Ilyen feladványokra épülő játékokat társasjátékként otthon vagy televíziós vetélkedő formájában is lehet játszani. Sőt, a Keresztlabda oldalán online kvízekkel is találkozhatsz.
Honnan származik ez az elnevezés?
A kvíz angol nyelven történő első említése az 1780-as évekből származik, eredetileg különös embert jelentett a szó. A quizzical szó ma is létezik, amely jelentése magyarul vetélkedő, kötekedő vagy incselkedő.
Szintén ismert a quizzing glass kifejezés, amely a 19. század elején az angol dandyk által viselt kiegészítő volt. Ez egy speciális kialakítású nagyító volt.
A kvíz szót a későbbiek során a gúnyolódni, viccelődni jelentéssel ruházták fel. Rejtélyes, hogy milyen úton nyerte el a kvíz a mai értelemben vett vetélkedő jelentését. Az azonban biztos, hogy 1867-ben Amerikában már ebben az értelemben használták ezt a szót.
A szó jelentésének átalakulása
Az Oxford English Dictionary tartalmaz egy idézetet 1847-ből, amikor a kvíz szót olyan szövegkörnyezetben használták, amit magyarul a kérdez szóval lehetne visszaadni. Ez az első egyértelmű utalás arra, hogy honnan is származik maga a kvíz szó.
Elképzelhető, hogy a ma ismert kvíz szó a latin „Qui es”, azaz „ki vagy” kifejezés egyfajta változata. Az is lehet, hogy az angol quiset, azaz kérdez szónak egy módosult verziójával van dolgunk.
Van egy legenda is a kvíz szó eredete kapcsán
Egy történet szerint 1791-ben James Daly, egy dublini színháztulajdonos fogadást kötött annak kapcsán, hogy képes lesz-e elterjeszteni egy szót egyetlen napon belül. Úgy döntött, hogy célja elérése érdekében felfogad néhány utcagyereket, hogy firkálják a város falaira a quiz szót, ami állítólag akkor még nem rendelkezett semmilyen jelentéssel.
Állítólag James Daly számítása bejött. Az emberek úgy vélték, ez valamiféle próba, teszt, így kapta azt a jelentését a kvíz vagy angolul quiz, amit ma jelent. Valójában nincs semmiféle kézzelfogható bizonyíték arra, hogy ez nem pusztán egy legenda, hanem valóban így is történt. Sőt, vannak, akik azt állítják, hogy már a fogadást megelőzően is használták elvétve ezt a kifejezést.
A kvízjátékok típusai
Manapság már rengetegféle kvízjáték létezik. Népszerűek a kocsmakvízek, de vannak egyéni kvízbajnokságok nemzetközi szinten is. Nagy hagyománya van az egyetemi kvízbajnokságoknak az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban is.
Magyarországon leginkább a televíziós kvízműsorok terjedtek el. Az idősebb generáció ismerheti a Vitray Tamás és Rózsa György által vezetett Kapcsoltam című műsort, utóbbi műsorvezetésével futott a Ki marad a végén? Vágó István a Mindent vagy semmit mellett vezette a Legyen Ön is milliomos! című vetélkedőt, ami az egyik legnépszerűbb műsor volt a maga nemében.