5p

Bár a forint megtorpant, a régiós devizaversenyben az élen áll. A tőzsdéken az Apple volt a főszerepben, emellett a befektetők a magyar idő szerint szerdán délután érkező amerikai inflációs adatra koncentrálnak. 

Vacakol a forint. Kifulladt az utóbbi napokban látott erősödés, amelynek eredményeként a 385-386 forintos sávba került az euró jegyzése, szemben az egy héttel korábbi 390 forint feletti szintekkel. 

Erre a megtorpanásra utaltak devizapiaci kommentárjukban a KBC Equitas szakértői. Az utóbbi időszakban egyébként a dollár is valamelyest már gyengült, ez is segíthette részben a forintot, ami a lengyel zlotyval szemben még a keddi mozgások után is jóval erősebben teljesít.

A mostani forintárfolyam egyben azt jelenti, hogy a magyar deviza van az élen az idei régiós devizaversenyben.

A régiós devizák közül most a forint áll a legjobban az euróval szemben. Fotó: Depositphotos
A régiós devizák közül most a forint áll a legjobban az euróval szemben. Fotó: Depositphotos

A forint ugyanis több mint 3 százalékkal erősödött a január elején látott kurzushoz képest. Második helyen áll a cseh korona, amely közel 2 százalékos pluszban van ezen az időtávon. A lengyel zlotyi - amely korábban többször is az élen állt - a szeptemberi gyengülésével kevesebb mint 1 százalékos erősödést mutat januárhoz képest az euróval szemben, így a harmadik. A mezőnyben a román lej az egyik legstabilabb deviza, az euróhoz mért mostani árfolyama lényegében megegyezik az év eleji jegyzéssel.

A budapesti tőzsdén enyhe mínuszban volt a BUX szerda délelőtt. 11 óra körül az OTP 0,1 százalékos pluszban volt, míg a többi vezető részvény mínuszban. A Mol ekkor 0,7, a Magyar Telekom 0,2, a Richter pedig 0,1 százalékos veszteségnél tartott.

Árfolyamok és grafikonok

A magyar börzéhez hasonlóan az európai tőzsdék is szerény mínuszban, másképp fogalmazva óvatosan kezdtek szerdán. A bizonytalanság oka, hogy a befektetők nem kockáztatnak azelőtt, hogy - magyar idő szerint szerda délután - kiderülne az amerikai augusztusi inflációs adat. A várakozások szerint ez valamivel rosszabb lesz a júliusinál, mert emelkedtek az üzemanyagárak és megélénkült a fogyasztói kereslet. Az elemzők 3,6 százalékos éves inflációt várnak a júliusi 3,2 százalék után. Ha pedig ez az előrejelzés teljesül, az újabb okot adhat a Fednek a szigorításra, azaz az alapkamat-emelésre. 

Az európai főszereplőket nézve a Stoxx-600 index 0,4 százalékkal csökkent a nyitás után. Magyar idő szerint 11 óra előtt a londoni Footsie apró, 0,06 százalékos mínusznál járt. A frankfurti irányadó index, a DAX ekkor 0,3 százalékos csökkenést mutatott, csakúgy mint párizsi társa, a CAC-40. 

Mindenki az Apple-re figyelt

A szerdai kereskedést az amerikai inflációs várakozások határozzák meg, kedden pedig az Apple volt a főszereplő. A cég új, iPhone 15-ös telefonját dobta piacra, a lépés összességében csalódást okozott. A vállalat árfolyama ugyanis 1,7 százalékkal csökkent. Ezt részben azzal magyarázták a tőzsdei megfigyelők, hogy szakértők alacsonyabb iPhone-árat vártak, mint amiről végül az Apple beszámolt. Az Erste szakértői azonban azt írták az Apple teljesítményéről, hogy a cég új termékeinek bemutató eseményeire jellemzően esni szokott a részvények árfolyama és ez kedden is így volt.

Hosszabb távon az új telefon iránti tényleges kereslet befolyásolhatja az Apple-árfolyamot, ebből a szempontból a vásárlók kivételes helyzetben lesznek. 

Az Apple volt a fókuszban. Fotó: Depositphotos
Az Apple volt a fókuszban. Fotó: Depositphotos

Az Adobe részvényei a cég csalódást keltő pénzügyi jelentése miatt estek 4 százalékkal. A vesztesek táborába tartozott az Egyesült Államokban az Oracle is, amelynek értékesítése főként a felhőtermékek gyenge szereplése miatt rosszabbul alakult a várnál az elmúlt negyedévben. A szoftvercég nem tartozik az óriási tőzsdei kapitalizációjú vállalatok közé, ám részvényeinek 13,5 százalékos szánkázása így is meglátszott a Nasdaq összteljesítményén. A Nasdaq Composite több mint 1 százalékot veszített értékéből. Az S&P-500 0,57, a Dow Jones Industrial Average 0,05 százalékkal gyengült.

 Az Apple ázsiai beszállítóinak tőzsdei szereplésén is meglátszott, hogy az amerikai óriáscég veszteséggel zárta a keddi kereskedést. Ázsiában a legnagyobb kivételt a kínai ingatlanfejlesztők jelentették, amelyek erősödni tudtak arra a hírre, hogy a Country Garden kötvényesei haladékot adtak a cégnek értékpapírjaik visszavásárlására.  Végül a japán Nikkei és a kínai tőzsdeindexek 0,3-0,6 százalékot vesztettek értékükből. Az ausztrál ASX- 200 némileg kilógva a sorból 0,9 százalékkal gyengült. 

Újabb olajdrágulás jöhet? 

