Habony Árpádot nem kell bemutatnunk, a nevével minden lelkes hírkövető találkozott már. Arról viszont jóval kevesebbet tudni, hogy az Orbán Viktor közvetlen környezetében mozgó tanácsadó tulajdonképpen miből is él. A kormányzati megbízásokra vonatkozó kérdéseket rendre azzal hárították el eddig a miniszterelnök sajtósai, valamint korábbi miniszterek - például Lázár János -, hogy Habonynak nincs kormányzati szerződése - azaz nem részesül kifizetésben a tanácsadásért (melyek amúgy választási győzelmeket hoztak a Fidesz számára) - írta laptársunk, az Mfor.hu.
Egyszer azért megbillent a tagadásra építő kormányzati kommunikáció: a már említett Lázár János egy 2014-es interjúban fejtette ki az akkor még más időket élő Figyelő című hetilapnak, hogy rendszeresen kikéri Habony tanácsait, de nem tudja, hogy miből él, honnan van a vagyona. Ugyanakkor a Fidesz érdeke, hogy minél előbb tisztázódjon a szerepe és a helyzete - tette hozzá.
Ez a titok azonban máig megfejtetlen. Egy 2015-ös NAV-vizsgálattal összefüggésben Tombor András üzletembert nevesítették, akitől 20 millió forint kölcsönt kaphatott Habony. Ezen kívül azt lehet tudni a nagy lábon élő tanácsadóról, hogy több céges érdekeltséggel rendelkezett, illetve rendelkezik.
A Londonban bejegyzett Danube Business Consulting attól vált rögtön ismertté, hogy üzlettársa volt az időközben elhunyt Arthur J. Finkelstein, nemzetközi szinten jegyzett kormányzati tanácsadó, aki Orbán Viktor munkáját is segítette - kritikusai szerint lebutított üzenetekre építő - kampánytanácsaival.
Részben ez a cég áll a rövid múltra visszatekintő V4NA hírügynökségi oldal kiadója mögött a válasz online tavalyi cikke szerint. A V4NA portál a "modern" jobboldali narratívát közvetíti az olvasói felé. Saját meghatározása szerint kiegyensúlyozott információkat szolgáltatnak Európáról, konzervatív, jobboldali perspektívából.
Habony másik érdekeltsége, a Modern Media Group Zrt. (MMG) a kormányközeli médiabirodalomba, a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványba (KESMA) tagozódott be két éve, hogy aztán az elismert vállalatcsoport részeként olvadjon fel. Emlékezetes, hogy 2018-ban a jobboldali befektetők kezében lévő sajtótermékek szinte egy tollvonással kerültek a KESMA alá, zárt rendbe szerveződve. Külön érdekessége volt az egy tető alá kerülésnek, hogy a tulajdonosok "önként" adták át érdekeltségeiket - bár volt, aki sziszegett, értesülések szerint például Schmidt Mária, a Figyelő akkori tulajdonosa zokon vette, hogy át kell engednie a lapot a KESMÁ-nak.
A Lokált, 888.hu-t kiadó MMG a KESMA alá kerülés évében, 2018-ban - amikor Habony még szerepelt a tulajdonosok között, a korábban a Miniszterelnökségen is dolgozó Győri Tibor ügyvéd mellett - közel 2,7 milliárd forint nettó értékesítési árbevétel mellett 313,8 millió forintos veszteséggel zárt. E soron egy évvel korábban még 683,2 millió forint adózott eredmény szerepelt, tehát nyereséges volt a kiadó. Tavaly pedig - derül ki a friss adatokból - 334,4 milliós volt a veszteségük. Vagyis az elmúlt két évben nem ment annyira a bolt. Most pedig már MMG sincs, mert tavaly - több más kiadóhoz hasonlóan - beolvadtak a Mediaworks Hungary Zrt.-be.
E ponton azért akad némi kapaszkodónk Habony jövedelmi helyzetének megítéléséhez: a 2017-es év eredményének felhasználásáról döntő 2018. májusi taggyűlés jegyzőkönyve szerint a 683,2 millió forintos adózott eredmény osztalékként történő kifizetéséről döntöttek a tulajdonosok, a társaság likviditási helyzetétől függően.
A harmadik ismert érdekeltsége, a Színes Tinták Kulturális Tanácsadó és Szolgáltató Betéti Társaság története nehezen érthető. A vállalkozást 2003-ban alapították 10 ezer forint jegyzett tőkével, az utolsó bejegyzett változás a cégadatokban 2013-as, és a hatályos cégpapír szerint Habony Árpád a 90 százalékos tulajdonos (a maradék 10 százalék testvéréé, Habony Mária Ágnesé). A vállalkozásnak hosszú évek óta nincs bevétele, adózott eredménye az elmúlt öt évben 61 és 160 ezer forint között ingadozott, mínuszban. Vagyis veszteséges volt, mégha minimális mértékben is.
Már elérhető a 2019-es mérleg is, ebből tudjuk, hogy tavaly -61 ezer forint volt az adózott eredmény, vagyis az elmúlt években a legalacsonyabb veszteséget hozták össze.
Az a veszély ugyanakkor nem fenyeget, hogy tőkerendezésre szorul a cég, mert bár a jegyzett tőkéje 10 ezer forint, a saját tőke állománya 1,286 millió forint volt tavaly, köszönhetően az 1,337 milliós eredménytartaléknak. A tavalyi mérlegben kimutatnak 95 ezer forint adókövetelést, 1,3 millió forintot a házipénztárban, 78 ezer forint szállítói kötelezettséget és 61 ezer forintot igénybe vett szolgáltatások költségeként.
A társaságnál nincsenek foglalkoztatottak, a vezetők nem vettek fel előleget, kölcsönt. Továbbá azt rögzítették, hogy "a környezet védelmét közvetlenül szolgáló tárgyi eszközökkel a Társaság nem rendelkezik, veszélyes hulladék nem keletkezik. 2019. évben környezetvédelemmel kapcsolatos költségek nem merültek fel, továbbá környezetvédelmi költségek, költségek fedezetére céltartalék képzés nem történt. A Társaság környezetre káros tevékenységet nem folytat, így környezetvédelemmel kapcsolatos eszközei és kiadásai nincsenek."
Nem sok értelmét látni tehát a vállalkozás fenntartásának, csak a költségekkel bajlódnak, de valamiért mégsem engedik el a céget a tulajdonosok. Mindenesetre az elmúlt évek céges átrendeződései alapján arra lehet tippelni, hogy Habonynak mostanában inkább külföldi érdekeltségei biztosítják a megélhetéshez szükséges jövedelmet.