1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a nemzetközi válsággócokban lassan körvonalazódnak a megoldások, továbbra is túl sok a bizonytalanság a részvénypiacok jövőjével kapcsolatban. A magyar tőzsde nagyobb szereplőit érzékenyen érintik a külön terhek, ennek ellenére lassú emelkedést valószínűsítenek a Privátbankár által megkérdezett elemzők, főleg a második félévtől.

Továbbra is sok a bizonytalanság övezi a nemzetközi pénz és tőkepiacok hangulatával kapcsolatos, jövő évre vonatkozó jóslatokat. A két legnagyobb góc, az amerikai fiscal cliff és az EU perifériás országainak válsága. Erősen befolyásolhatja ugyanakkor a befektetői hozzáállást minden, ami Kínában történik. A Privátbankár által megkérdezett elemzők sem kiugró emelkedést, sem jelentős visszaesést nem várnak 2013-ban, és azt sem valószínűsítik, hogy a magyar kormány, tőzsdei cégeket sújtó külön terhei jelentős csökkenést okoznának a részvényárfolyamokban.

Amerikai szakadék, európai lassulás

Somi András

A nemzetközi befektetői hangulatot továbbra is alapjaiban határozza meg jövőre is az amerikai fiscal cliff és az európai válságkezelés kimenetele - jósolták a Privátbankár által megkérdezett elemzők. Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője úgy véli, hogy ha nem sikerül megegyezni a költségvetési szakadék kérdéséről az Egyesült Államokban, az kellemetlen következményekkel járhat a globális piacokra, hiszen drasztikusan visszavetheti az éledező amerikai konjunktúrát. Az elemző szerint a globális piacokat több fontos bizonytalansági tényező befolyásolja, a részvénypiacok szinte foglyul estek a politikai vitáknak az USA-ban és Európában is. Somi András szerint erre a bizonytalanságra az elmúlt hónapokban a magyar kormány még egy lapáttal rátett, így nem meglepő, hogy a vezető részvényeink összességében nem festenek igazán vonzó képet.

Az amerikai fiscal cliff jelentéséről és a hozzá kapcsolódó várakozásokról

itt olvashatják korábbi cikkünket.

Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője többnyire optimista a két fő problémát illetően. Úgy véli, hogy az EU válságkezelése jó irányba indult el, és az amerikai fiscal cliff sem okoz akkora gondot, mint amit sokan várnak. Az Erste elemzője felhívta a figyelmet, hogy az automatikus megszorítások GDP-re gyakorolt multiplikátor hatása 1 alatt van, így az olyan lépések, mint a tehetősek adóemelése, nem okoznak majd jelentős visszaesést az amerikai gazdaságban. Miró József szerint az is elképzelhető, hogy megemelik az adósságplafont, ami azért nem okozna megrázkódtatást, mert a politikai akarat is megvan a hiány csökkentésére és az amerikai gazdaság nincs olyan rossz állapotban, hogy az érdemben tovább nőjön. A vezető elemző szerint az európai válságból való kilábalásban fontos tényező, hogy a vállalati eredmények továbbra is stabilak és a német gazdaság bár lassul, még mindig erős támaszt jelent. Miró József úgy véli, hogy 2013 második felétől érezhetően elindulhat a kilábalás a recesszióból és elkezdhet magára találni a világgazdaság.

A vezető részvényekre ható tényezők - OTP, Mol

Miró József

Miró József, az Erste vezető elemzője szerint mind a fejlett, mind a feltörekvő piacok értékeltsége alacsony. Ezen kívül szerinte a magyar tőzsde értékeltsége P/E alapon nézve legalább 10 százalékkal az elmúlt 15-20 év átlaga alatt van. Az elemző szerint ugyanakkor ez még önmagában nem borítékolja, hogy a magyar papírokat emiatt felkapják a befektetők jövőre. Miró szerint a nemzetközi bizonytalanságokon kívül erős kétségeket jelentenek a kormányzati szabályozási változások, a különadók, a szektorális plusz terhek. Az Erste vezető elemzője szerint a két legnagyobb magyar részvényt, a Molt és az OTP-t érzékenyen érintik a különadók. Az olajcég esetében nem vár jelentős profitemelkedést, ráadásul az új terhek miatt a cég akár jelentős fejlesztésekről is le kell, hogy mondjon. Az OTP esetében ugyanakkor a körülmények javulására számít. Miró József felhívta a figyelmet, hogy határozottan csökken a kétes hitelek állománya, a devizahitelek számának növekedése megállt, ezen kívül várható a svájci frank további gyengülése és az elmúlt hónapokban a forint is viszonylag erős szinteken stabilizálódott. Az alábbi ábrán a Mol részvények elmúlt 10 évi mozgása látható.

Forrás: Dealbook Privátbankár

 

 

Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője szerint a bankszektorra kivetetett és 2013-tól állandósított különadó egyértelműen negatív hatást gyakorol az OTP és az FHB eredményességére, amit hosszabb távon az tudna ellensúlyozni, ha a hitelportfólió romlása megállna, ami a céltartalékolási kötelezettség drasztikus csökkenését hozná magával. Szerinte a Mol számára nettó értelemben a 2013 elején életbe lépő adóváltozások - a különadó kivezetése, Robin Hood adó megemelése és a közműadó bevezetése - kedvezőbb adózási helyzetet szülnek, mint ahogy idén adózott a vállalat, bár ennek pontos megítélését nagyban befolyásolja, hogy milyen mértékben tudja a beruházási kedvezményeket igénybe venni a cég a Robin Hood adóval kapcsolatban. Somi szerint ugyanakkor az adózási kérdések csak egy vetületét adják a magyar vállalati szektor kihívásainak, a makrokörnyezet sem a növekedés, sem a szabályozás tekintetében nem lesz kegyes 2013-ban sem.  Az alábbi ábrán az OTP részvények elmúlt 10 évi mozgása látható.

