Essőssy Zsombor. Forrás: mapi.hu |
November 24-ig lehet véleményezni a 2014-20 EU-költségvetési ciklus operatív programjait – ezek fogják meghatározni a következő 6+2 év fejlesztéseit – mondta Essőssy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója a Lízingszövetség konferenciáján.
Mennyi lesz a direkt gazdaságfejlesztés?
A szakember szerint ha a kormányzat tényleg komolyan veszi, hogy az uniós források 60 százaléka direkt vállalkozásfejlesztést finanszírozzon, az azt jelentheti, hogy az uniós források 40-45 százaléka valóban direkt vállalkozástámogatásra fordítódik, ami nagyjából háromszorosa a korábbi időszak ilyen célra fordított összegeinek. Vagyis tényleg óriási pénzről van szó – hívta fel a figyelmet a szakember.
Brüsszel miatt lesz nehéz?
Essőssy szerint valóban egyszerűsödik a pályázati rendszer hazai lába, ám az már látható, hogy Brüsszel az eddigieknél komolyabban ellenőriz majd, azaz, összességében hasonló lesz a bürokrácia a pályázatokkal, mint korábban. Az EU ellenőrzései már a jövő évtől zajlanak majd.
Komoly össze, a GDP 6 százaléka, 1500 milliárd forintnyi pénz erősíthetné a hazai beruházásokat, ám tényleg hazai fejlesztéseket kell finanszírozni: az, hogy spanyol villamosokat veszünk uniós pénzből nem a magyar, hanem a spanyol vállalkozásokat segíti – figyelmeztetett a MAPI vezérigazgatója.
Budapest és Pest megye kizárva
Budapest és Pest megye nem igazán tud majd részesedni a támogatásokból, a csökkenés drámai mértékű lehet. A gazdaságfejlesztés zászlóshajójából, a GINOP-ból például egyáltalán nem jut majd pénz a központi régióra. A keleti és déli régióban ugyanakkor akár 50 százalékos támogatás-intenzitás érhető el.
Visszatérítendő támogatás: még szokni kell
A pénzügyi eszközök terén az MFB feladata lesz 700 milliárd forintnyi szétosztandó pénztömeg allokálása. A kkv-k direkt hitelezésére 250 milliárd forint, a K+F célok finanszírozásához 200 milliárdos tétel áll majd rendelkezésre, a fennmaradó hitelállomány egyéb célokat használ. Essőssy Zsombor szerint itt a nagy kérdést az jelenti, hogy miként lehet majd a hazai vállalkozókat rászoktatni arra, hogy itt visszatérítendő pénzekről lesz szó – ellentétben a pályázati pénzekkel. Hogy ez a gond fennáll, azt – persze más aspektusban – jól mutatja, hogy a kockázati tőketársaságok jelenleg még 80-90 milliárd forintnyi kihelyezhető forráson ülnek – még a korábbi EU-s időszakból. Ezeket a jövő évig lehet felhasználni.
Kicsit még döcög rendszer
A MAPI vezérigazgatója az első új pályázatai tapasztalatokról is beszámolt. A mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítésére kiírt pályázat (GINOP-4) kisebb döccenőkkel, de tegnap elindult – mondta Esőssy Zsombor. Az eredetileg kiírt időpontban nem lehetett beadni a pályázatokat, de az ilyen döccenők hozzátartoznak a rendszerhez, így ezzel most nem érdemes foglalkozni, hiszen a technológia bizonyosan javul a későbbiekben. Az azonban Essőssy szerint figyelmeztető, hogy az egyszerűsítés jegyében olyan szigorú feltételeket szabtak a mostani pályázatban, amelyek – ha ezek így maradnak – egyszerűen olyan szűkre szabják a jelentkezni tudó cégek számát, amely a rendelkezésre álló források felhasználását gátolhatják.