Reggel Ázsiában megint erőteljesen emelkedtek az árfolyamok, valószínűleg még jórészt a szerdai kedvező amerikai hangulat miatt. Európában kissé bizonytalanul indult a kereskedés, egy darabig erőtlen volt az emelkedés. A végén azonban, elsősorban az USA makroadatai miatt, belehúztak az európai tőzsdék is, és fél százalék körüli pluszban végeztek.
Az USA-ban inflációs és munkaerő-piaci adatokat tettek közzé, amelyek fontosak lehetnek a leendő kamatemelések, a dollárerő, a részvénypiaci hangulat szempontjából. Az infláció alacsonyabb lett a vártánál, ami növelte a bizonytalanságot a kamatemelésekkel kapcsolatban, csökkentette azok valószínűségét. A munkaerő-piaci adat viszont kedvező üzleti klímáról tanúskodott, ami ellentétes hatású.
Felülteljesített a BUX
Szerdán egyébként szintén megjelent két, a várakozásoktól elmaradó makrogazdasági adat az USA-ban, a jelzések a gazdaságból nem egyértelműek.
A BUX index csekély plusszal indított, innét lassan felfelé kúszott, majd az amerikai munkaerő-piaci adat után még inkább száguldani kezdett. Végül 1,9 százalékkal emelkedett, sokkal nagyobb mértékben, mint más európai tőzsdék. Az emelkedést az OTP vezette, amely végre határozottabban eltávolodott a 7000 forintos szinttől, amely körül eléggé sokáig toporgott. A záróára 7223 forint, ez 2,9 százalékos emelkedést jelent.
Mennyi lesz a forintárfolyam?
A Mol 0,7 százalékkal 16 300 forintra, a Richter 2,7 százalékkal 5600-ra, a Magyar Telekom 0,9 százalékkal 471-re ment fel. A Mol egyébként ma tartotta közgyűlését, és 567 forintos osztalékot fizet majd, ez 3,48 százalékos osztalékhozam. A 311,50 forintos esti euróárfolyam 60 fillérrel volt magasabb a szerda estinél.
A Commerzbank áprilisi elemzésében lefelé mutató kockázatokat lát a hazai inflációban, és az év végére 0,75 százalékra várja az alapkamatot a jelenlegi 1,2 százalékkal szemben. Szeptemberre 315, decemberre és jövő márciusra 320 forintos eurót prognosztizál.
Pofon jöhet az olajpiacon?
A kőolaj ezúttal viszonylagos nyugalomban volt, kezdetben pár tizedszázalékos mínuszban, majd hasonló mértékű pluszban tartózkodott. Csalódást okozhat Doha? - teszi fel a kérdést a Concorde Trading blog az április 17-i olajtermelői csúcs előtt, amit nagyon várnak a piaci szereplők.
A blog szerint "a szaúdi olajminiszter hallani sem akar a termelés csökkentéséről, miközben az OPEC lényegében a februárinak megfelelő napi olajmennyiséget termelt márciusban is, 32,25 millió hordót (…) Novak orosz energiaügyi miniszter szerint bármilyen vasárnapi katari termelés-befagyasztási megállapodás laza kereteket szab majd csak meg, kevés kötöttséggel az azt aláírók számára."
Rosszabbra számítottak
A Bank of America és a Wells Fargo bankok, valamint a Blackrock befektetési alapkezelő is csökkenő eredményről számolt be az USA-ban, a részvényeik kezdetben estek, a pénzügyi szektor lehúzta az amerikai tőzsdéket. Később azonban mindhárom részvény kisebb-nagyobb pluszba fordult, akárcsak az ország főbb indexei, amelyek 0,2-0,4 százalékos pluszba lendültek.
A nem rég kezdődött gyorsjelentési szezonban eddig általában az volt a jellemző, hogy csökkenő eredményekről számoltak be a cégek, de a piac ennél is rosszabbra számított, így inkább pozitívak voltak a reakciók.
Vonzó a BoA
Bár az amerikai részvénypiac egészével kapcsolatban vannak fenntartásai, a KBC Equitas a „legalacsonyabb értékeltséggel bíró pénzügyi szektorban az év eleji nagy zuhanást követően” már talál vonzó célpontokat. Ilyen a Bank of America részvénye, amelynek „technikai képe összességében igen jól fest a mai, várakozásoknak megfelelő első negyedéves gyorsjelentést követően” - írja a társaság hírlevele.