Plusz 300 milliárd 2016-ra - újranyitják a kapacitásbővítő pályázatot
A kormány 300 milliárd forinttal megemelte a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) idei keretét - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára hétfőn Debrecenben.
Ezzel az intézkedéssel a GINOP teljes, 2700 milliárd forintos keretéből 2200 milliárdot tesznek elérhetővé 2016 végéig a vállalkozások számára.
Várhatóan a nyár elején újranyitják a kis- és közepes vállalkozások kapacitásbővítését támogató pályázati lehetőségeket, amelyben összesen 165 milliárd forintos keret áll rendelkezésre, és eddig mintegy 90 milliárdot használtak fel. A kkv-k támogatására további 730 milliárd forint pénzügyi eszköz, újrahasznosítható, "visszaforgó jellegű" visszatérítendő támogatási keret is rendelkezésre áll.
A pályázatok beadására leghamarabb a közzétételtől számított 30 nap után van lehetőség.
Sok az adminisztráció vagy felületesek a vállalkozások?
Az NGM helyettes államtitkára nehezményezte, hogy szinte minden támogatási kérelem tartalmaz hiányosságokat. Az irányító hatóságnak érdeke, hogy hiánypótlás nélküli pályázatokat fogadjon be, ezért igyekeznek egyszerűsíteni a folyamatot, de - emelte ki - a projekt részletes bemutatásától és a költségelemzéstől nem tudnak eltekinteni.
A KAVOSZ vezetője viszont szóvá tette, hogy a gazdaságpolitika meg akarja változtatni a bírálati rendszert, és még csak ezután kezdődne két-háromezer külsős bíráló kiválasztása, emiatt véleménye szerint akár őszig is elhúzódhat a már benyújtott mintegy 3500 pályázat elbírálása.
Krisán László sürgette "a bürokrácia visszanyesését" az engedélyezési eljárásokban, drámainak nevezve "a hazai vállalkozásokat vegzáló bürokratikus rendszert", ami szerinte rosszabb, mint az európai uniós bürokrácia.
2018-ra ki is fizetik a pénzt?
A nemzetgazdasági miniszter nemrég arról beszélt: 2017 közepéig kiírják a pályázatot az összes uniós forrásra a jelenlegi ciklusban, de ez nem jelenti még az összes forrás lehívását, hiszen annak üteme attól is függ, hogy Brüsszel mekkora összeget tart vissza kifizetési problémák, vitatott tételek miatt. Lázár János legutóbb a kormányinfón azt mondta: 2017-re kiírják, 2018-ig ki is fizetik az uniós forrásokat.