Vacakol a forint. Kifulladt az utóbbi napokban látott erősödés, amelynek eredményeként a 385-386 forintos sávba került az euró jegyzése, szemben az egy héttel korábbi 390 forint feletti szintekkel.
Erre a megtorpanásra utaltak devizapiaci kommentárjukban a KBC Equitas szakértői. Az utóbbi időszakban egyébként a dollár is valamelyest már gyengült, ez is segíthette részben a forintot, ami a lengyel zlotyval szemben még a keddi mozgások után is jóval erősebben teljesít.
A mostani forintárfolyam egyben azt jelenti, hogy a magyar deviza van az élen az idei régiós devizaversenyben.
A forint ugyanis több mint 3 százalékkal erősödött a január elején látott kurzushoz képest. Második helyen áll a cseh korona, amely közel 2 százalékos pluszban van ezen az időtávon. A lengyel zlotyi - amely korábban többször is az élen állt - a szeptemberi gyengülésével kevesebb mint 1 százalékos erősödést mutat januárhoz képest az euróval szemben, így a harmadik. A mezőnyben a román lej az egyik legstabilabb deviza, az euróhoz mért mostani árfolyama lényegében megegyezik az év eleji jegyzéssel.
A budapesti tőzsdén enyhe mínuszban volt a BUX szerda délelőtt. 11 óra körül az OTP 0,1 százalékos pluszban volt, míg a többi vezető részvény mínuszban. A Mol ekkor 0,7, a Magyar Telekom 0,2, a Richter pedig 0,1 százalékos veszteségnél tartott.
A magyar börzéhez hasonlóan az európai tőzsdék is szerény mínuszban, másképp fogalmazva óvatosan kezdtek szerdán. A bizonytalanság oka, hogy a befektetők nem kockáztatnak azelőtt, hogy - magyar idő szerint szerda délután - kiderülne az amerikai augusztusi inflációs adat. A várakozások szerint ez valamivel rosszabb lesz a júliusinál, mert emelkedtek az üzemanyagárak és megélénkült a fogyasztói kereslet. Az elemzők 3,6 százalékos éves inflációt várnak a júliusi 3,2 százalék után. Ha pedig ez az előrejelzés teljesül, az újabb okot adhat a Fednek a szigorításra, azaz az alapkamat-emelésre.
Az európai főszereplőket nézve a Stoxx-600 index 0,4 százalékkal csökkent a nyitás után. Magyar idő szerint 11 óra előtt a londoni Footsie apró, 0,06 százalékos mínusznál járt. A frankfurti irányadó index, a DAX ekkor 0,3 százalékos csökkenést mutatott, csakúgy mint párizsi társa, a CAC-40.
Mindenki az Apple-re figyelt
A szerdai kereskedést az amerikai inflációs várakozások határozzák meg, kedden pedig az Apple volt a főszereplő. A cég új, iPhone 15-ös telefonját dobta piacra, a lépés összességében csalódást okozott. A vállalat árfolyama ugyanis 1,7 százalékkal csökkent. Ezt részben azzal magyarázták a tőzsdei megfigyelők, hogy szakértők alacsonyabb iPhone-árat vártak, mint amiről végül az Apple beszámolt. Az Erste szakértői azonban azt írták az Apple teljesítményéről, hogy a cég új termékeinek bemutató eseményeire jellemzően esni szokott a részvények árfolyama és ez kedden is így volt.
Hosszabb távon az új telefon iránti tényleges kereslet befolyásolhatja az Apple-árfolyamot, ebből a szempontból a vásárlók kivételes helyzetben lesznek.
Az Adobe részvényei a cég csalódást keltő pénzügyi jelentése miatt estek 4 százalékkal. A vesztesek táborába tartozott az Egyesült Államokban az Oracle is, amelynek értékesítése főként a felhőtermékek gyenge szereplése miatt rosszabbul alakult a várnál az elmúlt negyedévben. A szoftvercég nem tartozik az óriási tőzsdei kapitalizációjú vállalatok közé, ám részvényeinek 13,5 százalékos szánkázása így is meglátszott a Nasdaq összteljesítményén. A Nasdaq Composite több mint 1 százalékot veszített értékéből. Az S&P-500 0,57, a Dow Jones Industrial Average 0,05 százalékkal gyengült.
Az Apple ázsiai beszállítóinak tőzsdei szereplésén is meglátszott, hogy az amerikai óriáscég veszteséggel zárta a keddi kereskedést. Ázsiában a legnagyobb kivételt a kínai ingatlanfejlesztők jelentették, amelyek erősödni tudtak arra a hírre, hogy a Country Garden kötvényesei haladékot adtak a cégnek értékpapírjaik visszavásárlására. Végül a japán Nikkei és a kínai tőzsdeindexek 0,3-0,6 százalékot vesztettek értékükből. Az ausztrál ASX- 200 némileg kilógva a sorból 0,9 százalékkal gyengült.
Újabb olajdrágulás jöhet?
Az amerikai olajvállalatok 2-3 százalékos részvényár-növekedéssel profitáltak az OPEC előrejelzéséből, miszerint az év hátra lévő részében és 2024-ben erősödhet a fekete arany iránti világpiaci kereslet. A WTI ára átlépte a 89 dollár/hordós szintet, ami éles kontrasztban van a márciusi hordónként 66 dolláros árral. A Brent hordójáért 92,33 dollárt kellett adni magyar idő szerint szerdán reggel.
A földgáz ára az európai piacon valamelyest szelídült a hónap elején tapasztalt megugrás után, amit a kínálat bizonytalansága okozott. Ezt a gyenge keresleti előrejelzések sem tudták ellensúlyozni. A gázár szeptember 12-re 35 euró/MWh alá csökkent.
Az arany árára nyomást gyakorol, hogy a befektetők óvatosak az amerikai inflációs adat megjelenése előtt. Az olaj drágulása hátszelet ad a dollárnak, az infláció erősödése a Fed kamatemelésének, ami az arany iránti kereslet ellen hat. A nemesfém ára unciánként 1910 dollár körül alakul, a 20 és 50 napos mozgóátlagok a kereslet csökkentését vetítik előre.
A kriptopiac főszereplői vegyesen szerepeltek. Miközben a Bitcoin 0,4 százalékos többletet hozott össze, az Ethereum stagnált, a Tether pedig minimális, 0,1 százalékos mínuszt produkált.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.