Külpiaci megjelenésre már hirdettek pályázatot
Június 22-től nyújthatják be pályázataikat azok a mikro-, kis- és középvállalkozások, amelyek piaci megjelenésük segítésére kívánnak európai uniós forrásokat igénybe venni. Az első, kifejezetten a feldolgozóipari vállalkozásokat megcélzó GINOP pályázat 5 milliárd forintos keretösszeggel nyílik meg.
A kedvezményezett vállalkozások 1,5 millió és 20 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak, a támogatás maximális mértéke pedig az összes elszámolható költség legfeljebb 50 százaléka lehet - olvasható az OTP Business összegzésében.
A 80 milliárdos pályázat, amit már nagyon vár mindenki
A kiírást rövid időn belül további két GINOP pályázat követheti. Közülük a mikro-, kis- és középvállalkozások termelési célú kapacitásainak bővítését segítő GINOP-1.2.1 pályázat a kormányzati tervek szerint 80 milliárd forintos keretösszeggel fog megjelenni.
A vállalkozások körében széles körben várt - a Budapesten és Pest megyén kívül az ország egész területéről igénybe vehető - GINOP-1.2.1 pályázat keretében a kedvezményezett szektorban tevékenykedő vállalkozások egyszerűsített eljárás keretében várhatóan 10 és 100 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek. A támogatás maximális mértéke pedig 35 és 50 százalék között változhat a cégmérettől, illetve a földrajzi elhelyezkedéstől függően.
A pályázóknak az OTP Business közleménye szerint érdemes kiemelten figyelniük a kötelező vállalásokra:
- a projekt fizikai befejezését követő két évben minimum 5%-kal vagy a támogatás összegével megegyező mértékben növelniük kell nettó árbevételüket
- a foglalkoztatotti létszámukat a jelenlegi információk szerint minimum 4 fővel, 15 millió forintos támogatásonként 1 fővel emelniük kell, majd a bázislétszámhoz képest nettó növekményként a projekt fizikai befejezésétől számított legalább két lezárt évig ezt a létszámot fenn is kell tartaniuk.
Ez várhatóan komoly kihívások elé állítja majd a pályázni kívánó kis- és közepes vállalatok többségét - véli Boros Áron, a pályázati tanácsadással foglalkozó OTP Hungaro-Projekt Kft. ügyvezetője. Emellett gondoskodni kell a megfelelő önrészről is - az érintett vállalkozások ezt akár hitelből is előteremthetik, ám ehhez olyan konstrukciót kell választaniuk, amely rugalmas és gyors finanszírozást tesz lehetővé az európai uniós pályázatokhoz igazodva.
Mikor jönnek a pályázatok?
Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium európai uniós források felhasználásért felelős államtitkára korábban azt mondta: az idén még több mint 780 milliárd forint keretösszegben jönnek pályázati konstrukciók a GINOP keretében. Egy kormányhatározatban ugyan felvázoltak egy menetrendet, ám ez még sorvezetőnek sem elég: az áprilisra meghirdetett pályázatok közül az egyik május végén jelent meg, a másikról - az említett 80 milliárd forintos keretűről - pedig még június elején sincs hivatalos hír.
Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program 2015. évre szóló éves fejlesztési kerete - A kis- és középvállalkozások versenyképességének javításáról szóló 1. prioritás. Forrás: 1175/2015. (III. 24.) Korm. határozat |