Németországban az újraegyesítés napját tartották, így ott nem volt kereskedés, de az európai tőzsdéken némi optimizmus uralkodott. Még a brit tőzsdeindex is tudott emelkedni 1,2 százalékkal, pedig kitűzték a Brexit hivatalos megindításának időpontját, és az angol font egy százalék körüli mértékben esett, több évtizedes mélypont közelébe. A francia index és a Stoxx 600 egyaránt 0,1 százalékos pluszban zárt.
A hangulat hullámzott a részvénypiacokon attól függően is, hogy hogy alakult az olaj ára. A fekete arany volt jelentős pluszban is, némi mínuszban is, este 0,6-0,8 százalék körüli emelkedést mutatott. Ez 48,50 dolláros WTI-t és 50,60 dolláros Brent-et jelent.
Megint erősödő szakaszban a forint
A hazai tőzsde szépen emelkedett, a BUX index 1,2 százalékos emelkedés után ismét elérte a 28 ezer pontot. A legjobban a Richter húzott, 2,2 százalékkal 5690 forintig ment fel. Az OTP 0,9 százalékkal 7268 forintra, a Mol 1,4 százalékkal 17 400-ra emelkedett, a Telekom nem változott (450 forint).
A forint reggel kissé gyengült ugyan, de aztán délután erősödött, este 307,60 volt az euró 30-40 fillérrel a péntek késő esti felett. Az árfolyam a múlt hét végén a 310-et is megközelítette, majd azzal párhozamosan erősödött be, hogy a Deutsche Bank magához tért és az összes részvénypiac is megnyugodott.
Gyengülő líra és peso
Kolumbiában népszavazás volt a kormány és a gerillák béketervéről, és nagy meglepetésre kis többséggel leszavazták azt. Így a kolumbiai peso 1,8 százalékkal, a tőzsdeindexük (COLCAP) 0,8 százalékkal esett.
Törökországban meghosszabbították a rendkívüli állapotot, biztosan ez is közrejátszik abban, hogy a líra ismét 0,4 százalékkal gyengült az euróhoz képest (3,3875-re).
Esett a Deutsche Bank - Amerikában
A Deutsche Bank körül folytatódott a nyilatkozat- és találgatás-háború, a részvény az USA-ban este hat körül 2,2 százalékos mínuszban volt (a múlt hét pénteki hatalmas emelkedés és a múlt hét eleji zuhanás után). A Tesla jó eladási számai nyomán 4,5 százalékkal 213 dollár fölé lőtt ki. Az USA-ban egyébként 0,6 százalékos mínuszban vannak a főbb részvényindexek, a bankok esnek jelentős mértékben, de az olajcégek és a gyógyszervállalatok is.
Olcsó a magyar részvény
A KBC Equitas elemzése szerint két év alatt 60 százalékkal emelkedett a magyar tőzsde indexe, miközben a többi feltörekvő piac átlagosan 10 százalékkal esett. Ennek ellenére nem lett drágább a magyar tőzsde, mert a magyar társaságok profittermelése is felrobbant. Két éve a magyar részvényekre jutó profitért annak 10,5-szeresét kellett fizetni, most majdnem ugyanennyit, 11-szeresét (P/E hányados).