar hosszú távon bankokat tulajdonolni – hangsúlyozta az államtitkár.

Orbán Gábor szerint a vállalatok hitelhez jutási lehetőségei számottevően bővültek az elmúlt időben: ehhez azonban az Eximbank és a Garantiqa termékei, valamint az MNB nhp programja kellett. Ahogy az NGM, úgy a Magyar Nemzeti Bank is úgy látja, hogy a pénzintézeti szektor problémáinak 70-80 százalékát már megoldották – csatlakozott Orbán Gábor véleményéhez Balog Ádám, a jegybank alelnöke.

Ugyanakkor szerinte továbbra is alacsony a vállalati hitelezés, ez részben azzal indokolható, hogy komoly nem teljesítő állománnyal küzdenek a bankok. Az nhp és egyéb állami programok nélkül továbbra is csökkenne a vállalati hitelezés. A támogató hitelezéshez komolyabb kockázatvállalás kellene , a jegybank szerint ugyanakkor a kibontakozó verseny komoly további enyhítést jelez előre.

Vannak még kockázatok a hitelezésben

A devizahitelezés fő gondjának, a jelzálog alapú hitelezésnek a megoldása után még további kockázatok vannak a lakossági hitelek terén – mondta Balog. A jegybank szerint itt a legkomolyabb gondot az deviza autóhiteles állomány jelenti, amely hiteleinek bedőlése egy árfolyamsokk esetén akár 200 milliárdos veszteséget jelenthet a szektornak, ráadásul komoly kockázatot jelez, hogy az autóhitelesek egyéb hitelei is bedőlnek. A jegybank ezért tartja rendkívül fontosnak, hogy az autóhitelesek kérdését napirenden tartsa.

A devizahiteles kérdés rendezése ugyanakkor új problémával, a forint lejárati eltérésével szembesítette a jegybankot. A hosszú forint hitelek mellé hosszú forrásokat kellene a bankoknak felmutatniuk, a számítások szerint mintegy 280 milliárd forintnyi hosszú forrást kellene a jelenlegi állomány mögé. A jegybank itt egy új jelzálog-finanszírozás megfelelési mutatót írna elő a bankoknak, ennek bevezetése a jövő évre várható – mondta az alelnök.

Végezetül Balog Ádám arról beszélt, hogy az MNB komoly aggályokat lát abban, hogy nem csak a szabályozási, hanem strukturálási okokból is alacsony a bankok jövedelmezősége. A jövő sem kecsegtet túl sok jóval: a bankok az elszámolás alapján mintegy évi 90 milliárdos kamatmarzs-szűküléssel szembesülnek. Az OBA-Beva befizetések 20-30 milliárd forintos további kiesést jelentenek, s a tartósan alacsony kamatkörnyezet is jövedelemszűkítő. Ezt a helyzetet ellensúlyozhatja a bankadó csökkentése, ami 60-83 milliárd forintot hagy a bankoknál. (Balogh Ádám szerint indokolt volna a hitelezés felfutásához kapcsolni a bankadó-csökkentést.) Az árfolyamgát megszűnése 13-15 milliárd forintos többletbevételt jelent a bankoknak, s a bevételeket még a magasabb gazdasági növekedésből eredő előnyök is növelhetik.

Címkék: Pénzügyi szektor
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Nagy Márton döntött egy kulcspozícióról
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:01
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Államadósság Kezelő Központ alapítói joggyakorlójaként 2025 februárjától Hoffmann Mihályt nevezi ki a társaság vezetői feladatainak ellátására.
Pénzügyi szektor Mi lehet az inflációkövető állampapírok alternatívája?
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:25
Átrendeződés várható a magyar befektetési piacon.
Pénzügyi szektor Minden magyar büszke lehet a forintra, nem szégyen kikapni az erősebbtől
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 07:24
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Vérengzés jön a bankszektorban – 200 ezer munkahely szűnhet meg nyomtalanul
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 10:28
A mesterséges intelligencia terjedése komoly hatásokat hoz magával.
Pénzügyi szektor Az MNB odasózott az OTP-nek és az MBH-nak
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:56
Az MNB összesen több mint 43 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra és az OTP Bankra, mivel azok nem teljesítették maradéktalanul a felügyelet korábbi határozataiban előírt kötelezéseket a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzés terén feltárt hiányosságok orvoslására. Az OTP Bank egyebek közt nem megfelelően végezte el az előírt visszamenőleges szűréseket, az MBH Bank belső szabályzatai pedig továbbra is hiányosak.
Pénzügyi szektor Már folyósította is az első munkáshitelt egy hazai bank
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 16:31
Az év első munkanapján több tucatnyian tájékozódtak és adták be igényüket a munkáshitelre az OTP Bank fiókjaiban. A hitelintézet az első hitelbírálatokat lefolytatta, és már folyósította is az első támogatott konstrukciót.
Pénzügyi szektor Lengyelországban gyorsuló idei inflációval számolnak
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 14:48
A lengyel jegybank elemzők körében végzett legfrissebb felmérése szerint idén gyorsul a fogyasztói áremelkedés tavalyhoz képest, majd jövőre visszalassul a 2024. évi szintre.
Pénzügyi szektor Sok volt a hiba – lecsapott és büntetett az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 10:22
Az MNB csoportszintű átfogó vizsgálata nyomán összesen 63 millió forint bírságot szabott ki a MagNet Bankra és a MagNet Faktorra.
Pénzügyi szektor Ismeretlenek megint alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 12:25
Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet hétfői aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Brutális hiteleket vettek fel a magyarok idén, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 08:57
Milyen vége lesz ennek?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG