A kormány egy-másfél éven belül olyan pályázati rendszert hoz létre, mely kiszámíthatóbb és egyszerűbb lesz a korábbinál - jelentette ki a fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár. Csepreghy Nándor azt ígérte: az új rendszer nem a vállalkozások csuklóztatására épül.
Nem csuklóztatnak
Korábban egy GINOP pályázathoz 600 adatmezőt kellett kitölteni, ma már csak mintegy háromszázat, mert a nyilvános adatokat az állami adatbázisok nyerik ki - hozott egy példát Csepreghy. 2015 végére száz tételre csökkentik egy klasszikus pályázat adatmennyiségét, azok is leginkább a projekt céljára vonatkoznak.
Hónapra pontosan, előre megadják, hogy milyen fejlesztési programok jelennek meg, így a vállalkozások felkészülhetnek a pályázatokra. Megszüntetik a papír alapú ügyintézést, a nullás NAV igazolással rendelkező és köztartozásmentes, lezárt üzleti évvel rendelkező vállalkozások biztosítéknyújtási kötelezettségét eltörlik.
300 millió forintos beruházási értékig bevezetik az egyszerűsített elbírálást, valamint változik a pályázatok elszámolási logikája: amíg egy felhasználónak a támogatás 90 százalékát nem fizették ki, addig nem kell önerőt befizetnie.
Ez mind szép és jó, de mikor lesz pályázat?
A magyar cégek már nagyon várják az új uniós ciklus pályázatait - a következő évekre tervezett beruházások jelentős része biztosan nem valósul meg uniós pénzek nélkül. A keret jelentős, az összeg 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítják - hiába azonban a többször elhangzott ígéret, még áprilisban sem hirdették meg az új pályázatokat. Azt már tudjuk, hogy minden sokkal jobb lesz, azt azonban még mindig nem, hogy mikor jelennek meg a kiírások.
Korábban Lázár János arról beszélt: júniustól indul az igazi pályázati dömping, Csepreghy Nándor később év végére tette a csúcspontot.