„Az elmúlt évek pénzügyi nehézségei után idén már a fellendülés jelei és a gazdaság stabilizálódása látható, ez a vállalati hitelpiac fellendülését is segítheti” – mondta Szabó István Attila, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elnök-vezérigazgatója.
A fő kérdés a vállalati hitelezés alakulása
2023-ban a megemelkedett kamatkörnyezet fokozatosan gyűrűzött be a hitelezési folyamatokba, ami még továbbra is kifejti hatását. A hazai kkv-szektor is nehéz helyzetben volt, de a finanszírozásuk és likviditásuk fenntartását segítették az államilag támogatott hitel- és garanciaprogramok, mint például a Széchenyi Kártya Program vagy a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. kezességvállalásai.
A kkv-k hitelfelvételére továbbra is nagy hatással van a külső környezet. „A beruházási hitelek iránti keresletet az optimizmus hajtja a várható jövőbeni forgalomnövekedés, az új piacokra lépés és a technológiai fejlesztések kapcsán. A forgóeszköz-hitelek kereslete több tényezőtől függ, például a pénzforgás sebességétől, amit a világjárvány alatti ellátási lánc problémák is befolyásoltak” – fejtette ki a legnagyobb állami garanciaintézmény, a Garantiqa elnök-vezérigazgatója. Összességében viszont a hitelpiacon továbbra is csak az óvatossági motívum oldódásáról beszélhetünk a vállalatok esetében.
Hangsúlyos a garanciaintézmények szerepe
A kihívásokkal teli években a garanciaintézményeknek erős anticiklikus hatásuk volt, de továbbra is jelentős szerepük lesz a gazdasági növekedés újraindításában. A garancia a piaci folyamatokba legkevésbé beavatkozó, éppen ezért az egyik leghatékonyabb pénzügyi eszköz a gazdaságfejlesztési célok támogatására.
A hitelgarancia lényege, hogy a garanciaintézmény készfizető kezességet vállal a vállalkozások által felvett hitelek egy részére, így csökkentve a bankok kockázatát. Ez a rendszer teszi lehetővé, hogy azok a kkv-k is hitelhez jussanak, amelyek egyébként nem lennének erre képesek.
„A kkv-szektor Magyarországon különösen fontos szereplőnek számít. A vállalatok 99,9 százaléka kkv-nak minősül hazánkban, és a magyar munkavállalók kétharmadának a foglalkoztatását biztosítják. Ehhez képest az Európai Unió átlagához viszonyítva a magyar kkv-k alapvetően a vállalati szektornak a leginkább alulhitelezett szereplői. Ilyen finanszírozási környezetben szükséges egy beavatkozási eszköz, amelynek Magyarországon egyik legfontosabb képviselője a Garantiqa” – magyarázta a Cégkassza Podcast keretein belül Szabó István Attila.
A teljes beszélgetés az alábbi linken keresztül érhető el.
Cégkassza Podcast - Szabó István Attila: Mik a kkv-k kilátásai 2024-ben? (youtube.com)