A túlvállalástól és az alulteljesítéstől egyaránt tart a kabinet a korábbi uniós pályázati ciklus tenderei kapcsán - ezért meglehetős kétarcúság jellemzi a jelenlegi helyzetet.
Vasárnaptól a kormány határozata szerint a 2007-2013 közötti programozási időszak operatív programjai keretében pályázati kiírás már nem hirdethető meg, illetve csak abban az esetben, ha ahhoz a kormány vagy a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság előzetes hozzájárult.
A kiskaput azért tarthatják nyitva, mert a kormány a 2007-2013-as uniós programok zárása során a 100 százalékos kifizetésre, valamint a költségvetési kockázat kizárására, illetve minimalizálására törekszik.
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára arra emlékeztetett, hogy 2015-ben lehet utoljára forrást lehívni a 2007-2013-as időszakra.
A 2007-2013-as fejlesztési ciklus záráshoz kapcsolódó kormányzati döntések önálló kormányhatározatban jelentek meg, a források felhasználásáért felelős Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig több döntést is hozott. Ennek kapcsán a zárásban érintett tárcáknak biztosítják azt a pénzügyi keretet, amely a megnövekedett kapacitások kiépítéséhez szükséges. |
A helyettes államtitkár szerint minden minisztérium megkapta a végső határidőt, eszerint kötelezettséget április 15-éig, új szerződéseket pedig május 15-éig lehet kötni a 2007-2013-as időszak forrásaira. Március végéig le kell zárni a tartalék listákat, az érintett minisztériumoknak felül kell bírálnia ezeket, és végleg dönteni a támogatásról, vagy az elutasításról. A meglévő szerződések jogorvoslati ügyeit a Miniszterelnökségnek április 15-éig le kell zárnia. Új közbeszerzés csak azokban az esetekben indítható, ha építési beruházás esetében garantált a november 30-i befejezés - mondta Csepreghy Nándor.
Az elmaradó projektek és minisztériumaik is sokat veszthetnek
Csepreghy Nándor szerint nyilvánosságra hozzák az összes késedelemben lévő állami projektet, amely miatt az országot forrásvesztési kockázat fenyegeti. Ezen állami projektek listáját az érintett minisztériumok áttekintik és döntenek arról, melyektől állnak el. Döntés született arról is, hogy a késedelmes projektben érintett kedvezményezettek egészen addig nem kaphatnak támogatást a 2014-2020-as időszakban, ameddig le nem zárták a korábbi fejlesztésüket. Ha a késedelmes projekt bennmarad a támogatási körben, és mégsem sikerül a befejezés, abban az esetben a kormány a következő év központi költségvetési támogatását az érintetteknél csökkenti.
A túlvállalás is gond lehet
A 2007-2013-as időszakban a kormány a 8200 milliárd forint keretösszeg helyett 9300 milliárd forintra vállalt pénzügyi kötelezettséget. A túlvállalás csökkentésének mértékével kapcsolatosan is döntés született, ami lényegében úgy fordítható, hogy azon túl, hogy Magyarországnak fel kell használnia minden európai fejlesztési forrást, arra is figyelni kell, hogy a lehető legkisebb költségvetési támogatást kelljen a túlvállalás miatt fizetni. Ennek nyomán az elmúlt hónapokban számos projekt esetében az eddiginél sokkal komolyabb ellenőrzéseket tartottak a pályázat-nyerteseknél és több esetben született olyan határozat, amely nem fogadta el a teljesítését és visszafizetésre kötelezte a korábbi nyertes pályázót. Ez ugyanakkor igen sok társaság számára lényegében teljesíthetetlen feltételt jelent, amely a cég jövőjét is befolyásolhatja.