5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az MNB teljes körű garanciát nyújt az MKB-nak, így minden ügyfélkövetelés probléma esetén is biztosított – jelentette be Orbán Viktor és Matolcsy György. A kormány döntött arról is, hogy az állami tulajdon arányában teljes körű kártalanítást ad a Széchenyi Bank betéteseinek, ehhez hasonló javaslatot tett korábban a Privátbankár.hu.

A tegnapi kormányülésen a kormány áttekintette a magyar pénzintézeti rendszer helyzetét és megvizsgálta, hogy milyen ütemben haladunk a cél, a bankrendszer megerősítése felé – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök. Több döntést hoztunk a bankrendszer megerősítése érdekében – ide tartozik a devizahitelek kivezetése, amelynek indokoltságát a mostani árfolyammozgások jelzik – mondta a miniszterelnök.

A jegybank az MKB mögé áll

A kormány megállapította, hogy a fair bankrendszerről szóló törvény elindul jövőre. A következő pont a bankrendszer megtisztítása a rossz intézményektől. A kormány felkérte a jegybankot, hogy az MNB nyújtson segítséget az MKB megsegítésére.

A kormány és a jegybank abban értett egyet, hogy az MKB-t meg kell erősíteni. Tegnap a gazdasági miniszter kérésére úgy döntöttek, hogy kárenyhítési alapot állítanak fel a Széchenyi Bankban lévő állami tulajdon arányában kártalanítja a betéteseket – mondta a miniszterelnök. (Hasonló megoldást vetett fel korábban a Privátbankár.hu)

Most, hogy az 50 százalékot elértük a bankrendszerben, eljön a reorganizáció időszaka – mondta a miniszterelnök.

Tudták, hogy bóvlit vesznek?

Privátbankár-véleményJól előkészített lépés volt az MKB jegybanki infúzióra kötése – a ma a Figyelőben megjelent Lázár János- és a Heti Válaszban megjelent Matolcsy-interjúban már mindketten "rossz bankként" aposztrofálták az MKB-t, ami annak fényében érdekes, hogy a megvásárlásakor még mindenki arról beszélt milyen jó üzletet csinált a kormány a bankvásárlással. Ami ugyanakkor nagyon hiányzik, annak bejelentése, hogy a mostani lépés bankszanálásnak minősül-e, avagy a jegybank más metódusban dolgozik majd az MKB stabilitásának megteremtésén. Elvben a törvény amire hivatkoznak az a szanálási törvény, tehát lehet, hogy csak az érintett, rossz hangzású szó használatát akarják elkerülni, tekintve, hogy mégiscsak egy állami bank szanálásáról beszélünk.

A vásárlás előtt a jegybank átvizsgálta az MKB-t, s már ekkor is jelezte, hogy portfólió-tisztításra és reorganizációra van szükség – mondta Matolcsy György. Tegnap a kormány újabb kéréssel állt elő, ezt követően az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa meghozta azt a döntést, hogy mérlegével az MKB mögé áll. Az MNB egy rugalmas hitelkeretet biztosít az MKB-nak. (Ez hasonló ahhoz, amelyet hazánk kért, de nem kapott meg az IMF-től korábban.)

Ez azt jelenti, hogy az MKB teljes likviditását garantálják, minden forrását (betét, kötvény) teljes mértékű garancia övezi – mondta a jegybankár.

Újra eladják

A jegybank egyetért a kormánnyal a hazai bankrendszer újraszervezésében. Az MKB alkalmas arra, hogy 12-18 hónapos reorganizációt követően az egyik legjobb magyar bank legyen. Jól működő bank, ám a benne lévő komoly rossz kereskedelmihitel-állomány, főleg az ingatlanhitelek okán.

Az MNB azt javasolja, hogy a reorganizáció után ne maradjon állami kézben az MKB, hanem a reorganizáció sikerét koronázza majd meg egy újabb privatizáció.

Orbán: Az állami szerepvállalás bizalmatlanságot kelt

Orbán szerint a kormányokat nem azért találták ki, hogy bankokat tulajdonoljanak. A fejlesztési bankok általában állami kézben vannak, legfeljebb a takarékszövetkezeti szektorban lehet részben kormányzati tulajdon. Ezen túl inkább bizalmatlanságot okoz az állami tulajdon. A fentiek okán a mostani helyzet átmeneti – a Széchenyi Bank betéteseinek most vállalt kárpótlás 5-5,5 milliárd forintot jelent a jövőben.

Az fontos, hogy a bankokat szakértők vezessék, ezért jó, hogy most az MNB vállalta a partnerséget az MKB reorganizációja mögött. Már csak azért is, mert az 1990-94-es bankkonszolidáció minden idők leggyűlölködőbb időszaka volt, az akkori kormány bukásához nagyban hozzájárult a bankkonszolidáció – emlékezett a miniszterelnök. Akkor még nem volt olyan helyzetben a jegybank, hogy helyt álljon, így a bankkonszolidációt akkor a kormány vitte végig. Ma más helyzet van.

Tárgyalnak másokkal

Orbán Viktor megerősítette, hogy tárgyalásokban vannak az osztrák bankokkal, de további információt nem árult el.

Azzal kapcsolatban, hogy a Budapest Bankkal egy esetleges fúziót készítenének elő, a miniszterelnök elmondta, a BB megvétele egy jóval hosszabb procedúra, az állam május-júniusban léphet be teljes jogú tulajdonosként. Akkor majd ismét kikérik a jegybank elnök és a nemzetgazdasági miniszter véleményét a BB jövőjéről.

Jókor jött a forintosítás

A forint gyengülése a miniszterelnök szerint egyrészt a devizahitelesek okán okoz problémát. Az államadósság az év végén 76 százalékon lesz, ám ez tényszerűen – a számítási metódus változása nyomán – inkább 78 százalékos, de a csökkenő trend egyértelmű. Az államadósság szerkezete kedvező irányba változott – a lejáró devizaadósság forintra váltását még Matolcsy György gazdasági miniszter kezdeményezte.

A kormány tegnap foglalkozott az orosz helyzettel: megnézték, hogy befolyásolja a rubelárfolyam az oroszországi magyar beruházásokat, amelyek értéküket vesztik, míg a szankciók és a rubel gyengülése további jelentős exportcsökkenést hozhatnak. Nem vonulunk ki az orosz piacról, de nehezebb lesz oda exportálni – ez pont az egyébként történelmi rekordot elérő mezőgazdaságban okoz komoly gondot.

Az MNB-nek csak inflációs célja van, nincs árfolyampolitikája, így nincs beavatkozási kényszer – emlékeztetett Matolcsy György. A jegybankelnök szerint 36-38 százalék a devizahitelek állománya, amit nyolcmilliárd euróért lecserélnek forinthitelre. Milyen jó, hogy a forintosításról nem most, a mostani árfolyamon kellett dönteni – említette a jegybankelnök.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Kiderült, mire számít az Erste
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 10:25
A hitelállomány stagnálása mellett a betéteknél növekedést ért el az Erste Csoport. 
Pénzügyi szektor Huszonnégymilliárd forint osztalékot fizet az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 16:47
Rendkívül sikeresnek tartja első évét a társaság.
Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG