A londoni FTSE-100 index 1,20 százalékkal, a frankfurti DAX-30 index 2,00 százalékkal, a párizsi CAC-40 index 1,67 százalékkal emelkedett.
Csütörtökön Amerikában pluszban zárt a New York-i tőzsde, és péntek reggel Ázsiában is erősödés volt, leginkább Japánban. Ennek hátterében az áll, hogy a japán jegybank ma hajnalban turbó fokozatba kapcsolta a monetáris lazítást: a várakozásokkal ellentétben bővítik a pénzkínálatot: évi 60-70 billió jen helyett most már 80 billió jennel. Növekszik az államkötvény-vásárlás mértéke is, 50 billió jen helyett 80 billió jen az éves cél - írja az Equilor reggeli elemzésében.
Így zárt Ázsia
Tokióban a Nikkei-225 index 4,83 százalékkal, 755,56 ponttal nőtt, 16 413 pontra ugrott. A japán jegybank (BOJ) pénteken bejelentette, hogy bővíti monetáris gazdaságélénkítő programját. A Nikkei index utoljára 2007 novemberében volt ilyen magas.
Szöulban a dél-koreai Kospi 0,28 százalékos, 5,5 pontos erősödés után 1964 ponton fejezte be a napot. Komoly érdeklődés volt a Samsung és leányvállalati papírjai után, miután kiderült, hogy a cég a korábbinál nagyobb osztalékot fizet majd.
Erre figyelnek ma a befektetők
Pénteken makrogazdaság adatok mozgathatják a nyugat-európai piacokat. A legfontosabb az Európai Unió októberi előzetes inflációs adata lesz, amely jelzésértékű az egész európai gazdaság helyzetével kapcsolatban. Ha az infláció tovább lassul, az felerősíti a deflációs félelmeket, illetve annak lehet bizonyítéka, hogy az Európai Központi Bank még mindig nem tett eleget inflációs célszámának eléréséhez.
Új adatok jelennek meg az EU-s munkanélküliek szeptemberi számáról is, és Németországban a kiskereskedelmi forgalom szintén szeptemberi statisztikáit közlik, amely a német részvénypiac szempontjából lehet fontos.
Franciaországban a lakossági fogyasztás és az ipari termelés múlt havi változásáról érkeznek adatok.
A vállalati negyedéves jelentések szezonja tovább folytatódik Európában és délutántól már az amerikai piacokra is érdemes lehet figyelnie a kereskedőknek az ottani makrogazdasági adatok - személyi jövedelmek és kiadások, Michigan egyetem fogyasztói hangulatindexe - miatt is.