Miután Elzbieta Bienkowska belső piaci szabályozásért felelős biztosa vizsgálatot helyezett kilátásba a dohánykereskedelem magyarországi átalakítása okán, mivel „sehol nem ennyire feltűnő Európában, hogy csak olyanok árusíthatnak dohányterméket, akiknek jó a kapcsolatuk a kormánnyal”., a magyar kormány tájékoztatást kér az Európai Bizottságtól (EB), illetve Elzbieta Bienkowska belső piaci szabályozásért felelős biztostól, hogy az index.hu lapunk által is idézett cikkében lévő mondatok valóban elhangzottak-e.
A Kormányzati Információs Központ (KIK) álláspontja szerint, megmagyarázhatatlan és vállalhatatlan a biztos azon kijelentése, amellyel kifogásolja, hogy "azok a szerződések és gazdasági előnyök, amelyekkel korábban külföldi cégek rendelkeztek, most máshová kerültek". A kijelentést értékelő KIK szerint ennyire nyíltan még egyetlen EU-biztos sem képviselte eddig a multinacionális dohánycégek érdekeit.
A KIK közölte: a magyar kormány következetes álláspontja az, hogy az Európai Bizottságnak is versenysemleges, tisztán a jog alapján álló álláspontot kell képviselnie jogi ügyekben, és nem lehet egyetlen EU-biztos sem a gazdasági nyomásgyakorlás eszköze, "különösen nem a nemzetközi dohánylobbi szóvivője".
A biztos által felvetett esetleges kötelezettségszegési eljárásra ugyanakkor készen állunk: a kormány folyatni fogja a harcát mind a dohányzás ellen, mind pedig az erőfölényes helyzetben lévő nemzetközi dohányipari vállalatokkal szemben. Amennyiben valóban kötelezettségszegési eljárás indul a dohánykiskereskedelmi-ellátó ügyében, akkor ezt a harcot Magyarország "az összes lehetséges eszközzel meg fogja vívni", egészen az Európai Bíróság döntéséig – írta a KIK
Sajnálatos lenne, ha az EU Bizottsága a dohányzás elleni küzdelemben nem a tagállamok, és így Magyarország mellé állna, hanem inkább a multinacionális dohánycégek érdekérvényesítésének eszköze lenne - tették hozzá jelezve, hogy kedvezőtlen döntés esetén mi lesz a magyar álláspont.