Nem mondhatod, hogy ez egy koncepciós eljárás
A Mol-vezér december 12-én beszélgetett Török Gáborral Esztergomban. Az eseményről a Forbes blogja is beszámol. Azt írják: a Mol-vezér szerint a horvát ügyészség szempontjából nem koncepciós az eljárás, hiszen a kezükben van egy vallomás. „Hogy ez az ember miért tette ezt a vallomást, azt most hagyjuk. Az illetőt már 10 éve ismerem, hogy mekkora vesztese annak, hogy mi megjelentünk az INA-ban, arról most nem beszélek. Hogy ez az ember börtönben ült, mikor az ország 12. leggazdagabbjának számított, egy teljesen más ügy miatt, erről sem kell beszélni. Hogy aláírt egy vallomást, és másnap kiengedték, arról sem kell beszélni. Hogy az ügyészség külön kérte, hogy kapja vissza az illető az útlevelét, ezek mind részletkérdések. Innentől nem mondhatod, hogy ez egy koncepciós eljárás” - Hernádi itt a koronatanúról, Robert Jezicről beszélt, de a nevét nem mondta ki.
Az ügyet a gyermekeinek is elmondta. A legkisebb fiának meg kellett magyaráznia, hogy nem igazak a vádak, "lelkiismereti kérdést csinált belőle".
Vastagon benne van a politika
Hernádi szerint az ellene folyó eljárásban nemcsak üzleti, politikai érdekek is jelen vannak, ez egyértelmű. „Sanader ellen csárdás fedőnéven a nyomozás akkor indult, mikor készült visszatérni a politikába. Mondjuk úgy, volt politikai hátszele az ügynek”. Az ügyről eddig nemigen nyilatkozó cégvezér szerint ezután lett Sanader-ügy, majd a vádalku után hirtelen lett Hernádi-ügy is, minden fajta vizsgálat, nyomozás nélkül.
Kemény volt az itthoni nyomozás
A magyar ügyészség ismeretlen tettes ellen indított nyomozást a kapott információk alapján. „Az a nyomozás elég kemény volt, azt kell hogy mondjam” – mondta erről Hernádi. A magyar fél nemzetbiztonsági okokra hivatkozva nem adott ki körözést Hernádi Zsolt ellen. Hernádi azt mondta a magyar nyomozati szakaszról, hogy házkutatás is volt „egy embernél”, foglaltak le adathordozókat is, sőt, Ciprusra is elmentek a nyomozók. „Az ügy vége az lett, hogy Hernádi Zsolt és semmilyen Mol-tisztségviselő nem követett el törvénytelenséget” – mondta a magyar eljárásról a Forbes beszámolója szerint.
A cég vezetése körül robbant ki a háború A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A két fél között a legnagyobb vitát az INA irányítási modellje váltotta ki: Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót a horvátok azzal gyanúsítják, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader volt kormányfőnek annak érdekében, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a Mol-INA olajipari vállalat irányításában. A Mol természetesen visszautasította a vádakat. A horvát ügyészség európai elfogatóparancsot is kiadott Hernádi ellen, a Mol elnöke az Interpol körözési listájára is felkerült, itthon viszont a magyar ügyészség bűncselekmény hiányában az eljárást már korábban megszüntette - így patthelyzet alakult ki. A Mol nemrég közölte, hogy nemzetközi választott bírósághoz fordul horvátországi befektetéseinek védelmében, mert - a cég szerint - a zágrábi kormány nem teljesítette bizonyos szerződéses kötelezettségeit és vállalásait. |