A Concorde Értékpapír Zrt. augusztus 5-i elemzése nem tartalmaz új, szakmailag értékelhető elemzői információt és adatot, a fundamentumok figyelmen kívül hagyásával és érdemi szakmai elemzés nélkül készült anyag így a befektetők hiteles és kiegyensúlyozott tájékoztatása helyett kizárólag piaci hangulatkeltésre alkalmas - véli az E-Star. A Concorde pénteki elemzésében eladásra ajánlotta az energiapapírokat, a társaság a felügyelettől várja annak megállapítását, hogy nem tiltott piacbefolyásolás történt-e. A Concorde közleményben utasította vissza a vádakat.
A tőzsdei társaság szerint az előrejelzés egyedüliként ragadja ki az E-Start és az E-Star részvényeit a befektetői és piaci környezetből és egyedüliként nevez meg olyan, a - finanszírozással kapcsolatos- feltételezett körülményeket, amelyek alapján minősíti az E-Star papírokat.
Az E-Star felrója az elemzőknek, hogy a Concorde munkatársai nem keresték meg az társaság menedzsmentjét, így az előrejelzés nem tartalmazza az E-Starral kapcsolatos aktuális, valós és hiteles üzleti információkat. Az E-Star menedzsmentje különösen sajnálja, hogy a Concorde figyelmen kívül hagyta a társaság nagybankokkal folytatott előrehaladott, pozitív tárgyalásait. Ezek tükrében kiegyensúlyozottabb tájékoztatással, reálisabb befektetői várakozásokat lehetett volna kelteni a piacon.
A pénteki nap tőzsdei folyamatait vizsgálva azt írják: a BÉT-index 4% körüli csökkenése mellett az E-Star esetenként lényegesen magasabb, 12% körüli árfolyam veszteséget könyvelt el, így fennáll az árfolyam befolyásolásának lehetősége. A befolyásolás módjának, tiltott jellegének megállapítása az illetékes hatóság feladata lesz.
Az E-Star menedzsmentje szerint a társaság finanszírozása több lábon áll, a korábbiakhoz hasonlóan stabil és mind rövid, mind közép távon biztosított. Az E-Star transzparens módon és rendszeresen tájékoztatja befektetőit finanszírozási struktúrájáról és a finanszírozásával kapcsolatos új fejleményekről.
A Concorde felháborodott
A Concorde reagálásban közölte, hogy a társaságok vezetésével folyamatos szakmai kapcsolatot ápol, a vállalatokról rendszeresen elemzéseket készít és ajánlásokat fogalmaz meg. Megfogalmazásuk szerint e nehéz szakmai feladat természetes velejárója, hogy – főképp, ha negatív vagy romló értékelést kell megfogalmazni – az érintett társaság vezetői nem értenek egyet, vagy kritikai megjegyzéseket fogalmaznak meg.
Úgy látják azonban, hogy olyan megdöbbentő és példa nélküli fellépésre, melyet az E-Star vezetése 2011. augusztus 5-i közleményével tett még nem került sor a hazai tőkepiac történetében. A Concorde nyomatékosan visszautasítja mind saját maga, mind a független elemzési szakma nevében a megfogalmazott vádakat.
Közölték, hogy a Concorde a törvény betartásán túl az ügyfelek, illetőleg a befektetők kiegyensúlyozott tájékoztatásáért tartozik felelősséggel, és ehhez akkor is tartja magát, ha az elemzései negatív értékelést fogalmaznak meg egy-egy tőzsdei vállalatról. Ugyanakkor úgy látják, fontos leszögezni, hogy a hatályos magyar törvények kifejezetten tiltják mind a független elemzőkre kifejtett nyomásgyakorlást, mind pedig az árfolyam tisztességtelen eszközökkel történő befolyásolását.
A Concorde az érintett társaságról 2011. augusztus 5-én kiadott ajánlását változatlan szakmai tartalommal fenntartja, és amennyiben a társaság igazgatósága igényli, személyesen is megfogalmazza az érveit számukra. Hangsúlyozzák továbbá, hogy a Concorde elemzése nem tartalmazott olyan állítást és semmilyen olyan információt, ami nem valós és ezáltal megzavarhatná a társaság folyamatban lévő esetleges tárgyalásait.
Az elemző cég szerint a társaság részvényeinek adott napi árfolyamalakulása pedig sem a hazai sem más tőkepiacon nem volt egyedülálló, hasonló méretű és kockázati szintet képviselő társaságok részvényei 10%-os vagy akár ennél is nagyobb mértékű csökkenést is elszenvedtek.
Privátbankár