Forrás: Dealbook Privátbankár

 

A KBC Equitas vezető elemzője azt mondja, hogy nem számítanak a forgalom további látványos csökkenésére, a befektetői aktivitás így is rendkívül nyomott szintekre süllyedt. A makrogazdasági környezet szerintük várhatóan 2013-ban sem kedvez majd igazán a részvénypiacnak Magyarországon, de ez nem jelenti, hogy a magyar tőzsde végnapjait élnénk. Somi András szerint egy válság akut szakasza után természetes jelenség, hogy a befektetők elfordulnak a részvénypiacoktól, úgy véli, hogy jelentős részben ennek hatását látjuk a BÉT-en és a világ más tőzsdéin is. Gyors fellendülésre nem számítanak, szerintük fel kell készülni rá, hogy hosszú hónapokig vagy akár évekig eltarthat ez az időszak. Érdemes ugyanakkor nyitott szemmel járni, mert az alacsony likviditás és a részvényekkel szembeni negatív befektetői hangulat akár generációs vételi lehetőségeket is teremthet - véli Somi András.

Lassú javulás jöhet a Richternél, a Magyar Telekomnál nem árt az óvatosság

Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője a Richter részvényárfolyamában lassú feltámadást lát jövőre, ugyanakkor a Magyar Telekommal kapcsolatban elég óvatosan fogalmazott. Elmondta, hogy az Erste konzervatív becslése szerint előfordulhat, hogy nem tartható a jelenlegi, részvényenkénti 50 forintos osztalék, hanem 40 forintra csökkenti azt jövőre a menedzsment. Miró József emlékeztetett rá, hogy a cég árazásának nem tesznek jót a különadók, bár ezzel kapcsolatban egyelőre kérdésesnek tartja, hogy át tudják-e hárítani az ügyfelekre azokat. Amennyiben igen, akkor az eddigi 25 milliárd forintos adóteher akár 18 milliárd forintig is csökkenhet, ellenkező esetben 28 - 29 milliárd lesz a vállalat éves adóterhe. Az elemző szerint ugyan a 36 százalékos eladósodottság a Magyar Telekom esetében elég jó szám, ugyanakkor egyelőre nem látszik, hogy ez tartósan csökkenhetne.

A hazai szabályozói környezet változásával kapcsolatban Somi András a KBC Equitas vezető elemzője úgy véli, hogy a magyar gazdaságpolitikai környezet és stratégiai irány nem kifejezetten kedvez közvetlenül a részvényeknek és a vállalati szektornak, az esetleges kedvező hatások csak relatívak, általában abból fakadnak, ha egy várt negatív intézkedést a kormány finomít vagy éppen kivételek révén mentesíti egyik vagy másik céget alóluk. Jó példa erre a gyógyszerkassza tervezett, majd mégis elmaradó drasztikus szűkítése, ami alapvetően jó hír a magyar gyógyszercégek számára, de pusztán azért, mert egy újabb negatív intézkedés nem valósult meg. Az alábbi ábrán a Magyar Telekom részvények elmúlt 10 évi mozgása látható.

Forrás: Dealbook Privátbankár

Ugyanígy jó hírnek tartja a gyógyszerkassza csökkentésének elmaradását Miró József is, ugyanakkor szerinte önmagában a gyógyszerkassza mérete nem befolyásolja jelentősen a hazai gyógyszercégek tőzsdei árfolyamát. Az Erste vezető elemzője emlékeztetett, hogy az elmúlt hetekben jelentősen megviselte a Richtert az MSCI indexből való kikerülés, ugyanakkor szerinte korántsem lesz olyan gyors a felpattanás, mint arra sokan várnak. Ennek oka részben a várható gyér forgalom a magyar részvénypiacon, másrészt az, hogy míg az ETF-ek lekövették a globális indexből való kikerülést, addig a nagyobb alapok még nem feltétlenül szórták ki a magyar gyógyszerrészvényeket a portfóliójukból. Emiatt pedig a közeljövőben akár újabb eladói hullám is elérheti a Richtert. Az alábbi ábrán a Richter részvények elmúlt 10 éves árfolyammozgása látszik.

Forrás: Dealbook Privátbankár

Összegzés

Míg a nemzetközi válság megoldása egyelőre várat magára, és továbbra is több kulcsfontosságú területen vannak kétségek a lehetséges kifutást illetően, addig idehaza a kormányzati különadók terhelik a részvénypiacot. A nemzetközi bizonytalanság miatt egyre többen hagyhatják el a részvénypiacokat és fordulhatnak a kötvények felé, ráadásul a feszültség éleződésével a befektetők kerülni fogják a kétes hírű és bizonytalan piacokat. Ugyanakkor abban egyetértenek a Privátbankár által megkérdezett elemzők, hogy ha lesz felívelés, akkor arra a második félévben van a legnagyobb esély. Ez azonban nagyban függ attól, milyen kifutása lesz az amerikai költségvetési vitának és attól, hogy az európeriféria országaiban tovább eszkalálódik-e a válság.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21680 21440 21750 +0,37% 21680 21700 4 495 400 870 HUF 2024-11-22 13:41:50
MOL 2672 2654 2690 -0,15% 2672 2678 442 040 964 HUF 2024-11-22 13:41:12
MTELEKOM 1238 1234 1254 +0,81% 1236 1238 936 435 682 HUF 2024-11-22 13:42:50
RICHTER 10730 10670 10900 -0,74% 10720 10740 1 111 435 020 HUF 2024-11-22 13:42:12
OPUS 509 507 513 -0,20% 508 509 28 347 452 HUF 2024-11-22 13:35:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG