A Greenpeace által most újra kiadott 2006-os fotón egy bálna haláltusája látszik, amelyet a Yushin Maru japán bálnavadász-hajóról kilőtt szigonyok okoztak. Fotó: EPA / Jeremy Sutton-Hibbert |
Eddig tudományos kutatásnak hazudták a vadászatot
Szuga Josihide, a japán kabinet főtitkára közölte: a szigetország bálnavadászata saját felségvizeire és a hozzá közeli tengerekre korlátozódik, az Antarktisz körüli vizeken, ahol eddig tudományos kutatások címén ejtettek el évi néhány száz védett tengeri emlőst, nem tervezik a vadászat folytatását. Korábbi értesülések szerint a kilépés január 1-jén lép hatályba, ami azt jelenti, hogy Japán fél év múlva kezdheti meg a kereskedelmi célú bálnavadászatot.
Az IWC 1986-ban állapodott meg a kereskedelmi bálnavadászat szüneteltetéséről a kihalás fenyegette állatok védelme céljából. Japán 1988-ban csatlakozott a moratóriumhoz, bár tudományos kutatás címén azóta is elejt évente mintegy 450 bálnát, amelynek húsa a japánok étkezőasztalán végzi. Ez a kiskapu legális, de természetvédelmi szervezetek hevesen vitatják.
A döntés ellen leginkább Ausztrália tiltakozik, amely mindenféle bálnavadászatot ellenez. Az, hogy a jövőben az Antarktisz körüli vizeken nem ölik tovább a bálnákat, az ausztrálok szerint keserédes győzelem - tekintve, hogy saját vizeiken viszont nem fogja majd magát vissza Japán.
Rossz hír a bálnáknak
A japán kormányra nagy nyomást gyakorolnak az ottani halászok, hogy újból engedélyezze a bálnavadászatot, és Tokió azzal érvelt a nemzetközi fórumokon, hogy az elmúlt három évtizedben elég idejük volt a vészesen megfogyatkozott bálnapopulációknak a regenerálódásra - valamint azzal, hogy a bálnahús fogyasztása régi japán tradíció, része a japán kultúrának (egyébként leginkább a 2. világháború óta, amikor is a bálnák húsa lett az elsődleges fehérjeforrás a lakosság számára). Japán most Izlandhoz és Norvégiához csatlakozik, amikor nyíltan a bálnák kereskedelmi célú vadászatát folytatja.
A bálnavadász-lobbinak egyébként még lesz dolga: ma már annyira nem népszerű húsfajta a bálna Japánban, sokan a benne felhalmozódott nagy mennyiségű higanyra hivatkozva nem fogyasztják szívesen.
Tokió korábbi erőfeszítései az IWC-ben a moratórium feloldására sorra kudarcot vallottak, legutóbb a szeptemberi brazíliai éves közgyűlésen, ami miatt a japán küldöttség burkoltan már akkor kivonulással fenyegetőzött az egyezményből. Japán már 2007-ben is fenyegetőzött a kilépéssel, de akkor az Egyesült Államok és több más ország rábeszélte a maradásra.
A bálnavadász országok szervezete jelenleg erősen megosztott, ugyanakkor 48:41 arányban még mindig többségben vannak a vadászati tilalom fenntartásának hívei.