"Kiderült, hogy az MKB egyben nem eladható" - közölte Stephan Winkelmeier, a BayernLB pénzügyi igazgatója Münchenben. A magyar leánybank egyes részeit ezért áthelyezik egy úgynevezett "rossz bankba" ezzel a bank "emészthetőbb" lesz - fogalmazott a német anyabank igazgatója. Mint mondta, a feldarabolás után bővülni fog az MKB iránt érdeklődő potenciális befektetők köre.
Miért veszteséges?
Az MKB évek óta veszteséges, várhatóan 2013. negyedik negyedévben is az lesz - jegyezte meg a dpa német hírügynökség. A bank tavaly 88 milliárdos adózás utáni veszteségről számolt be, ez volt a magyar bankrendszer második leggyengébb eredménye.
A bolgár Unionbank értékesítését, az aránytalanul magas magyarországi bankadót, továbbá a nemrégiben bevezetett tranzakciós illetéket jelölte meg magyarországi leányvállalata, az MKB első kilenc hónapi veszteségének forrásaként a BayernLB.
Ezt az MKB-nál annyival egészítették ki, hogy a továbbra is kedvezőtlen gazdasági környezet újabb jelentős céltartalékolási kötelezettséget rótt a bankra az ingatlanprojekthitel-portfólión. Összességében erre a négy tényezőre vezethető vissza, hogy miközben a müncheni tartományi bank 773 millió eurós adózás előtti eredményt ért el a januártól szeptember végéig tartó időszakban, az MKB-nál 181 millió eurós, valamivel több mint 50 milliárd forintnak megfelelő veszteség képződött az év első háromnegyedében - közölte az MKB.
Így könnyebb lesz megvenni
A bajor állam 2008-ban 10 milliárd eurós támogatással mentette ki a BayernLB-t a pénzügyi válságból. Az állami támogatás ellentételezéséről három éven keresztül tárgyalt a bajor kormány a brüsszeli bizottsággal; az egyezség szerint egyebek között a BayernLB-t karcsúsítani kell. Az MKB-t 2015-ig kell értékesíteni, de az anyabank akár haladékot is kaphat, ha addig nem sikerül az ügylet.
Az MKB-t korábban hírbe hozták az OTP-vel is, májusi sajtóértesülések arról szóltak, hogy a CIB, az MKB és a Commerzbank közül venne meg kettőt az OTP, végül ezt az értesülést a bank illetékesei cáfolták.