Meghaladja az V. kerületi Rendőrkapitányság hatáskörét a Reálszisztéma Értékpapír-forgalmazó és Befektető Zrt.-vel kapcsolatban felmerült kár-, illetve elkövetési érték. Ezzel indokolta a Világgazdaság birtokába jutott határozatában a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) vizsgálati osztálya, hogy a bűnügyben a BRFK Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya nyomoz tovább.
Amikor a HVG tavaly márciusban közölte, hogy a Reálszisztéma anélkül vett egyik ügyfelének a Business Telekom (BTel) részvényeiből, hogy arra megbízást adott volna, a brókercég ügyvezető igazgatója, Kruchióné Marsi Piroska még hevesen cáfolt, azt állítva, egyetlen ügyfél vádaskodásáról van szó. Ám a Magyar Nemzeti Bank november elején felügyeleti biztost rendelt ki a Reálszisztémához. Mára kiderült: korántsem elszigetelt esetről van szó, hiszen több magánszemély is feljelentést tett, s azok alapján a rendőrség nyomoz – írja a Világgazdaság Online.
Durva átverés
A gyanú szerint a Reálszisztéma hamis magánokiratot használt fel, folytatólagosan és üzletszerűen jelentős értékre csalt és sikkasztott. Az egyik ügyfélnek például felajánlották, ha a tőzsdei ár 80 százalékán vásárol BTel-részvényt, a papírokat a későbbiekben havi 4 százalékos felárral a Reálszisztéma visszavásárolja. Ennek bedőlve hiába vett az egyik kliens 2013-ban 35 millió forintért BTel-részvényeket, azokat a Reálszisztéma a 2014. április 30-án megjelölt napon nem vásárolta vissza. Ráadásul a károsult rájött arra, hogy fiktív árbevételi adatokkal megtévesztették.
A VG információi szerint is előfordult, hogy a Reálszisztéma képviselője biztonságos és kockázatmentes ügyletként azt tanácsolta kiszemelt áldozatának, adjon kölcsönt a BTelnek, amelynek fedezeteként kap annak részvényéből, és a BTel a papírjai visszavásárlásáért kifizetett összeget tudja be kölcsöntörlesztésként. A 65 millió forintos összeg meg is érkezett az ügyfél Reálszisztémánál lévő számlájára, ám amikor azt el akarta utalni, a brókercég előbb adminisztrációs hibára hivatkozott, majd közölte, hogy abból BTel-részvényeket vett – anélkül, hogy erre megbízást kapott volna. Ezért a Reálszisztéma képviselője kérte, hogy egy visszadátumozott megbízással legalizálják az ügyletet, amit azonban az ügyfél megtagadott.
A tőzsde botránycége
Ám a BTel sem lehetett ártatlan a BRFK szerint, mondván, a tőkepiac szereplőinek közvetített, a távközlési cég valós pénzügyi helyzetére vonatkozó hamis jelzésekkel bírta kötvény-, illetve részvényvásárlásra a befektetőket, ami megalapozza a kibocsátó büntetőjogi felelősségét – áll a rendőrségi határozatban.