A „Nem mezőgazdasági tevékenységek elindításának támogatása - Mezőgazdasági tevékenységek diverzifikációja, mikrovállalkozás indítása” című (13,85 milliárd forint keretösszegű) pályázatra a mezőgazdasági termelők, illetve magánszemélyek október 24-től nyújthatták be támogatási kérelmeiket. Az Irányító Hatóság közleménye értelmében erre legkésőbb november 24-ig lesz lehetőségük. Ezt követően a felhívást - a forráskeret kimerülése miatt - felfüggesztik.
Belenyúltak a körülményekbe?
A beérkezett támogatási kérelmek előzetes értékelése során több esetben mesterséges körülmény megteremtésének gyanúja merült fel. Ezért Kis Miklós agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkár soron kívüli vizsgálatot rendelt el. Az irányító hatóság vizsgálja az ügy részleteit.
A „Mezőgazdasági termékek értéknövelése és erőforrás-hatékonyságának elősegítése a feldolgozásban” című (mintegy 141 milliárd forint keretösszegű) pályázatot - amelyre ez év február 25-től nyújthatók be kérelmek - november 30-án 24 órától függesztik fel.
Ha elfogy, lesz még?
Ahogy azt már korábban írtuk, az igényeket látva az Agrárkörnyezetgazdálkodási kifizetés pályázati kiírást a Miniszterelnökség egy 40 milliárd forint összegű kerettel újra meghirdette, ezúttal elsősorban az állattartóknak és a kertészeknek. A kérelmeket december 2-ig lehet benyújtani.
Mi is sokat foglalkozunk a különböző uniós pályázatokkal, a Privátbankáros cikkeket itt és itt lehet elérni a témában. >>> |
Az állattartó telepek korszerűsítésére kiírt öt pályázati felhívás közül hármat keretkimerülés miatt már korábban fel kellett függeszteni, de továbbra is nyitva áll az általános állattartó telep, valamint a juh- és kecskeágazat korszerűsítését célzó lehetőség.
A borászat 40 milliárd forint összegű támogatási keretét már szintén kimerítették a pályázók, de december 12-ig még várják az igényeket. Eddig 562 támogatási kérelem érkezett be.
Továbbra is nyitva áll a kertészetek korszerűsítésére vonatkozó négy pályázati lehetőség is, akárcsak az öntözésfejlesztésre vonatkozó 49,5 milliárdos keret. Eddig mintegy 10 milliárdos összegre érkezett kérelem. A beadott 882 kérelemmel a rendelkezésre álló 5 milliárdos keretből már több mint 4 milliárd forintot hívtak le. A igénylők 3 százaléka szociális szövetkezetként pályázott.
Nemcsak a vidék jár jól
44 milliárd forintról 70 milliárd forintra nőtt a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (GINOP) keretében a mikro, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelése hitelprogram elérhető összege - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára még októberben.
A pest megyei fejlesztésekre a 2014-2020-as időszakban korlátozottan áll rendelkezésre forrás, ezért a kormány egy 3,67 milliárd forint összegű hitelprogram indításáról is döntött a Versenyképes Közép-Magyarország operatív program (VEKOP) keretében, amely - Budapest kivételével - a pest megyei mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelését célozza.
A GINOP öt tematikus célhoz nyújt pénzügyi eszközöket: a kutatás, a technológiai fejlesztés és az innováció megerősítése, az infokommunikációs technológiához való hozzáférés elősegítése és e-technológiák használatának és minőségének fokozása, a mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének erősítése, az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való áttérés támogatása minden ágazatban, a foglalkoztatás és a munkavállalói mobilitás ösztönzése.