4p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Újabb meghatározó hír borzolhatja a pénzpiaci kedélyeket néhány óra múlva, kivált a nemesfémek vonatkozásában. A korábbi nagyarányú várakozás helyett most már szinte 0 százalékot áraz a piac a közelgő nagy bejelentéssel összefüggésben. Nem elég az olajárrobbanás és az iráni válság? Úgy tűnik nem: most már az inflációs félelemmel és az új monetáris fejleményekkel is foglalkozniuk kell a befektetőknek. 

Szerda 19.00, magyar idő szerint (az USA nyári időszámítása miatt). Feszülten figyelnek majd a kereskedők, befektetők ebben az időpontban, ugyanis az Egyesült Államokban az ottani központi bank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) – élén Jerome Powell hamarosan leköszönő elnökkel – újabb kamatdöntésre gyűlik össze.

Fékezett habzás, majd bombázás

A piac legjava már március előtt is kicsit eltolt kamatpályával kalkulált. Ennek értelmében arra számítottak, hogy nyár elejénél előbb nem várható a jelenlegi, még idén januárban meghatározott 3,50–3,75 százalékos célsávtól való lefelé irányuló eltérés, azaz kamatcsökkentés. Aztán minden összekuszálódott. Trump háborút indított Irán ellen, amelyre válaszul a közel-keleti ország az egyik legnagyobb fegyverével, a partjainál haladó meghatározó olajkereskedelem ellehetetlenítésével  káoszt idézett elő, globális szinten.

E két folyamat felszínre hozta a harmadikat: nevezetesen azt, hogy a megugró olaj- és energiaárak magukkal rántanak szinte minden terméket és az átfogó drágulás újabb inflációt hozhat. Bekövetkezése előtt pedig már elő is állt az inflációs félelem.

Ennek nyomát láthattuk a tőzsdei visszaesésekben és ez hathat a monetáris irányokra is.  

Nem egész egy százalék a vágás pártján

Fentiek láttán, ha idén nyílik is esély a kamatvágásra, azt a piac leginkább decemberre valószínűsíti a Fedtől. Persze addigra az inézmény már egy újabb vezetőcserén is átesik majd, az is hozhat némi turbulenciát. A számok szintjén mindez a Chicagói Fémtőzsde (CME) által kezelt FedWatch tool mutatója szerint azt jelenti, hogy a piac a kamatdöntés hetének elején mindössze 0,9 százalékos esélyt adott a kamatvágásra, ennek értelmében pedig 99,1 százalékos, elsöprő többséggel a kamatszintek tartását vetíti előre.

Az eddig soroltak fényében jól látszik, hogy a megugró energiaárak és  az inflációs félelmek nem a kamatcsökkentésben érdekelt nemesfémeket hozzák helyzeti előnybe, sőt. Az iráni háború megindítása óta eltelt két hétben már az is látszik, hogy az arany és társai menedékeszköz szerepe sem érvényesül, egyelőre.

A Fed döntése érkezik, kérdés ezúttal hogyan fogadják azt a nemesfémek
A Fed döntése érkezik, kérdés ezúttal hogyan fogadják azt a nemesfémek
Fotó: Illusztráció

Arany: gyengülést hozhat a szigor

Rövid távon a már most is az unciánkénti (1 uncia=31,1035 gramm) 5000 dolláros lélektani szintig gyengült arany jegyzése a következő időszakban akár még lejjebb kerülhet. Ilya Spivak, a Reutersnek nyilatkozó makrogazdasági elemző is közölte a héten: „az arany árfolyama gyengülhet, amennyiben a központi bank viszonylag szigorú hangot üt meg”. Hosszabb távon viszont az aranypiaci fundamentumok változatlanok maradnak, vagyis az infláció és a geopolitikai feszültségek miatt ismét drágulhat a legfényesebb nemesfém – legalábbis ezzel számolnak a legnagyobb elemzőházak is.   

Ezüst: ennél csak drágább lesz?

Az ezüst unciánkénti ára a héten már járt a 80 dollár alatti szinteken, sőt ezzel közel egyhavi mélypontot ért el. A piaci várakozások szerint azonban az ezüstöt tovább erősíti, hogy idénre 67 millió unciás kínálati hiányt valószínűsítenek a piacán, melyhez az elektronikai szektor erős ipari kereslete társul.

Platina: lerázhatja a Fed döntés súlyát magáról

Egyre növekszik ugyan a befektetési és menedékeszköz szerepe, a platina messze inkább ipari fémként kezelt anyag. Az iráni válság kezdete óta, az elmúlt napokban mintegy négyhetes mélypontra került, elérve a meghatározó, unciánkénti 2000 dolláros támaszát. Innen aztán felpattant a platina ára a határidős kereskedésben. A kínálati oldalon, immár sorozatban, azaz több éven keresztül jelentkező hiány miatt a Fed szerdai döntése hatással lehet ugyan az árakra, de a kínálati szűkösség miatt nagy esély mutatkozik az árak felfutására.

Árfolyam

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40970 40880 42110 -1,66% 0 0 15 042 643 300 HUF 2026-05-13 17:05:16
MOL 3980 3980 4146 -2,93% 0 0 3 815 882 676 HUF 2026-05-13 17:05:10
MTELEKOM 2480 2446 2496 +2,56% 0 0 2 577 554 616 HUF 2026-05-13 17:05:24
RICHTER 12380 12260 12480 +0,08% 0 0 1 938 548 970 HUF 2026-05-13 17:05:08
OPUS 299 292 315 +0,34% 0 0 73 304 678 HUF 2026-05-13 17:05:45
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Jól érzi magát a bőrében a forint
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 18:16
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerdán a magyar fizetőeszköz árfolyama a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Részvény / Deviza / Áru Gyengén muzsikált szerdán a BÉT
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 17:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1413,68 pontos, 1,07 százalékos csökkenéssel, 131 071,24 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Nem mindenkinek indult jól a nap tengerentúlon sem
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 15:58
Vegyesen nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Vészjelzést adott a szakértő: aggasztóbb az olajpiaci helyzet, mint azt bárki gondolná
Czwick Dávid | 2026. május 13. 15:16
Alábecsülik az olajpiac kínálati kockázatait egy vezető elemző szerint. Miközben a világ a már így is a hízó olajárakat figyeli, a mélyben recseg-ropog az ellátási lánc. A vészjelzés egyértelmű: a tartalékok fogynak, a feszültség nő, és a felismerés pillanatában fájdalmas árrobbanás jöhet. Mik a kilátások? Mi az, ami hűthetné a kedélyeket és fékezhetné a további ugrásokat az olajáraknál? Íme, a részletek!
Részvény / Deviza / Áru Eddig csak egy részvény hasít a parketten
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 14:49
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 1,63 pontos nyitás után csökkent szerdán kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Feltámadt a budapesti tőzsde csütörtök délelőtt
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 11:47
De nem minden cég részvényesei örülhettek.
Részvény / Deviza / Áru Bekezdtek az európai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 10:01
Optimista a hangulat szerda reggel.
Részvény / Deviza / Áru Mi történt szerda reggel a forinttal? Mutatjuk!
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 07:51
Háromból két nagy pénznemmel szemben erősödni tudott, de eggyel szemben gyengült.
Részvény / Deviza / Áru A vártnál magasabb infláció sem tett jót az árfolyamoknak
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 06:29
Három indexből kettő csökkent.
Részvény / Deviza / Áru Csökkent a Magyar Telekom bevétele, mégis nőtt a profit
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 18:54
Erős kereslet húzta fel az eredményt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG