A testünk három különböző ponton érintkezik a kerékpárral. Ezek a testrészek pedig a kéz, láb és a fenék. Ezeknek a testrészeknek az egymáshoz viszonyított helyzete adja meg a hajtás kényelmi fokozatát, valamint a tekerés hajtáshatékonyságát. A három elem tehát a kerékpáron, aminek a beállításaira igazán oda kell figyelni: nyereg, kormány és a hajtókar hossz.
Nézzük végig részletesen:
Kormány
Alapvetően szubjektív beállításokon alapszik, hiszen a karok hosszúsága, a váll szélessége, a kerékpáros felsőtestének előredőlési terhelhetősége egyénenként eltérő. Ugyanígy lényeges tényező a kerékpár típusa is, hiszen egy országúti kerékpár esetén a súlypont elöl van, míg egy városi bicikli esetén a felsőtest majdnem függőleges. A kormány nyereghez képesti helyzetét a kormányszárral tudjuk korrigálni. A kormány szélessége is egy eleme a beállításoknak, ugyanis az irányíthatósági nehézséget szabályozza.
Nyereg
A nyereg magasságának beállítása szintén alapvető. A biciklis lábhossza meghatároz már egy hozzávetőleges beállítást, de az egyéni igényeknek megfelelően ezt még finomhangolni kell, hiszen akadnak olyan kerékpárosok, akik lábujjhelyen szeretnek tekerni például, mások pedig a talpuk közepével. Arra figyeljünk, hogy a lábunk ne legyen teljesen nyújtva tekerés közben, és a csípőnk pedig ne billegjen. Az ideális beállítást a hátratekerős teszttel végezhetjük el, azaz a nyeregben ülve a sarkunkkal tekerjük hátrafelé a pedált úgy, hogy a térdünk ne legyen teljesen kinyújtva. Mindkét lábbal ajánlott elvégezni a tesztet.
A nyereg magassága mellett a másik fontos beállítás a nyereg helyzetére vonatkozik. A rosszul pozícionált nyereg könnyen okozhat izommerevséget, ízületi problémákat. Az ideális beállításhoz a hajtókar legyen vízszintes helyzetben, az elöl lévő láb pedig a pedálon. Ott rögzítsük a nyerget, ahol a térdkalács eleje egy vonalba esik a pedáltengellyel.
A MaxBike webáruházában a kerékpáros kiegészítők széles választéka vár, amelyekkel tovább fokozható a kényelem. Továbbá a cég szakemberi örömmel segítenek, bármilyen kérdésed is merülne fel az ideális beállításokkal kapcsolatban.
Látható tehát, hogy az ideális testhelyzet eléréséhez számos beállításra van szükség, de erre igazán nem szabad sajnálni sem az időt, sem az energiát. Emellett időnként érdemes finomhangolni a korábbi beállításokat, hogy mindig a lehető legideálisabb pozícióban tekerjünk.