6p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Éppen most, a szemünk előtt zajlik le a negyedik ipari forradalom, de mit jelent ez pontosan és mi fog velünk történni, fájni fog? Mit jelent a gépek közötti kommunikáció és miért jó az nekünk, hogy kommunikálnak? Hogyan változik meg az emberek élete a gépek térnyerése által? Ezekre a kérdésekre keresik a választ a jövőkutatók és ezekre keresték a Privátbankár.hu által meghívott szakemberek is az Innováció és jövőkutatás meetup-on.

Az innovációé és a jövőkutatásé volt a főszerep a Privátbankár.hu első meetup-ján, amelynek Braun Péter, az OTP elnöki főtanácsadója és a Vezető Informatikusok Szövetségének elnöke volt a házigazdája.

Braun Péter

Braun Péter megnyitó beszédében elmondta, hogy a társadalmunknak fel kell zárkóznia a technológiai fejlődés tempójához. Ma azt látjuk, hogy az informatika és a technológia eddig elképzelhetetlen ütemben fejlődik, de a társadalom nem tudja a lépést tartani, nem csoda, hogy sok családban a szülők gyermekeiket kérik meg a számlák befizetésére, hiszen nem merik vagy nem tudják használni az internetes bankfelületet, rosszabb esetben a szülők nem kérik meg a gyerekeket, hogy segítsenek ebben nekik, hanem beállnak a postán a sorba és gyűrögetik a kétezreseket és csekkeket. Ma a generációknak együtt kell tanulniuk és fel kell zárkóznunk a technikai fejlődéshez.

Mérő László matematikus, publicista, pszichológus is előadott a Privátbankár.hu meetup-ján. Braun Péter bevezetőjében elmondta, hogy a felhő világában óvatosan kell bánni minden leütött betűvel és szóval. Erről beszélt Mérő László is, amikor az Illéstől idézve azt mondta: "a szó veszélyes fegyver". Ma a kommunikáció fertőzéssé vált, annyira gyorsan terjednek az üzenetek. Éppen emiatt történt az, hogy az üzenetek a 21. századra leegyszerűsödtek. Míg a 20. század reklámjai összetett üzeneteket hordoztak, ma már csak logókban gondolkodnak a cégek, ezeket csomagolja be a marketing, de az üzenet egyszerű. Mérő László ezeket nevezi mémeknek, ezeket küldjük és fogadjuk folyamatosan.

Mérő László

Király István, Vodafone Magyarország Zrt. vállalati szolgáltatások üzletág vezérigazgató-helyettese arról tartott előadást, hogy hogyan kommunikálnak a gépek. A gépek közötti kommunikáció a telekommunikáció fejlődésének köszönhető, amikor ugyanis a telekommunikáció egyre olcsóbbá kezdett válni, teret nyert az M2M (machine-to-machine), vagyis a gépek közötti kommunikáció.

Király István

Ez azt jelenti, hogy az üdítőautomata, szól, hogy kifogyott a kóla, így ezt sokkal rövidebb idő alatt pótolni lehet. Egy másik példát említve: az M2M segítségével a Vodafone budapesti központjából irányítják az összes boltjuk hőmérsékletét és míg korábban 20 nap volt kiállítani számlákat, ma gépek közötti kommunikációnak köszönhetően ez 3 napra csökkent, hiszen valós időben megtudunk kapni minden szükséges információt. A Vodafone kutatásából kiderült, hogy ennek előnyeit a cégvezetők többsége már felismerte, így óriási növekedés várható ezen a területen. Megtudtuk azt is, hogy az M2M-et kiemelt területnek tartják a cégek. A megkérdezettek 86 százaléka szerint az M2M-technológia releváns az adott vállalat számára, 79% egyetért abban, hogy 10 éven belül minden eszköz képes lesz kapcsolódni egymáshoz és a cégvezetők többsége úgy véli versenyelőnyhöz juthat az M2M-nek köszönhetően.

Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója a mezőgazdaság területéről hozott példát, amelyen keresztül elmagyarázta, mi is az az M2M. A mezőgazdaságban nagyon fontos szerepe van az M2M-nek a helymeghatározás szempontjából. A gépek, amelyeket a mezőgazdaságban ma használnak, 2,5 centiméteres pontossággal tudják követni a nyomokat, így nem hagynak ki csíkokat és nem mennek kétszer ugyanazon a soron. Mindezt sötétben is tudják csinálni, ha lejtőn kell aratni, a gépek nem csúsznak le, ha mégis akkor korrigálni tudják.

Az erőgépek és a munkagépek kommunikációjának köszönhetően, a gépek tudják, hogy kell-e trágyázni, vetni, permetezni, és azt is, hogy melyik területeten mennyit, ha például belvizes a terület, kevesebbet vetnek a gépek. Ha aratás közben a gép megtelik, szól a traktornak, amelybe menet közben képes át tenni a terményt. Mindez nem csak azért jó, mert megkönnyíti a gazdák munkáját, gyorsabbá válik a folyamat, de a környezetet is kevésbé terheli, nem kerül túl sok trágya a földbe, nem pazarolják el a vetőmagot ott, ahol nem kellene, nem marad termés a szántóföldön.

