Ismét semmissé nyilvánította az elsőfokú bíróság azt a devizahitel-szerződést, amibe a Kúria még nyáron nyúlt bele, és ezzel érvényessé tette – írja az Azénpénzem.hu.
A Kúria nyári döntése szerint az OTP ugyan nem rögzítette kellő mértékben az árfolyamrés kiszámítását, és ezért a szerződés semmis, de ennek a kijavításával mégis életben tartható a szerződés. Ezért visszautalta a pert első fokra, ahol a bíróságnak lényegében az lett volna a feladata, hogy kiszámolja, ki tartozik kinek, tehát mennyivel fizetett túl az adós.
A számolgatás helyett azonban a Pesti Központi Kerületi Bíróság első fokon érvénytelennek nyilvánította a hitelszerződést, mivel a bíróság szóban kihirdetett véleménye szerint nem elég részletes a hiteldíj megváltoztathatóságának feltételrendszere. Ez nagyjából hasonló probléma, mint amivel a napokban jogerősen pert nyert Léhmann György a Pécsi Ítélőtáblán.
Az OTP Bank hétfőn is pert veszített egy devizahitelessel szemben. Az ítéletet azonban sokan félreértették, nem arról van szó ugyanis, hogy az ügyfélnek akkora törlesztőrészletet kellene fizetni, mint amennyit a szerződés megkötésének időpontjában, hanem annak körülbelül 160 százalékát, de ezzel is sokat nyerhet. Részletek>> |
A bíróság az 1,3 millió forintos perköltséget is a bankra terhelte, ami arra utal, hogy az adósnak adott igazat.
A szerződéseknek számtalan hibájuk van, még az árfolyamrésen és a hiteldíjak kiszámításán túl is – mondta az Indexnek Lázár Dénes, a PITEE vezetője és az adós ügyvédje. Szerinte ez az ítélet is arra utal, hogy a Kúria nyári döntése jogilag elfogadhatatlan volt, és hogy a bankok vesztésre állnak. Viszont az érdekvédő-ügyvéd szerint a magyar jogi rendszerrel kapcsolatos súlyos problémákra utal, hogy a bank gyakorlatilag bármeddig húzhatja az ügyet, ha a Kúria sorozatosan küldené a pert első fokra.
Az OTP Bank azt válaszolta az Azénpénzem.hu-nak, hogy az írásos ítélet kézhezvételét követően dönt majd az OTP Bank a fellebbezés részleteiről. Korábban a Kúria már döntött a jogalap tekintetében, és nem kifogásolta az oklistát, illetve azonos tényállás alapján csak a közelmúltban több tucat ellene indított pert nyert az OTP Bank.