Míg 2012-ben Magyarország ezermilliárd forintot volt képes kifizetni a rendelkezésre álló európai uniós forrásokból, 2013-ban 1700-at, a múlt évben pedig már 1840 milliárd forintot. Idén 2263 milliárd forint kifizetése a cél, legalábbis ebben az értékben kell számlákat befogadnunk ahhoz, hogy hazánk egyetlen forintot se veszítsen a 2007 és 2013 közötti költségvetési időszakra vonatkozó keretösszegből – mondta Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára a Világgazdaság EU-pályázatok: Zárás előtt, nyitás után című konferenciáján.
Mint a helyettes államtitkár elmondta, a következő öt évben jelentősen növelnék a forrásokat elérő kkv-k számát, a kormány célja az, hogy a 2020-ig elérhető 12 ezer milliárdos forrás felhasználásának főszereplője a magyar kkv-szektor legyen, megközelítőleg 60 százalékban.
Csepreghy Nándor hozzátette: annak érdekében, hogy minél több vállalkozás jusson forráshoz a következő években, a kormány jelentősen könnyít a pályázók adminisztrációs terhein, egyszerűsödik a közbeszerzési szabályrendszer, az intézményrendszer és az eljárásrend, ráadásul a pályáztatás teljes egészében elektronikus úton történik majd a jövőben.
Nyárra felpörög a pályázati rendszer
Az első új pályázatokat áprilisban írják ki, a „pályázati dömping” május végén-június elején várható – tette hozzá.
Csepreghy Nándor elmondta: módosul az elszámolási rendszer, megpróbálják kiküszöbölni az előfinanszírozással összefüggő nehézségeket. Mint fogalmazott, az állam kockázatközösséget vállal a pályázókkal; a tervek szerint a pályázó által fizetendő önrészt csak a támogatás 90 százalékának a kifizetése után fogják kérni.
Tehát egy 100 millió forint értékű pályázatnál, ahol 50 millió forint az önrész és ugyanekkora összegű a támogatás, a pályázó 45 millió forint támogatást felvehet, és csak utána kell teljesítenie az önrészt – magyarázta a helyettes államtitkár. Emellett a biztosítéknyújtás rendszere is változik, lényegesen egyszerűbb és jóval kevésbé szigorú lesz – tette hozzá.