Itt a negyedik ipari forradalom

Monostori László


Monostori László, az MTA SZTAKI igazgatója a kiber-fizikai rendszerekről (CPS) beszélt, amelyek elvezetnek minket a negyedik ipari forradalomhoz. A CPS-ek tulajdonképpen olyan számítógépek, amelyek a fizikai világgal intenzív kapcsolatban vannak. A virtuális és a fizikai világ egyre közelebb kerül egymáshoz, a felhőknek köszönhetően már majdnem összeért a két világ, és nem kizárt, hogy hamarosan össze is fog.


Kürti Tamás, a Kürt Zrt. intézményvezetője és tulajdonosa előadásában elmondta, hogy amikor a 80-as években szétvált az informatika és az elektronika, az együtt járt azzal, hogy a kikerült a rendszerből a minőségbiztosítás. Ma az a kérdés, hogy az egyének elfogadják-e ezt a kockázatot, alkalmazkodnak-e, együtt élnek-e ezzel. El fogadjuk-e azt, hogy gépek vezetik majd az autóinkat és azt, hogy a mobilokat az emberekbe építik. A másik fontos kérdés az, hogy a jogrendszerünk tud-e igazodni ehhez az elképesztő változáshoz.

Kürti Tamás

Rab Árpád, az Információs Társadalom- és Trendkutató Központ igazgatója szerint az az egyik legfontosabb kérdés, hogy az emberiség, mint faj hogyan tud alkalmazkodni ezekhez a változásokhoz. Két grafikont mutatott a közönségnek, az elsőből az derült, hogy még sosem volt annyira alacsony az erőszak a világban, mint napjainkban, a másik grafikon alapján pedig az emberek várható élettartama a duplájára nőtt az elmúlt 500 évben. Ezek alapján azt állapította meg, hogy egyelőre jól megy az alkalmazkodás és úgy tűnik jó úton haladunk.

Rab Árpád

 

Átalakul azonban a tudásunk és a tanulás is: korábban sok mindent megtanultunk, amire azt gondoltuk, hogy majd egyszer szükségünk lesz rá, ma már nem így tanulunk, hiszen minden információ azonnal elérhető az internetnek és a mobiloknak köszönhetően. Amit ma tanulnunk kell az a rendszer ismerete, az, hogy hogyan találjuk meg az információt, és az is fontos, hogy meg tudjuk állapítani, hogy az információ helyes-e, ehhez pedig fejlett forráskritikára van szükség. Ebben azonban sajnos még nagy lemaradásban vagyunk.

Az előadások után kerekasztal beszélgetésen a szakemberek arról beszéltek, hogy hány évig élnek majd a ma születő gyerekek? Hányan leszünk a földön? Mit fogunk enni? Lesz elég táplálék akkor is, ha tovább nő a népességszám? Hogy fognak működni a társasházak, milyen energiát fogunk használni? Fog még a lakosság a jövőben áramért fizetni? És mit érdemes ma tanulni, hogy lehet elhelyezkedni? Ha érdeklik ezek a témák, itt olvashat róluk bővebben>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Hogyan készül egy irodaház a globális felmelegedésre?
Natív tartalom | 2025. február 21. 15:35
Erről is kérdeztük a hazai ingatlankezelő piac legnagyobb szereplője, a CPI Property Group magyarországi Facility Management igazgatóját. Győri Gyula állítja, a szolgáltatás a jövő kulcsa: ha az irodaházban a masszázs és a tisztító mellett sportolni, piacozni is lehet. Beszélgettünk vele arról, cége hogyan élte túl a Covid és az energiakrízis jelentette duplapofont, miért térnek vissza a munkavállalók az irodákba, és hogy miképp csökkenti karbonlábnyomát a Pólus Center vagy a Campona.
Vállalat Óriásit dobott a netes vásárlás nagyágyúja
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 10:27
Szép számokat hozott az Alibaba.
Vállalat Kirúgták a dolgozókat, nagyobb bónuszt kapnak a vezetők
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 09:10
A Facebook anyacégének húzása nem nevezhető túl szimpatikusnak.
Vállalat A Suzuki ebben az országban tervez hatalmas növekedést
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 14:05
A japán autógyártó célja, hogy 2030-ra harmadával növelje eladásait, és jelentős befektetéseket hajtson végre Indiában.
Vállalat Orbán Viktor dörzsölheti a tenyerét, itt a Mercedes bejelentése a kecskeméti gyárról
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:48
Magyarországon a költségek 70 százalékkal alacsonyabbak, mint Németországban.
Vállalat Ezt még a magyar gazdaság is megérezheti: egyre mélyebb gödörben a Mercedes
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 10:31
Hatalmasat zuhant a Mercedes nyeresége, miközben francia konkurense hasít.
Vállalat A Wallis Csoport ezt a díjat is bezsebelte
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 15:31
A tőkepiac fejlesztéséért járó BÉT különdíjjal ismerték el a Wallis Csoport elmúlt 35 éves teljesítményét.
Vállalat Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója lett Az Év Leginspirálóbb Vezetője
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 13:41
A vezérigazgató a díjat a PwC Magyarország által végzett 14. PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérés eredményei alapján vehette át.
Vállalat Újabb üzenetet kapott a Nissan
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 10:44
A Honda szerint távoznia kellene a Nissan vezérének. 
Vállalat Befektetők figyelem! Nagy bejelentést tett a budapesti tőzsde üdvöskéje
Privátbankár.hu | 2025. február 17. 10:56
Űripari együttműködésről állapodott meg a 4iG és az amerikai az Axiom Space.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG