Hétfőn egy 17 éve húzódó bírósági eljárás ért véget, a Philip Morrisnak 4,94 millió dollárt plusz kamatait kell visszafizetnie - a Bloomberg tudósítása szerint ez lényegesen kevesebb a dohányosok által eredetileg követelt 600 milliónál. A pertársaságnak 197 ezer tagja van, akik így kamatok nélkül bő 25 dollárra számíthatnak - kamatokkal együtt az összeg 75 dollár (mintegy 20 ezer forintnak megfelelő összeg) fölé emelkedik
A bíró szerint bár a Marlboro Lights pont olyan káros, mint a piros Marbi, de nem volt bizonyítékkal is alátámasztottan számszerűsíthető a károsodás mértéke, amit az egyes érintettek elszenvedtek.
Az EU-ban - így Magyarországon - egyébként épp ebből a megfontolásból tilos a "light" és a "mild", valamint az ehhez hasonló feliratok feltüntetése a cigisdobozokon több mint 10 éve. 2010 óta az Egyesült Államokban sem használhatják ezeket a feliratokat, ám az ügy ennél jóval régebb óta húzódik.
Tényleg nem tudták, hogy a dohányzás halált okoz?
A Philip Morrisnak a mostaninál jóval csúnyább veresége is van: korábban egy 1,4 millió főből álló illinois-i pertársaság ügyében több mint 10 milliárd dollár visszafizetésére kötelezték a dohánygyárat. A társaság legutóbb 2015-ben kérte a bíróságot a döntés megváltoztatására.
A dohánygyárak ellen Kanadában és az Egyesült Államokban is több hasonló per zajlik, amelyekben azért kérnek vissza pénzt a dohányosok, mert úgy látják: nem tájékoztatták őket kellőképpen a gyártók a dohányzás veszélyeiről. A társaságok rendszerint azzal védekeznek: felnőtt embereknek felelősséget kell vállalniuk saját döntéseikért.