Az amerikai olajvállalatok 2-3 százalékos részvényár-növekedéssel profitáltak az OPEC előrejelzéséből, miszerint az év hátra lévő részében és 2024-ben erősödhet a fekete arany iránti világpiaci kereslet. A WTI ára átlépte a 89 dollár/hordós szintet, ami éles kontrasztban van a márciusi hordónként 66 dolláros árral. A Brent hordójáért 92,33 dollárt kellett adni magyar idő szerint szerdán reggel. 

Még több olajra lesz szükség? Fotó: PIxabay
Még több olajra lesz szükség? Fotó: PIxabay

A földgáz ára az európai piacon valamelyest szelídült a hónap elején tapasztalt megugrás után, amit a kínálat bizonytalansága okozott. Ezt a gyenge keresleti előrejelzések sem tudták ellensúlyozni. A gázár szeptember 12-re 35 euró/MWh alá csökkent. 

Az arany árára nyomást gyakorol, hogy a befektetők óvatosak az amerikai inflációs adat megjelenése előtt. Az olaj drágulása hátszelet ad a dollárnak, az infláció erősödése a Fed kamatemelésének, ami az arany iránti kereslet ellen hat. A nemesfém ára unciánként 1910 dollár körül alakul, a 20 és 50 napos mozgóátlagok a kereslet csökkentését vetítik előre.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kriptopiac főszereplői vegyesen szerepeltek. Miközben a Bitcoin 0,4 százalékos többletet hozott össze, az Ethereum stagnált, a Tether pedig minimális, 0,1 százalékos mínuszt produkált. 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21550 21450 21690 -0,65% 0 0 6 477 665 260 HUF 2025-01-02 17:13:11
MOL 2770 2732 2774 +1,47% 0 0 1 606 229 002 HUF 2025-01-02 17:05:00
MTELEKOM 1286 1274 1306 +0,94% 0 0 660 860 458 HUF 2025-01-02 17:10:44
RICHTER 10600 10430 10640 +1,92% 0 0 1 194 390 110 HUF 2025-01-02 17:09:20
OPUS 517 505 518 +2,38% 0 0 85 306 804 HUF 2025-01-02 17:05:09
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Depressziósan kezdte az újévet a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 19:08
Gyengült a forint csütörtökön, az év első kereskedési napján a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru OTP-részvényes? Akkor joggal lehet rosszkedve
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 461,09 pontos, 0,58 százalékos emelkedéssel, 79 787,75 ponton zárt csütörtökön
Részvény / Deviza / Áru Lionel Messi tőzsdére vitte az ingatlanjait, egy befektetés túlszárnyalta a bitcoint is
Eidenpenz József | 2025. január 2. 12:43
A tőzsdeindexek nincsenek rózsás hangulatban, de a BUX emelkedni tud, a befektetők keresik az olaj- és gázipari részvényeket. Stagnál a forint, elkerülhetjük a recessziót, Lionel Messi tőzsdére vitte az ingatlanjait. Egy termék túlszárnyalta a bitcoint is 2024-ben, a Mikulás pedig megsemmisített 200 milliárd dollárt az év végén.
Részvény / Deviza / Áru Merre indul a forint 2025-ben? Itt vannak az első jelek
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 07:46
Itt vannak a friss árfolyamok az év első munkanapján.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mit tett a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 08:26
Vegyesen alakult a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő kora estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Megjött BATMMAAN, bekeményített a forint a végére
Eidenpenz József | 2024. december 30. 12:59
Az európai tőzsdék stagnálnak a jókora amerikai esés ellenére is, a BUX-ot főleg az OTP húzza vissza. Az euró volt 410 forint is reggel, de azóta kisebb gyengeséget mutat. A Magyar Telekom volt az év részvénye, FAANG helyett BATMMAAN lesz a sztori jövőre, jöhetnek az Nvidia-lelkű robotok. Minden nap egy bitcoint vesz valaki.
Részvény / Deviza / Áru A forint kamatelőnye majdnem mindig meghaladta az árfolyam leértékelődését – interjú
Eidenpenz József | 2024. december 29. 10:11
Bár mindenki gyenge forintra számít mostanában, visszatekintve alig találunk olyan időszakokat, amelyekben a forint leértékelődését ne kompenzálta volna a kamatelőnye. Amikor már mindenki pesszimista, könnyen elképzelhető, hogy pozitív folyamat indul be. A tavasszal lejáró állampapír-tömeg egy része befektetési jegyekbe mehet. Interjú Brezina Szabolccsal, az MBH Befektetési Bank vezérigazgatójával.
Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolgot tett a forint pénteken
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 18:31
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest. Nagy örömre persze továbbra sincs ok.   
Részvény / Deviza / Áru Jobb hozamot érhetünk el, és a bolygót is védjük – interjú
Eidenpenz József | 2024. december 27. 15:41
Sok szó esik a fenntarthatóságról, az ESG-ről, de milyen előnyöket jelentenek ezek a befektetők számára? Jobb lesz-e a fenntarthatósági befektetési alapok hozama a hagyományos alapokénál? Mit tehet az átlagember a bolygó védelme érdekében? Interjú a KBC AM Magyarországi Fióktelep vezetőjével, Ács Tamással.
Részvény / Deviza / Áru Oldalazik a forint, hiány jöhet bitcoinból
Eidenpenz József | 2024. december 27. 12:51
Európában jó a hangulat a tőzsdéken, az USA eséssel kezdhet, Budapesten nyugis a forint. A bitcoin is oldalaz, de egyes statisztikák szép emelkedést vetítenek előre, ha a történelem megismétli önmagát. Donald Trump hivatalba lépése alaposan megrángathatja majd az árfolyamokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG